Leon Szymański – niezwykły bajończyk Niepodległej – wystawa posterowa
29 września zapraszamy na otwarcie wystawy posterowej upamiętniającej Leona Szymańskiego. Ekspozycja uświetni Wieczór Toruński, który poświęcimy temu zasłużonemu mieszkańcowi Podgórza i Torunia.Kuratorem wystawy jest dr Katarzyna Tomkowiak. Projekt graficzny przygotował Kamil Snochowski.
Dr Katarzyna Tomkowiak: Dzięki wystawie poznamy dokonania i ciekawe fakty z życia bohatera Niepodległej: Leona Szymańskiego (1892-1939) niezwykłego mieszkańca Podgórza i Torunia, bajończyka i hallerczyka. Dla niego zawołanie „Któż jak Bóg” oraz „Bóg, Honor, ojczyzna””- to były prawdziwe drogowskazy, nie tylko hasła. Już na pierwszej planszy widzimy dziarskiego żołnierza w mundurze – to bajończyk, i symbole w tle… Francji i Paryża, bo rozpoznamy wieżę Eiffla, (czyli czasy formowania kompanii z polskich ochotników, takich jak on, którzy marzyli i walczyli o wolną Polskę) i dalej – fragment chorągwi bajończyków – widoczny orzeł bez korony – modernistyczny (tzw. jagielloński) i domyślamy się, że waleczność, symbolizuje krzyż w którego tło wpisano zgliszcza I wojny światowej. Był wspaniałym ogrodnikiem, zatem kwiaty i winorośl, którą widzimy, a którą uprawiał z powodzeniem… kiść winogron, ale i winnica w Podgórzu w II RP i dziś. Tłem maszynopis rękopisu wspomnień z walk, jakie toczył z innymi bajończykami w Legii Cudzoziemskiej. Czyli walka z Niemcami, po stronie Francji. Rekonwalescencja w szpitalu po krwawej bitwie 9 V 1915 r. (pod Arras). Powrót do Polski z armią gen. Józefa Hallera, rodzina i praca zawodowa w Podgórzu, ale i praca społeczna. Prowadzenie i stworzenie biblioteki maryjnej, kult NMP, pamięć o czynie zbrojnym bajończyków i żołnierzy Błękitnej Armii. I tragiczny koniec… jesień 1939 r. Gdy wkroczyli do Torunia i Podgórza Niemcy, Szymański został uwięziony w Forcie VII i zamordowany (rozstrzelany), jak inni patrioci z naszego miasta i Pomorza – w lasach Barbarki. Dziś pomnik w Barbarce upamiętnia wszystkich tam zamordowanych polskich patriotów. Jednocześnie (jak niegdyś przed II wojną światową), Barbarka, zaczyna kojarzyć się z miejscem wypoczynku dla całych rodzin (np. park linowy, jeziorko). Warto jednak pamiętać o tej strasznej karcie pamięci – tego miejsca. Nadal odkrywamy bohaterów Niepodległej – pamiętajmy, oni są wokół Nas, trzeba tylko poszukać.
Wydarzenie odbędzie się w ramach zadania „Leon Szymański – niezwykły bajończyk Niepodległej”, które dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.