Wycieczka z PTTK
W ramach „Wędrówek rodzinnych z PTTK” zapraszamy na pieszą wycieczkę do Elzanowa.
Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo-pieszej – 14 grudnia 2024 roku. Uczestnicy spotkają się o godz. 8:20 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd nastąpi wyjazd o godz. 8:35 do Orzechowa. Trasa wyprawy będzie wiodła z Orzechowa, przez Srebrniki, Wielkie Rychnowo do Elzanowa. Długość całego przejścia wyniesie ok. 13 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Henryk Miłoszewski.
Elzanowo to wieś, która po raz pierwszy została wymieniona w 1363 roku, kiedy należała do rycerza Heuke z Elsenau. W 1405 roku kolejny właściciel Henryk z Elzenaw otrzymał od wielkiego mistrza Konrada von Jungingena 10 grzywien za straty poniesione w wyprawie krzyżackiej na Gotlandię. Odnotowana została w 1414 roku w krzyżackiej „Księdze strat”. W latach 1423-1424 wieś znajdowała się w komturstwie kowalewskim i była własnością rycerską o powierzchni 32 łanów (tj. ok. 540 ha). W XVI i XVII wieku była to wieś szlachecka w parafii Wielka Łąka, należąca do rodziny Elzanowskich herbu Sępia Głowa, wychodzącej z jednego pnia z Ciecholewskimi i Sampławskimi.
Na początku XX wieku w majątku Elzanowo uprawiano ziemniaki wyhodowane z gatunków Magnum-bonum oraz Weltwunder, a także jabłka Gravenstein. Majątek obejmował 568 ha (w tym: 527 ha roli, 30 ha łąk, 1 ha pastwisk oraz 10 ha nieużytków) i należał do hrabiny Marii Potockiej z domu Gajewskiej z Piątkowa. W 1929 roku majątek był własnością Felicji Iwanowskiej.
Obecnie we wsi można obejrzeć budynek dawnej karczmy oraz dawny spichlerz dworski z czerwonej cegły, pochodzące z końca XIX wieku.
Tekst: Henryk Miłoszewski
Źródło: torun.pl