80-lecie Powstania w Getcie Warszawskim
19.04.2023 środa, godz. 19:00 Sala Wielka Dworu Artusa (II piętro) (czas trwania 1g 30min)
Dla seniorów z Kamienicy 15zł
Czy wiecie, że w tym roku przypada już 80. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim? Choć od tych tragicznych wydarzeń minęło wiele dekad, pamięć o nich wciąż pozostaje żywa. Aby uczcić wspomnienie poległych, przygotowaliśmy koncert pieśni żydowskich „Szachy z losem”.
Tytuł wydarzenia został zaczerpnięty z twórczości żydowskiego noblisty – Isaaca Singera. W trakcie koncertu Walicki-Popiołek Duo i Aleksandry Boguckiej zostaniemy poprowadzeni przez meandry zdarzeń dziejowych – zarówno dramatycznych, jak i pięknych.
W Dworze Artusa zabrzmią utwory akcentujące różne aspekty jidiszkajt (żydowskości). Usłyszymy między innymi sefradyjską Morenikę czyli średniowieczny standard żydów hiszpańskich. Nie zabraknie również polskich pieśni żydowskich, takich jak: „Rebeka”, „Homel” czy „Miasteczko Bełz” oraz cyklu tańców żydowskich autorstwa Aleksandry Chmielewskiej. W muzyczne historie wplecione zostaną fragmenty wierszy Władysława Szlengla i nieznanych twórców zebranych w Antologii Żydowskiego Instytutu Historycznego w Polsce.
Złóżmy hołd wszystkim tym, których los splótł się z tragicznymi wydarzeniami w Getcie Warszawskim już 19 kwietnia 2023 roku o godzinie 19:00 w Dworze Artusa.
Walicki-Popiołek Duo – duet pianistki Aleksandry Popiołek-Walicki i gitarzysty Jakuba Walickiego, działający od 2014 roku. Doceniani twórcy transkrypcji na gitarę i fortepian oraz wykonawcy dedykowanych im utworów współczesnych. Laureaci licznych konkursów muzyki kameralnej o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
Aleksandra Bogucka – wokalistka, autorka muzyki. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie w klasie wiolonczeli, wydziału Wokalno-Estradowego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Wokalistyki Jazzowej Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie.
Koncert pod honorowym patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.