Klasyka polskiego offu na Tofifest
Tworzył filmy niskobudżetowe, robił kino niezależne. Podczas Tofifest 2016 prezentowane są jego filmy: „Krew z nosa”, „Ugór”, „Rzeźnia nr 1”. Relacja z niedzielnego spotkania z reżyserem i scenarzystą – Dominikiem Matwiejczykiem.
Spotkanie z twórcą odbyło się bezpośrednio po projekcji jego filmu fabularnego z 2004 r. – „Krew z nosa”. W Filmie wystąpili aktorzy-naturszczycy na czele z Bodo Koksem – obecnie reżyserem filmowym. Epizod w filmie zagrała babcia Dominika Matwiejczyka – Regina Grudzień. Aktorzy mówili własnym tekstem, posługiwali się językiem, improwizowali. Było to możliwe dlatego, że świetnie znali realia życia wrocławskiego blokowiska i obyczajowość ludzi tam mieszkających. Scenariusz powstawał podczas realizacji filmu. W czarno-białym filmie offowym „Krew z nosa” widz poznaje bohatera – młodego człowieka, który chce zmienić swoje życie. Pablo ponosi porażkę, ale zakończenie filmu jest jednak optymistyczne, bo końcowa, kolorowa scena, w której pobity bohater filmu śmieje się – napawa optymizmem. Bohater poniósł porażkę, żeby się czegoś nauczyć i podnieść, aby zrealizować swoje marzenia.
Kino offowe zakończyło swój żywot. Jednakże utorowało drogę sukcesom polskich filmów fabularnych, które obecnie są nagradzane na konkursach; zdobywają Złote Lwy, Złote Niedźwiedzie i inne trofea artystyczne. Wymiernym dowodem na poprawę kondycji polskiego kina jest fakt, że wzrosła w znaczącym stopniu kinowa frekwencja. Milion widzów z 2005 roku zestawiony z ponad 8 milionami widzów z 2015 roku – robi wrażenie. Widzowie kochają polskie filmy i lubią na nie chodzić do kina!
Reżyser i scenarzysta w jednej osobie – Dominik Matwiejczyk – pracuje obecnie nad scenariuszem filmu fabularnego.
O twórcy
Dominik Matwiejczyk (37 l.) – scenarzysta, producent filmów niezależnych, laureat festiwali filmowych, zdobywca ponad 60 nagród, kulturoznawca, absolwent Szkoły Filmowej we Wrocławiu. Jeden z twórców „kina offowego”. Eksperymentuje z językiem filmu, pracuje nad własnym stylem, posługuje się cytatami filmowymi, parodiuje amerykańskie superprodukcje. Filmu uczył się poprzez praktykę, asystując przy realizacji reality show. O jego filmach ostatnio mówi się „kino autorskie”. W 2004 r. jego „Krew z nosa” stała się wydarzeniem w środowisku filmowym. Zdobywca OFFSKARA za najlepszą reżyserię („Krótka histeria czasu”), Nagrody Głównej w Konkursie Kina Niezależnego na FPFF w Gdyni oraz Grand Prix na Tofifest. Dominik Matwiejczyk podkreśla, że chce dobrze prezentować w swoich filmach historię człowieka.