Opaski ratują życie
150 toruńskich seniorów otrzymało 8 grudnia 2022 r. specjalne opaski monitorujące ich stan zdrowia i umożliwiające szybki kontakt z odpowiednimi służbami.
Toruń jest jedną z 88 gmin, które przystąpiły do specjalnego programu teleopieki domowej, zainicjowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. Program ten przewiduje wyposażenie w elektroniczne bransoletki życia około 3 tys. seniorów z województwa kujawsko-pomorskiego. Mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy monitorują funkcje życiowe osób starszych, a w razie problemów umożliwiają błyskawiczny kontakt i reakcję ratowników z Kujawsko-Pomorskiego Telecentrum, nad którego działaniem czuwa Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio.
– Bezpieczeństwo, samotność, obawa o stan zdrowia to czynniki, które wymieniacie Państwo jako powody, które skłoniły Was do udziału w tym projekcie – mówił zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski podczas wręczenia urządzeń seniorom. – Choć nazywa się je opaskami życia, urządzenia te poprawiają przede wszystkim komfort funkcjonowania na co dzień. W tej sposób, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, młode pokolenie może podziękować Państwu za opiekę i troskę, którymi przez lata było przez Was otaczane.
Adresatami usługi są osoby niesamodzielne, potrzebujące pomocy w codziennym funkcjonowaniu, przede wszystkim mieszkający samotnie seniorzy. Pierwszeństwo w rekrutacji mają osoby o niskich dochodach, doświadczające wykluczenia społecznego, niepełnosprawne fizycznie i intelektualnie, a także kombatanci i osoby represjonowane.
Projekt o wartości 19 mln zł jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na lata 2014-2020. W Toruniu koordynatorami przedsięwzięcia są Toruńskie Centrum Usług Społecznych i Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Torunia. Do tej pory opaski otrzymało już 300 torunianek i torunian, na rok 2022 zaplanowano wyposażenie w urządzenia kolejnych 150 seniorów.
Fot. Lech Kamiński