Antoni Janusz – balonowe serce Torunia z Wielkopolski – wykład online
Zapraszamy na wykład Mariusza Thomasa 6 sierpnia 2020 r. o godz. 18.00 na FB KK z cyklu Wieczory Toruńskie, później na kanał Youtube Książnicy Kopernikańskiej – playlistę Wieczory Toruńskie online.
Cykl: 100 lat Niepodległego Torunia.
Seria: Balonowy Toruń
Antoni Janusz – balonowe serce Torunia z Wielkopolski
Wykład:
6 sierpnia 2020
Facebook Książnicy Kopernikańskiej
godz. 18.00
Mariusz Thomas z Towarzystwa Miłośników Torunia przygotował kolejną imprezę poświęconą tematyce toruńskiego baloniarstwa okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wcześniej w 2019 r. był kustoszem wystawy w Książnicy Kopernikańskiej i wygłosił wykład w ramach spotkań Wieczory Toruńskie, te poczynania były poświęcone temu zagadnieniu. Oprowadził także uczestników zajęć Kamienicy Inicjatyw po Toruniu, śladem żołnierzy jednostek wojsk balonowych w naszym mieście (w 2019 i 2020).
W sierpniu opowie o Antonim Januszu (1902-2000) – Wielkopolaninie z urodzenia (z Leszna), a torunianinie z wyboru i zamiłowania do baloniarstwa, (oficerze balonowym m.in. słynnego i elitarnego 1. Batalionu Balonowego w Toruniu). Patriocie, który aeronautykę, a szczególnie baloniarstwo traktował nie tylko jako swój zawód, (był zawodowym żołnierzem wojsk balonowych, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w Batalionie Aeronautycznym), ale jako pasję. Kapitan Antoni Janusz był bowiem uczestnikiem sportowych zawodów baloniarskich, tych najstarszych, trwających od 1906 r., Międzynarodowych Zawodów Balonów Wolnych o Puchar Gordon Bennetta (zdobył puchar w 1938). Oraz tych organizowanych w Polsce, I. Krajowych Zawodów Balonów Wolnych o Puchar im. płk. Aleksandra Wańkowicza (zwyciężył w 1925).
W trakcie II wojny światowej walczył m.in. nad niebem Wielkiej Brytanii, w stopniu podpułkownika pilota Polskich Sił Powietrznych w 301 dywizjonie bombowym Ziemi Pomorskiej „Obrońców Warszawy”. Po wojnie pozostał w służbie RAF, szkolił młode pokolenia lotników. Po śmierci, zgodnie ze swym życzeniem, wrócił do kraju, spoczywa na cmentarzu w Jarocinie, w pobliżu mogił powstańców wielkopolskich, tak mu bliskich.
Jego zasługi dla Torunia warto przypomnieć w jubileuszowym roku 100 lecia niepodległości, ale i przed uroczystościami odsłonięcia zrekonstruowanego pomnika wojsk balonowych w mieście (14 sierpnia 2020). Do tych zagadnień powróci M. Thomas w swym następnym wykładzie na FB KK – 13 sierpnia. A w Książnicy Kopernikańskiej będzie można obejrzeć wystawę tematycznie związaną z wykładami, a naszych gości obdarujemy okolicznościowym folderem. Proszę śledzić nasz blog, witrynę internetową, FB i kanał Youtube.
dr Katarzyna Tomkowiak