Opieka wytchnieniowa 2022
Wsparcie osób sprawującycych długotrwałą opiekę nad niepełnosprawnymi czy niesamodzielnymi członkami rodziny to cel programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2022″.
Nabór do programu, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego, prowadzi Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Celem głównym jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami zależnymi poprzez możliwość uzyskania doraźnej, krótkotrwałej przerwy w sprawowaniu opieki oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w zakresie opieki nad tym osobami. Udział w programie jest bezpłatny.
W ramach programu można skorzystać z następującego wsparcia:
a) usługi w ramach pobytu dziennego – dla osób dorosłych z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Uczestnikowi będzie przysługiwał limit 240 godzin dla usługi opieki wytchnieniowej, świadczonej w ramach pobytu dziennego;
b) usługi w ramach pobytu całodobowego – dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Uczestnikowi będzie przysługiwał limit 14 dni dla usługi opieki wytchnieniowej, świadczonej w ramach pobytu całodobowego;
Rekrutacja do programu trwa od 1.03. do 31.03.2022 r.
W celu zgłoszenia osoby niepełnosprawnej do programu członek rodziny lub opiekun prawny wypełnia:
a) kartę zgłoszenia do programu „Opieka wytchnieniowa”- edycja 2022,
b) klauzulę informacyjną,
c) dodatkowo kartę oceny stanu dziecka/osoby niepełnosprawnej wg zmodyfikowanej skali FIM*
Dokumenty, o których mowa powyżej wraz z kserokopią aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, poświadczoną za zgodność z oryginałem należy dostarczyć do siedziby Toruńskiego Centrum Usług Społecznych przy ul. Konopnickiej 13/1 w Toruniu od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 14:00.
Wartość dofinansowania ze środków Funduszu Solidarnościowego wynosi 828 240,71 zł.
* W celu rzetelnej kwalifikacji uczestników Programu został wprowadzony pomiar ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu. Ocena dokonywana jest na podstawie danych zawartych w Karcie pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny (Skali FIM), którą uzupełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/fizjoterapeuta/pielęgniarka. Karta nie jest dokumentem obowiązkowym, jednak w przypadku dużej liczby zgłoszeń uczestnicy Programu posiadający tę Kartę będą mieć pierwszeństwo.
Dokumenty rekrutacyjne:
Karta oceny stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej
Toruńskie Centrum Usług Społecznych
ul. Konopnickiej 13
tel. 56 611-89-44
tel. 56 611-89-42, 512-073-113