Naszym piórem: „Ypsilon, czyli inna twarz gazety”
W kameralnym lokalu Mistrz i Małgorzata w Toruniu odbywają się cykliczne spotkania z ludźmi sztuki, literatury i kultury, organizowane przez agAT Artystyczną grupę Atelier Toruń.
We wtorek 15 marca 2022 roku odbyło się spotkanie pod szyldem myśli przewodniej „Ypsilon, czyli inna twarz gazety”z redaktorami tworzącymi ów kwartalnik artystyczno-literacki.
Dariusz Chrobak oraz współprowadząca wieczór MagdaLena Urbańska w imieniu grupy agAT – przywitali, przedstawili i wzięli w krzyżowy, acz bardzo wysublimowany i poparty głęboką merytoryczną wiedzą o gościach, ogień pytań.
SZTUKA NIE MA WYGLĄDAĆ ŁADNIE: MA SPRAWIĆ, ŻE COŚ POCZUJESZ
Rainbow Rowell
Kwartalnik artystyczno-literacki Ypsilon powstał z inicjatywy Sylwestra Kurowskiego, wiceprezesa Fundacji im. Beniamina Franklina. Pierwszy numer Kwartalnika ukazał się on-line w lipcu 2020 roku. Obecnie jest on również dostępny w formie drukowanej. Ypsilon od początku stał się czasopismem globalnym i stąd też od pierwszego numeru pojawiają się w nim felietony, wywiady oraz twórczość autorów również spoza Polski. W 2021 roku Kwartalnik rozpoczął współpracę z Polish Academy of Social Sciences and Humanities w Londynie. Owocem partnerstwa stał się Międzynarodowy Konkurs na Polonijnego Artystę Roku „Kreatorzy uczuć i wyobraźni”. Jego wyniki ogłoszono podczas organizowanego przez uczelnię on-line Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej.
ZAZWYCZAJ KULTURA WZBOGACA SIĘ DZIĘKI TYM KSIĄŻKOM, NA KTÓRYCH WYDAWCY STRACILI PIENIĄDZE
Margaret Fulle
Czytelnicy czasopisma zapewne są ciekawi, kto tworzy kwartalnik Ypsilon. Dlatego przedstawię skład redakcyjny:
REDAKTOR NACZELNY – Agnieszka Modrzejewska
Filolożka, nauczycielka, wykładowca, adiustatorka, autor opowiadań i esejów, scenariuszy imprez.
Uczestniczy w projektach organizacji pozarządowych oraz czynnie w konferencjach. Jej credo: Jako zwierzę mało stadne, a do tego aspołeczne wyznaje zasadę: jak najmniej mówić, jak najwięcej pisać.
WYDAWCA/DZIAŁ WYWIADÓW – Sylwester Kurowski
Poeta, prozaik, scenarzysta, dziennikarz, amatorsko para się aktorstwem (m.in.: „Lekcja pokory” w reżyserii Doroty Bierkowskiej, „Kriton – Spektakl parepatetycki według Platona” w reżyserii Radka Dębniaka). Innowator społeczny, współorganizator i prowadzący spotkania z poezją. Autor tomiku poezji „Marazm” oraz współautor dziesięciu kolejnych. O jego wierszach Zbigniew Jerzyna pisał, że to dobra, przejmująca poezja, a Antonina Krzysztoń umieściła jego wiersz w wybranym przez siebie zbiorze modlitw. Utwory Sylwestra Kurowskiego oraz ich aranżacje muzyczne były wykonywane między innymi przez „Teatr Atelle” Eugeniusza Gajewskiego, Teatr „Nasz” Sylwii Czerwińskiej, Agnieszkę Skowrońską.
Jego poezję publikowano w almanachach i prezentowano w mediach ogólnopolskich. Twórca projektów graficznych do okładek tomików literackich i dzieł naukowych wielu autorów. Jest wiceprezesem Fundacji im. Benjamina Franklina, instruktorem samoobrony w Stowarzyszeniu Grom Combat System, pracownikiem uczelni wyższej, szkoleniowcem, trenerem warsztatów kompetencji miękkich, animatorem programów społecznych (szczególnie z Fundacją Zmiana, np. „Książki w Tramwajach”). Absolwent Szkoły Liderów
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Absolwent stylów uczenia się prof. George’a Nelsona.
Propagator prowadzenia warsztatów metodą dramy.
