Przygrywka – program
Jubileuszowy, V Ogólnopolski Przegląd Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych „PRZYGRYWKA” o Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbędzie się w dniach 11-13 sierpnia 2021 roku.
Przegląd adresowany do studentów szkół artystycznych, publicznych i niepublicznych. Celem przeglądu jest prezentacja spektakli muzycznych – egzaminów semestralnych i muzycznych dyplomów studentów szkół artystycznych.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
W tym roku Teatr zaprezentuje nagrania spektakli. Będzie można obejrzeć je zarówno stacjonarnie w Teatrze, jak i online, w domowym zaciszu, na kanale YouTube Teatru Muzycznego w Toruniu.
Dofinansowano z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego
Online: https://www.kujawsko-pomorskie.pl
Emisja spektakli odbędzie się w Teatrze Muzycznym w Toruniu przy ul. Żeglarskiej 8 oraz w internecie: www.teatrmuzyczny.torun.pl
11 sierpnia, środa
10:00 „Dziewczyna jak z bajki” (reż. Michał Jarmoszuk) – egzamin dyplomowy studentów Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku
Czas trwania: 1 godz. 53 min.
Po wielu bojach, przemierzywszy świat baśni wzdłuż i wszerz, rycerz na swym dzielnym rumaku wraca do domu. Jego zbroja lśni w słońcu, a wiwatujący tłum cieszy się z jego powrotu. Radość jest tym większa, bo ów śmiałek ubił straszliwego smoka, oczyścił las z wilkołaków i innych potworów oraz pomógł wiewiórce wydostać się z sideł. Dzielny bohater zsiada z konia i natychmiast staje przed nim król, który mówi: Czego sobie życzysz w zamian za swoje dzielne czyny? Rycerz podnosi przyłbicę i odpowiada: Kosmetyczkę, bo złamałam paznokieć.
13:00 „Witamy w Zangaro” (reż. Olga Borys) – spektakl dyplomowy studentów Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Czas trwania: 50 min.
Scenariusz spektaklu składa się z utworów z dwóch pierwszych płyt Formacji Nieżywych Schabuff. To melanż nietuzinkowej, awangardowej muzyki z pogranicza kabaretu i popu oraz mocno uruchamiających wyobraźnię tekstów. Tytuł piosenki „Zangaro” nawiązuje do fikcyjnego, afrykańskiego państwa z filmu „Psy wojny”, które stało się symbolem bezprawia. W spektaklu witamy w wymyślonym Zangaro, które podobnie jak to filmowe, pozostawia wiele do życzenia. Młodzi bohaterowie sztuki spotykają się nielegalnie na strychu – być może ostatnim przyczółku bezpieczeństwa – w nieprzyjaznej rzeczywistości. To ich enklawa, gdzie mogą komentować to, co dzieje się na zewnątrz, snuć plany na przyszłość, przeżywać wzloty i upadki młodzieńczych miłości.
14:30 „Debiut” (reż. Dorota Lulka) – spektakl dyplomowy studentów Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Czas trwania: 53 min.
Wyobraźmy sobie casting do filmu. Na planie zdjęciowym jest już reżyser i producent. Klapserka czeka w gotowości. Na scenę wchodzą kolejne artystki starające się o rolę. Jedne są przebojowe, inne nieśmiałe. Wśród nich pojawia się gwiazda filmowa. Jak przebiegną przesłuchania? Która z nich otrzyma rolę? Punktem wspólnym castingu jest to, że wszystkie kandydatki zaśpiewają tanga. Adepci sztuki aktorskiej wykonują utwory ponadczasowe, cenione przez kolejne pokolenia.
16:30 „Fatalny przykład dla młodzieży” (reż. Jakub Kornacki) – egzamin studentów Policealnego Studium Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
Czas trwania: 1 godz.
