Przypominamy o konsultacjach społecznych!
Przyjdź na dzisiejsze spotkanie i powiedz nam, jakie są potrzeby toruńskich seniorów.
Jak będzie wyglądało spotkanie?
Uczestnicy dyskusji siadają przy stolikach (Word Cafe). Każdy stolik ma swojego gospodarza. Przy stolikach odbywają się dyskusje na zadany temat. Po kilkunastu minutach osoby biorące udział w dyskusji przenoszą się do następnego stolika, przy którym omawiane jest inne zagadnienie. Gospodarze stolików pozostają na swoich miejscach i za każdym razem streszczają nowym partnerom przy stoliku przebieg wcześniejszej dyskusji, a następnie rozmowa jest kontynuowana w „nowym składzie”. Uczestnicy są zachęcani do przedstawiania swoich pomysłów za pomocą słów, spisywania ich, bądź przedstawiania graficznego.
World Cafe jest metodą konwersacyjną służącą do prowadzenia rozmowy oraz poszukiwania kreatywnych pomysłów dotyczących wybranych zagadnień związanych z działaniem wybranej zbiorowości.
Co będziemy robić?
W roku poprzednim, w wyniku wspólnej pracy nad projektem programu współpracy z organizacjami pozarządowymi (NGO) na rok 2016, powstał dokument wzmacniający partnerstwo pomiędzy gminą, a fundacjami i stowarzyszeniami na rzecz realizacji ważnych celów społecznych.
Roczny program współpracy jest głównym dokumentem regulującym i konkretyzującym współpracę gminy z sektorem NGO (fundacje, stowarzyszenia). Proponujemy, aby na sierpniowym spotkaniu w formule tzw.: „World Cafe” porozmawiać o najważniejszych obszarach współpracy. Zbierzemy w ten sposób Państwa pomysły i potrzeby.
Wypowiedź się, jak postrzegasz realizację priorytetowych zadań!
Jednym z priorytetowych dla Miasta Torunia zadań jest realizacja projektów sprzyjających aktywizacji osób starszych w zakresie kultury oraz działania na rzecz osób w wieku emerytalnym, poprzez:
a) wspieranie aktywności i integracji społecznej osób starszych;
b) wzmacnianie solidarności międzypokoleniowej i wewnątrzpokoleniowej;
c) realizację inicjatyw, których celem jest zwiększenie udziału osób starszych w życiu publicznym, społecznym, gospodarczym, kulturalnym;
d) tworzenie lokalnych sieci wsparcia i punktów poradniczo-informacyjnych dla seniorów.
Wszystkie tematy, które będą przyporządkowane do stolików podczas spotkania w dniu 17 sierpnia 2016 r.:
1) rodzina, zdrowie, polityka społeczna, niepełnosprawność,
2) kultura,
3) sport, turystyka, rekreacja, środowisko,
4) seniorzy,
5) inkubator dla ngo,
6) rewitalizacja,
7) Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia,
8) karta oceny merytorycznej oferty konkursowej.
Spotkanie odbędzie się w dniu 17 sierpnia 2016 r. (środa) o godz. 16.00 w Centrum Kulturalno – Kongresowym Jordanki, Al. Solidarności 1-3.
Zachęcamy toruńskich seniorów, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych: członków zarządu, pracowników i wolontariuszy działających we wszystkich obszarach pożytku publicznego, do włączenia się w proces programowania współpracy miasta Torunia z III sektorem na rok 2017.