W sobotę, 28 stycznia, o godzinie 17.00 w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni odbędzie się recital fortepianowy Andrzeja Tatarskiego Zaproszenie do tańca. To muzyczna propozycja wpisująca się w okres karnawału, który jest czasem dobrej zabawy, wspaniałej muzyki i tańca. Podczas tego sobotniego wieczoru publiczność będzie mogła wysłuchać interpretacji najpiękniejszych tańców świata w wykonaniu wybitnego pianisty.
W pierwszej części koncertu królować będą wytworne walce. Walc to towarzyski taniec wirowy, pochodzenia niemieckiego, utrzymany w metrum 3 /4 , który od lat uznawany jest za jeden z najbardziej znanych tańców balowych. W związku z tym w programie sobotniego karnawałowego recitalu Andrzeja Tatarskiego znajdą się porywające i ujmujące swym wdziękiem walce Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa, Maurice’a Ravela oraz Johanna Straussa.
W drugiej części koncertu publiczność będzie mogła wysłuchać utworów prezentujących różnorodne tańce świata. Zabrzmi m.in. ogniste Tango Isaaca Albéniza, Tańce argentyńskie Alberta Ginastery oraz stylizacje polskich tańców narodowych: Krakowiaka fantastycznego Ignacego Jana Paderewskiego i Kujawiaka Henryka Wieniawskiego. Koncert zakończy się w jazzowym stylu, utworami Scotta Joplina i George’a Gershwina.
Wszystkie kompozycje zaprezentuje na fortepianie Andrzej Tatarski. Koncert poprowadzi Janina Tatarska.
Andrzej Tatarski ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w klasie prof. Olgi Iliwickiej-Dąbrowskiej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił na studiach podyplomowych pod kierunkiem prof. Vlado Perlemutera w Paryżu. Od szeregu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował w krajach Europy, Ameryki i Azji (m. in.: w USA, Japonii, Korei Płd., na Jamajce, Kubie, we Francji, Wielkiej Brytanii, w Niemczech, w krajach byłego ZSRR, we Włoszech, Austrii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Słowenii, Szwajcarii, Turcji). Uczestniczy w renomowanych festiwalach muzycznych, takich jak: Poznańska Wiosna Muzyczna, Warszawska Jesień, Dni Kompozytorów Krakowskich, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Wratislavia Cantans, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach. Jest zapraszany na recitale chopinowskie do Żelazowej Woli i Łazienek. Występuje z czołowymi polskimi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi pod batutą wybitnych dyrygentów: M. Błaszczyka, A. Boreyko, T. Bugaja, G. Chmury, A. Duczmal, J. M. Florencio, G. Nowaka, M. Pijarowskiego. W zróżnicowanym i rozległym repertuarze solowym i kameralnym pianisty znaczącą rolę odgrywają utwory kompozytorów polskich XIX i XX wieku. Artysta dokonał także wielu prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich. W kręgu zainteresowań Andrzeja Tatarskiego pozostaje również muzyka francuska, w tym twórczość Oliviera Messiaena – którego cykle Katalog ptaków oraz Sześć szkiców ptasich wykonał jako pierwszy polski pianista. W jego dorobku artystycznym znajdują się liczne nagrania archiwalne dla radiofonii polskich i zagranicznych, nagrania płytowe, telewizyjne i filmowe. Dla firmy Selene utrwalił m. in. kompozycje fortepianowe Henryka i Józefa Wieniawskich, Raula Koczalskiego i Ignacego Friedmana, dla firmy Dux Harnasie Szymanowskiego w wersji na dwa fortepiany oraz utwory kameralne A. Szeluto, realizując pierwsze w historii światowej fonografii nagrania tych utworów. Jako pianista-kameralista dokonał wielu nagrań płytowych z najwybitniejszymi polskimi artystami. Bierze udział w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz kameralnych. Wykłada na kursach mistrzowskich w kraju i za granicą (Czechy, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Turcja, Ukraina, USA, Włochy). Od wielu lat prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego Poznaniu.
Janina Tatarska dyplom studiów wyższych w specjalności teoria muzyki uzyskała w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, następnie otrzymała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie muzykologii w 1990 roku na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Pełniła funkcję kierownika Zakładu Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie zatrudniona jest na stanowisku profesora AM. Przez wiele lat działała jako redaktor naukowy w Wydawnictwie Akademii Muzycznej w Poznaniu; współpracuje w tym zakresie także z innymi instytucjami naukowymi w kraju. W latach 1996-2002 aktywnie uczestniczyła w pracach Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego przy Ministrze Kultury. Współpracowała także z Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego. Przez szereg lat sprawowała funkcję jurora Ogólnopolskiego Konkursu Prac Magisterskich Absolwentów Akademii Muzycznych w Gdańsku. Pracowała jako koordynator naukowych i artystycznych wydarzeń Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Była inicjatorką i organizatorką międzynarodowych konferencji naukowych, z cyklu Musica practica, musica theoretica, które każdego roku odbywają się w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Podejmuje współpracę z wieloma instytucjami kultury. Wykłada na kursach mistrzowskich i warsztatach muzycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Prowadzi badania dotyczące polskiej kultury muzycznej XIX i XX wieku, środowiska kompozytorskiego Poznania w XX wieku oraz polskiej muzyki fortepianowej. Opublikowała ponad 80 prac naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym oraz wiele artykułów popularno-naukowych. Brała udział w kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych. Prowadziła wykłady na temat polskiej muzyki XIX i XX wieku w uczelniach muzycznych w USA, w Rumunii, Holandii i we Włoszech.
Serdecznie zapraszamy na karnawałowy recital fortepianowy Zaproszenie do tańca Andrzeja Tatarskiego do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, w sobotę 28 stycznia, o godzinie 17.00.
Bilety w cenie 15/20 złotych można nabywać przed koncertem w kasie Ośrodka Chopinowskiego po wcześniejszej rezerwacji (tel.: 56 682 79 30 /e-mail: osrodek@szafarnia.art.pl).
Ośrodek zastrzega, że wszystkie nieodebrane rezerwacje są automatycznie anulowane 20 minut przed koncertem i ponownie skierowane do sprzedaży. Nie dotyczy osób korzystających z Chopin Busa.
Informujemy, że na koncert można dojechać Chopin Busem
z Torunia:
15:30 – Urząd Marszałkowski, Plac Teatralny 2
15:40 – Rubinkowo, przystanek przy markecie Obi (bilet w obie strony 10 zł)
z Golubia-Dobrzynia:
16:20 – Starostwo Powiatowe, pl. 1000-lecia 25 (przejazd darmowy)
Powrót około pół godziny po koncercie.
Ośrodek Chopinowski jest instytucją finansowaną ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.