Wystawa: Onirium
Onirium to świat wyobrażeń utrwalonych farbą, gdzieś pomiędzy jawą a sennym koszmarem. Prezentacja obrazów dwóch autorów, których główną inspiracją jest rzeczywista i metafizyczna strona życia, a same dzieła są otwarte na interpretacje widza. Te bogate w szczegóły i zróżnicowane tematycznie wizje z pogranicza surrealizmu oraz symbolizmu zapadają w pamięć na długo. Swój tytuł wystawa zapożycza z literackiej i filmowej konwencji dzieła onirycznego, przedstawiającego rzeczywistości na kształt marzenia sennego.
Wernisaż dopełnia muzyka projektu Iron Cthulhu Apocalypse i prezentacja filmowa procesu malarskiego autorów.
Zapraszamy w podróż przez świat wyobraźni!
Wernisaż odbędzie się 5 marca 2020 roku, o godzinie 18:00.
Wystawę będzie można zobaczyć do końca marca pod adresem:
Galeria Omega im. Marka Hoffmanna
ul. Przedzamcze 12
87-100 Toruń
Krzysztof Polaczenko
Urodził się 15 stycznia 1987 r. w Świdnicy. Zajmuje się malarstwem, muzyką i pisaniem. Uczestniczył w wielu spotkaniach autorskich i wystawach indywidualnych.
Tematykę swoich prac malarskich czerpie bezpośrednio z obserwacji otaczającego nas świata, przedstawiając rzeczywistość w sposób surrealistyczny. Wielokrotnie łączy ze sobą kilka różnych technik plastycznych w jednej pracy. Kładzie ogromny nacisk na dopracowanie detali i długą trwałość prac. Jego obrazy znajdują się w polskich i zagranicznych kolekcjach.
We wrześniu 2018 roku na międzynarodowym kanale George Takei został opublikowany film “Malując własny strach” (z ang. „Painting your fear”), prezentujący powstawanie obrazu Krzysztofa “Przerwa na lunch”. Film osiągnął ponad milion wyświetleń pierwszego dnia premiery.
Muzyka jego autorskiego projekt horiso, która stanowi oprawę wernisaży i spotkań autorskich została pobrana ponad 60 000 razy.
W 2014 roku ukazał literacki debiut Krzysztofa, powieść pt. „Wanna”. Książka wywoływała burzliwe dyskusje podczas spotkań autorskich. Czytelnicy docenili lekkie pióro oraz trafne spostrzeżenia młodego autora.
Zbigniew Oporski
Urodził się w 1980 r. w Wągrowcu. W Szczecinie, w którym mieszka, maluje techniką olejną na płytach aluminiowych. Jego świat to malarska projekcja stanów emocjonalnych, wyobrażeń, lęków, sprzeczności, różnego rodzaju impulsów, z których się składa. Współpracuje między innymi z galerią Agra Art. Brał także udział w targach sztuki i rzemiosła “Targira” w Świebodzicach oraz wystawach objętych patronatem Ciemnej Strony Sztuki.
“Malarstwo jest dla mnie rodzajem wizualnej muzyki. Jest również formą rozmowy samego ze sobą, w której samoistne wizje są pretekstem do dialogu między dalszymi, świadomymi zamiarami malarskimi, a kolejnymi chęciami tworzenia rzeczy mniej lub bardziej fantazyjnych – inaczej mówiąc gry pomiędzy racjonalnością a irracjonalnością”.