Niższe rachunki za gaz
Do 15 marca br. osoby odpowiedzialne za zarządzanie zasobami mieszkaniowymi oraz podmiotami użyteczności publicznej mogą złożyć oświadczenie swojemu dostawcy gazu ziemnego w celu uzyskania niższej taryfy.
Powyższe rozwiązanie to element Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej na podstawie Ustawy z dnia 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz. U. z 2022 r. poz. 202).
Obniżoną taryfą za gaz oprócz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych objęte zostały również liczne instytucje i jednostki gminne. Z nowych cen taryfowych będą mogły korzystać:
- Podmioty, które z mocy ustawy, umowy lub innego tytułu prawnego są uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia paliwa gazowego w lokalach mieszkalnych na potrzeby zużycia przez gospodarstwa domowe, w lokalach podmiotów, o których mowa niżej, w zakresie w jakim zużywają paliwo gazowe na potrzeby określone w przepisie lub do lokalnej produkcji ciepła zużywanego w gospodarstwach domowych, znajdujących się w budynkach wielolokalowych lub w lokalach podmiotów wymienionych niżej,
- Podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych,
- Jednostki organizacyjne pomocy społecznej,
- Noclegownie i ogrzewalnie,
- Jednostki wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,
- Podmioty systemu oświaty,
- Uczelnie,
- Podmioty prowadzące żłobki i kluby dziecięce,
- Kościoły i inne związki wyznaniowe,
- Podmioty prowadzące działalność kulturalną i archiwalną,
- Ochotnicze straże pożarne,
- Placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku,
- Rodzinne domy pomocy,
- Centra i kluby integracji społecznej,
- Warsztaty terapii zajęciowej,
- Organizacje pozarządowe,
- Spółdzielnie socjalne.
Złożenie odpowiedniego oświadczenia jest warunkiem objęcia uprawnionych odbiorców ochroną taryfową, czyli stabilnymi opłatami za gaz ziemny.