Pozytywny wpływ muzyki na organizm
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu jest organizatorem kolejnych warsztatów z muzykoterapii w dniach 26-27.11.br., które są skierowane do osób szukających powiązania między dźwiękiem, a jego działaniem na ludzką psychikę i ciało.
Muzyka rozładowuje zablokowane emocje i napięcia, poprawia komunikację, uczy odpoczynku i relaksacji, usprawnia funkcje percepcyjno-motoryczne oraz wzmacnia i ułatwia rehabilitację – jednocześnie dodając sił witalnych, jak też uczy pozytywnego nastawienia do życia.
W tygodniu poprzedzającym warsztaty przeprowadziłam wywiad z osobami prowadzącymi:
- Dr Lucyną Matuszak wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku
- Erwinem Regoszem, kompozytorem i wokalistą, pracownikiem WOAK.
Rozmowa z dr Lucyną Matuszak
Barbara Fiszer: Prowadzi Pani w zajęcia z muzykoterapii. Proszę powiedzieć kiedy zainteresowała się Pani tą dziedziną nauki.
Lucyna Matuszak: Wykładając na UMK w Toruniu metodykę i ćwiczenia z zakresu edukacji muzycznej, pojawiła się chęć poszerzenia swojej wiedzy z zakresu terapeutycznej roli muzyki. Ukończyłam więc I Etap Muzykoterapii w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
BF: Jaki rodzaj muzykoterapii prowadzi Pani na warsztatach?
LM: Prowadzę muzykoterapię aktywną i receptywną, poszerzając o terapię Misami dźwiękowymi zwanymi tybetańskimi.
BF: Proszę przybliżyć sposób prowadzenia zajęć z uczestnikami.
LM: Podczas dopasowanej muzyki słuchacze w tańcu i rysunku przekazują swoje emocje i ukryte w podświadomości problemy. Jest to wspaniały proces oczyszczania z nieuświadomionych sobie lęków poprzez co następuje wybaczanie i pozytywne nastawienie do bliskich i świata.
BF: Co niesie terapia misami tybetańskimi?
LM: Z mojej wieloletniej praktyki wynika, że dźwięki mis bardzo szybko wprowadzają organizm w stan Theta, który otrzymujemy prawie na zamówienie. W tym rytmie następuje szybka regeneracja organizmu i naprawiane są w nim szkody. Efektem jest głęboki relaks, wyciszenie organizmu, szczególnie przy nadpobudliwości, nerwicach, lękach i niepokojach. Rozwija się kreatywne wyobrażenie i polepszenie samopoczucia.
BF: Zajęcia kończą się koncertem mis i gongów.
LM: Bardzo lubię prowadzić koncert misami i gongami. Widząc przemiany zachodzące w ciałach i wyrazie twarzy uczestników jestem szczęśliwa, że mogłam przyczynić się do poprawy samopoczucia i kondycji psychicznej uczestników.
BF: Pani Lucyno życzę dalszej owocnej pracy na płaszczyźnie muzykoterapii i sukcesów w uświadamianiu jej znaczenia dla stanu zdrowotnego człowieka.
Rozmowa z Erwinem Regoszem
BF: Panie Erwinie wiem, że jest Pan muzykiem, wokalistą, kompozytorem i autorem tekstów. Jest Pan również nauczycielem emisji głosu. Jakiego rodzaju zajęcia poprowadzi Pan na warsztatach?
ER: W drugim dniu poprowadzę zajęcia z zakresu emisji głosu, o najważniejszym instrumencie jakim dysponuje człowiek. Nasz głos działa w sposób kojący, drażniący albo neutralnie.
BF: Może głębiej przybliży Pan problem pracy z głosem.
ER: Uświadomię uczestnikom wzorce pracy z głosem, takie jak: oddechowe, mimiczne i artykulacyjne.
BF: Proszę przedstawić sposób prowadzenia zajęć.
ER: Zajęcia będą prowadzone w sposób uwzględniający poziom wiedzy i umiejętności uczestników warsztatów. Zachęcam również seniorów do uczestnictwa, jeżeli nie w tej edycji to w kolejnych. Spotkania tego rodzaju organizowane są każdego roku na przełomie miesiąca listopada i grudnia.
BF: Bardzo dziękuję za rozmowę i udostępnienie wiedzy na temat prowadzonych warsztatów. Życzę Panu dalszych sukcesów zawodowych jak i osobistych.
Harmonogram
Zajęcia będą odbywały się w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu ul. Szpitalna 8
Sobota – 26 listopada, godz. 10.00 do 17.00 (z przerwą)
Niedziela – 27 listopada, godz. 10.00 do 17.00 ( z przerwą)
Warsztaty obejmują 18 godzin dydaktycznych.
Cena – 100 zł
Informacje i zgłoszenia:
Erwin Regosz
e-mail: erwin.regosz@woak.torun.pl
tel. 56 652 27 55
kom. 607 234 568