Sztuka fotografii Piotr Lebiedziński – pionier polskiego przemysłu fotograficznego
Błyskawiczny rozwój fotografii w drugiej połowie XIX wieku inspirował nie tylko wynalazców, ale też przedsiębiorców. Szybko dostrzegli oni potencjał fotografii i szansę na rozwój swojego biznesu. Na przełomie XIX i XX wieku największe sukcesy na ziemiach polskich odnosiła warszawska fabryka papierów fotograficznych Piotra Lebiedzińskiego. Jej założyciel zaczynał od sklepu z artykułami fotochemicznymi, a w późniejszym czasie, również kinematograficznymi. Produkcję pod własną marką rozpoczął w 1888 roku. Papiery fotograficzne z fabryki Piotra Lebiedzińskiego cieszyły się dużym powodzeniem, eksportowano je m.in. do Berlina, Wiednia, Londynu czy Paryża.
Bohaterem kolejnego wykładu z cyklu „Polscy wynalazcy i przedsiębiorcy fotograficzni” będzie właśnie Piotr Lebiedziński – nie tylko przedsiębiorca i wynalazca, lecz również fotograf i społecznik, współzałożyciel Towarzystwa Fotograficznego Warszawskiego.
Wykład wygłosi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki.
14 grudnia 2022 r. (środa), godz. 18:30
w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu przy ulicy Szpitalnej 8 (I piętro, sala nr. 3).
Wstęp wolny
Więcej informacji:
stanislaw.jasinski@woak.torun.pl
tel. 56 652 27 55