Piosenki Piotra Bukartyka w interpretacji słuchaczy III roku Studium Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Rozciągać się będzie od „Wizji śniadaniowej”, jakże przyjemnej dla ucha i duszy, przez koncepcję „porządku w życiu” – tu już mniej przyjemnie, ale również sympatycznie. Płyniemy dalej przez tematy wolności człowieka, nieudaną miłość, dno życia, jak również niezwykłe szczęście i nadzieje.
18:00 „Piękna nasza Polska cała” (reż. Mikołaj Woubishet) – spektakl dyplomowy studentów Studium Musicalowego Capitol we Wrocławiu
Czas trwania: 1 godz. 10 min.
Spektakl na podstawie „Pamiętników” i „Opisu obyczajów” Jędrzeja Kitowicza, z wykorzystaniem polskich pieśni ludowych i biesiadnych. O Polsce i Polakach. Ale też ludziach żyjących w Polsce, którzy czują się Polakami lub chcą ich lepiej zrozumieć. Kitowicz jest dziś nad wyraz aktualny, a nasze narodowe przywary znów mogą świecić pełnym blaskiem. Współczesne kostiumy, ludowe pieśni podrasowane elektroniką, a zamiast poloneza – hip hop.
20:30 „Demongiovanni” (reż. Witold Szulc) – egzamin studentów Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
Czas trwania: 1 godz. 3 min.
„Demongiovanni” to sceniczno-muzyczne wariacje, oparte na „Demonie teatru” Bogusława Schaeffera i jednocześnie wykraczające poza tekst znakomitego kompozytora i dramaturga. Zuchwałym autorem dopisanych scen jest Witold Szulc, reżyser i profesor bydgoskiej Akademii Muzycznej, od lat zafascynowany dramatami Schaeffera. Autorami wykorzystanej w spektaklu muzyki są Wolfgang Amadeusz Mozart, Freddie Mercury, Jan Gall, Paweł Tomasz Grajnert.
12 sierpnia, czwartek
10:00 „Wcięło wiewióra, czyli Eko strofa z kaszubskiego lasu” (reż. Jakub Kornacki) – egzamin studentów Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
Czas trwania: 1 godz. 2 min.
To bardzo swobodna adaptacja powieści przygodowej dla dzieci pt. Tajemnicze porwanie w Dolinie Kaczeńców autorstwa Kuby Kornackiego. O ile książka jest przeznaczona dla dzieci, o tyle adaptacja zdecydowanie jest adresowana do dorosłych. Piosenki stanowią portrety psychologiczne bohaterów, nawiązują do tradycji Kabaretu Starszych Panów.
12:00 „Historia podwodna” (reż. Wojciech Kościelniak) – spektakl dyplomowy studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi
Czas trwania: 2 godz.
Twórczość jednego z najważniejszych polskich artystów lat 80. XX w. stała się źródłem inspiracji dla wypłynięcia Historii podwodnej. Spektakl nawiązuje do pierwszego solowego, autorskiego albumu Lecha Janerki, nagranego po jego odejściu z grupy Klaus Mitffoch w 1986 roku, który oddaje nastroje antycypujące kres Polski Ludowej. Spektakl zbudowany jest na nutach wieloletniej twórczości ikony polskiej sceny muzycznej.
15:00 „Obywatel Republiki” (reż. Robert Ninkiewicz, Piotr Biedroń) – spektakl dyplomowy studentów Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszowej w Gdyni
Czas trwania: 1 godz. 16 min.
Rok 1989. Upadek muru berlińskiego, okrągły stół w Polsce, nowy ład polityczno-gospodarczy w Europie. Rok 1991 – pierwsze wolne wybory parlamentarne w Polsce. W Polakach, w każdym „Obywatelu Republiki”, rodzi się nadzieja na lepsze jutro, na wolność, na materialny dobrobyt i otwarcie na świat. Czy każdemu udało się odnaleźć w „nowej sytuacji”? Czy stworzyliśmy naszą „republikę marzeń”? Czy młodzi obywatele urodzeni po 1989 roku czują się wolni i nieograniczeni? Wraz z Grzegorzem Ciechowskim stawiamy pytania i szukamy odpowiedzi.
