Badanie Naukowe EEG dla osób po 60 roku życia
Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Katedrą Kognitywistyki zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak działa ludzki umysł? Czy na jego funkcjonowanie mają wpływ wspólne tworzenie, kontakt z drugim człowiekiem, obcowanie z inną kulturą?
Teraz macie szansę razem z nami to odkryć!
Do udziału zapraszamy osoby po 60 roku życia, które wraz z zagranicznymi studentami naszego Uniwersytetu będą tworzyć dzieła sztuki wykorzystując metodę recyklingu. Będzie to cykl 5 spotkań, zajęcia będą odbywały się raz w tygodniu w Kopernikańskim Ośrodku Integracji w godzinach okołopołudniowych.
Warsztaty prowadzą Małgorzata Błaszczak oraz Idalia Tuleja, które pokażą, że do zrozumienia drugiej osoby wcale nie potrzeba tak dużo słów! Zapewniamy dobrą zabawę w różnorodnym gronie i przemiłej atmosferze, a także wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń podczas wspólnego tworzenia!
Zajęcia powiązane są z projektem naukowym Instytutu Psychologii UMK, który bada wpływ takich spotkań na aktywność mózgu. Osoby uczestniczące będą miały okazję wziąć dodatkowo udział w innowacyjnym badaniu naukowym wykorzystującym technologię EEG. Celem badania jest poznanie sekretów funkcjonowania mózgu osób w starszym wieku. Wyniki badań pozwolą opracować profesjonalne metody wspierania funkcjonowania umysłowego, na przykład pamięci osób starszych.
Co to jest EEG?
EEG (elektroencefalografia) to metoda badania aktywności mózgu. Dzięki niemu możemy poznać unikalne wzorce aktywności mózgowej, które odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu.
Dlaczego warto wziąć udział?
- Niepowtarzalna okazja na integrację w międzypokoleniowej i międzykulturowej grupie. To idealna sposobność na wzięcie udziału w wymianie twórczej, kulturowej i językowej!
- Wsparcie nauki: Państwa zaangażowanie pomoże badaczom zgłębić tajniki starzenia się mózgu i opracować nowe metody wsparcia osób starszych w procesie starzenia się.
- Wgląd w rejestrację aktywności własnego mózgu: Podczas badania będziecie mieli Państwo unikalną okazję aby zobaczyć, jak wygląda aktywność elektryczna Państwa mózgu. Dodatkowo uzyskacie Państwo wskazówki na temat higieny funkcjonowania umysłowego oraz tego jak w życiu codziennym można dbać o swoją sprawność umysłową.
Wzięcie udziału w projekcie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na dwukrotne przeprowadzenie badań przed i po odbyciu cyklu 5 warsztatów.
Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 15.05.2024 roku, osobiście w Kopernikańskim w godzinach 9-15lub mailowo:koi@umk.pl
Kontakt w sprawie zgłoszeń: KOI UMK, ul. Olszewskiego 16, tel. 566112788
Kontakt w sprawie badań: Czytelnia Testów Psychologicznych, Instytut Psychologii UMK, ul. Gagarina 39, tel. 691-851-106
Jak się zapisać?
Jeśli są Państwo zainteresowani zapraszamy do kontaktu już dziś, aby umówić termin badania!
KONTAKT : mgr inż. Bartłomiej Kiljanek 691-851-106, Pracownia Testów Psychologicznych i Metod Diagnostycznych, Instytut Psychologii UMK, ul. Gagarina 39 (dawna APL).
Poniedziałek 9:00 – 16:00
Środa 10:00 – 18:00
Czwartek 9:00 – 14:30
Piątek 14:00 – 18:00
Co to jest EEG?
EEG (elektroencefalografia) to metoda badania aktywności mózgu. Dzięki niemu możemy poznać unikalne wzorce aktywności mózgowej, które odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu.
Bezpieczeństwo i wygoda: Badanie jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Wszystkie procedury będą przeprowadzane przez doświadczonych profesjonalistów, w przyjaznej
i komfortowej atmosferze. Urządzenia wykorzystywane w projekcie posiadają certyfikaty jakości i bezpieczeństwa. Jedyną niedogodnością może być lekko ubrudzona głowa żelem stosowanym w badaniach EEG.. W trosce o Państwa komfort i higienę po zakończeniu badania udostępniamy specjalnie przygotowaną przestrzeń oraz środki kosmetyczne umożliwiające umycie i wysuszenie głowy.
Udział w badaniu jest całkowicie dobrowolny, a odmowa nie pociągnie za sobą żadnych konsekwencji. Na każdym etapie istnieje możliwość rezygnacji z udziału w projekcie bez konieczności podawania przyczyn powziętej decyzji.
Jak przygotować się do takiego badania?
- prosimy nie pić kawy lub innych napojów energetycznych (również herbaty typu yerba) na 2 godziny przed badaniem, dopuszczalna jest jednak poranna zwyczajowa kawa
- prosimy nie spożywać dużych ilości alkoholu oraz substancji psychoaktywnych dnia poprzedzającego badanie
- prosimy nie nakładać silnego makijażu
- prosimy zadbać o higienę włosów – tłuste włosy utrudniają wykonanie badania EEG; jednocześnie prosimy nie używać dodatkowych kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji włosów takich jak odżywki, lakiery, maski etc., które również utrudniają wykonanie rejestracji – najlepiej umyć włosy wieczorem w przeddzień badania
- w miarę możliwości prosimy spróbować się wyspać
- na badanie prosimy przynieść własny grzebień/szczotkę
- istnieje możliwość umycia włosów po badaniu EEG, dlatego można zabrać swój szampon i ręcznik; w laboratorium znajdują się również szampony oraz czyste ręczniki do wytarcia włosów