17:30 Koncert dyplomowy (reż. Bernard Szyc) – koncert dyplomowy studentów Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Czas trwania: 1 godz. 39 min.
Koncert musicalowy z ulubionymi utworami tegorocznych absolwentów. Usłyszymy m.in. utwory Whitney Houston, Mariah Carey, Eltona Johna, Andrew Lippa.
13 sierpnia, piątek
10:00 „Kolęda Nocka. Przejście przez morze” (reż. Bernard Szyc) – egzamin studentów Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
Czas trwania: 53 min.
Spektakl poświęcony pamięci ofiar grudnia ’70, w 50. rocznicę tragicznych wydarzeń. Pełen treści i niezwykłych aranżacji, oddaje hołd ludziom, którzy w dniach 14-22 grudnia 1970 roku wzięli udział w protestach i demonstracjach m.in. w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu.
Tryptyk studentów Studium musicalowego Capitol we Wrocławiu
11:30 „Dojrzewanie” (reż. Emose Uhunmwangho)
Czas trwania: 38 min.
Katarzyna Miednik zamknęła kilka lat swojego życia w muzycznych opowieściach „Małej”. Przeprowadza nas ona przez siedem historii, konkretnych zdarzeń, dzieląc się przy tym swoimi prawdziwymi emocjami. Opowiada o zauroczeniach, uniesieniach i słabościach towarzyszących jej dojrzewaniu. „Mała” zaprasza nas do swojego pokoju, w którym przeprowadza tę retrospekcję.
12:30 „Uwolnienie” (reż. Emose Uhunmwangho)
Czas trwania: 42 min.
Julia Stalończyk przeprowadza odbiorcę przez etapy poznawania, przywiązywania i wspólnego doświadczania z drugim człowiekiem. Zaprasza do podróży po mapie jej życia i relacji w nim zawartych. Julia ukazuje swój abstrakcyjny, magiczny i indywidualny świat, w którym wbrew pozorom każdy z nas odnajdzie cząstkę siebie.
13:30 „Umieranie” (reż. Bogna Woźniak-Joostberens)
Czas trwania: 35 min.
Anna Mazurek w swoim recitalu opowie o etapach umierania wg klasyfikacji Elisabeth Kübler-Ross. Intymna i głęboko poruszająca podróż podparta osobistymi przeżyciami, w którą zabrali się Ona, On i Śmierć. Pozostawieni sami sobie, pośród białych, szpitalnych ścian poszukują ukojenia i zrozumienia każdego z etapów odchodzenia
16:30 „Saute” (reż. Piotr Dziubek) – spektakl dyplomowy studentów Studium musicalowego Capitol we Wrocławiu
Czas trwania: 53 min.
Ideą pomysłu było przeniesienie znanych polskich kompozycji z lat 80. i 90. ubiegłego wieku, wykonywanych przez wokalistki z tamtej epoki, w przestrzeń współczesnych interpretacji. Nadanie nowego brzmienia i uwikłanie w sonorystycznie proste formy i kolory, uwzględniając jedynie możliwość wykorzystania w nich głosu i fortepianu. Oddalenie od oryginałów czyni ten zamiar artystycznie interesującym, pomnażając wartość dzieł, będących tematem naszych muzycznych opowieści.
19:00 Gala finałowa – koncert Agnieszki Brenzak i Małgorzaty Chruściel przy akompaniamencie Igora Nowickiego. Podczas gali finałowej jury wręczy nagrody w kategorii: „Najlepszy aktorka”, „Najlepszy aktor”, „Najlepszy egzamin”, „Najlepszy dyplom”. Galę uświetni koncert „Bo z dziewczynami – męskie piosenki w kobiecych interpretacjach”.
Wstęp bezpłatny