SEKRETARZ REDAKCJI/DZIAŁ POEZJI – Beata Poczwardowska
Poetka i prozatorka – mieszka w swoim rodzinnym mieście – Toruniu. Jest członkiem zwyczajnym Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego. Należy do Lipnowskiej Grupy Literackiej. W grudniu 2019 r. rozpoczęła współpracę z Fundacją Otwartych Na Twórczość (FONT) oraz została przyjęta do Grupy Literycznej Na Krechę, które są objęte patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest współtwórczynią artystycznej grupy Atelier Toruń (agAT), która zajmuje się organizowaniem spotkań z twórcami. agAT jest także organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza „Obywatel Słowa” im. Grzegorza Ciechowskiego. W roku 2019 weszła w skład jury ogólnopolskich Potyczek Wierszowanych – konkursu dla dzieci i młodzieży w Golubiu-Dobrzyniu. Debiutowała w 1994 r. tomikiem poetyckim „Kwiaty księżyca”. Za tomik „Nie opowiem ci tej ciszy” otrzymała w 1995 r. w konkursie ogólnopolskim Nagrodę Literacką „Głosu Nauczycielskiego”. W 2019 roku wygrała Konkurs Jednego Wiersza „Ogień i woda” zorganizowanego przez Fundację czar(T) Krzywogońca. Z zasady nie uczestniczy w konkursach literackich, te same ją znalazły. Opublikowała kilkanaście tomików poetyckich, w tym prozę poetycką. Tworzy razem z innymi twórcami książki poetyckie i poetycko- artystyczne. Opracowała wybór poezji i prozy twórców Więziennego Klubu Literackiego „Bartnicka 10” pt. „Cień serca”. Drukowała felietony w magazynie dla kobiet „Twoje 9 Miesięcy”. Jej utwory ukazały się w „Magazynie Wileńskim”, w kwartalniku literacko-kulturalnym „Liry Dram”, w Roczniku Dobrzyńskim, w almanachach oraz zbiorach regionalnych. Beata Poczwardowska zredagowała i przygotowała wiele tomików poetyckich, Pisze wstępy i posłowia. Wiersze publikuje również na Facebooku. Jej wiersze znajdują się na kartkach anty-walentynkowych wydanych przez FONT. Beata Poczwardowska miała wieczory autorskie w USA: w Salt Lake City na University of Utah (1998 r.) oraz w Denver w Polish Club of Denver (2018 r.).
DZIAŁ PROZY – Mirosława Stojak
Z wykształcenia ekonomista i informatyk, z zamiłowania humanistka i literatka. Interesuje się kulturą żydowską i jej poświęca wiele miejsca w swojej twórczości. W wolnych chwilach maluje farbami olejowymi. Jej natchnieniem są impresjoniści, szczególnie Vincent Van Gogh. Kocha książki. Jej ulubionymi pisarzami są: Ignacy Kraszewski, Hanna Krall, Olga Tokarczuk, Josept Roth, Wiesław Myśliwski. Ulubioną książką: „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa. Osoby, które podziwia to: Sabina Baral, Gołda Tencer, Olga Tokarczuk – trzy silne i mądre kobiety. Lubi świeczniki, nocne lampki, wino Martini (nie w nadmiarze), zapach magnolii. Od zawsze jest zakochana w magnoliach, tak jak … w kapeluszach.
REDAKTOR DZIAŁU DLA DZIECI – Danuta Czerwińska-Murawska
urodziła się i mieszka w Brześciu Kujawskim – poetka, prozatorka, eseistka, biografka, autorka wielu wierszy, opowiadań i bajek dla dzieci. Jest współzałożycielką Kujawsko Pomorskiego Związku Literatów we Włocławku i jego wiceprezesem. W 2020 r. utworzyła grupę poetycko-artystyczną Horyzonty. Jest autorką cyklu: „Wielcy Małych Ojczyzn”, w której zawarte są biografie ludzi zasłużonych dla regionu: Leona Stankiewicza, Pelagii Hadrowicz. Obecnie pracuje nad kilkoma kolejnymi biografiami. Napisała i wydała biografię: „ Głos z wygnania, czyli życie i praca Feliksa Rembiałkowskiego”, który walczył za naszą wolność, a następnie musiał uciekać do USA i tam tworzył Polonię amerykańską.
W swoim dorobku ma również scenariusz napisany i wydany w oparciu o książki pt. „Słabeusz” autorstwa Jarosława Wojciechowskiego. Dzięki determinacji i zaangażowaniu włodarzy miasta Brześć Kujawski, wydała „Legendę o Brześciu Kujawskim”, przepięknie zilustrowaną przez Artura Kotwę z Warszawy. Do tej publikacji została wykonana przez Klaudiusza Grasmanna prezentacja multimedialna, wprowadzająca w nastrój średniowiecza- trafnie dobraną muzyką i obrazami.
Danuta Czerwińska – Murawska zredagowała i przygotowała wiele tomików poetyckich. Jest miłośniczką Kujaw i swoimi działaniami wspiera dziedzictwo kulturowe tego regionu. Danuta Czerwińska-Murawska jest propagatorką kultury na Kujawach, szczególnie wśród młodzieży. Uczestniczka i autorka wielu spotkań i prelekcji na różnych uczelniach, ale również w liceach i technikach. Jest pomysłodawczynią i zasiada w jury ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Leona Stankiewicza w Śmiłowicach.
Organizatorka i współorganizatorka spotkań autorskich i wieczorów poetyckich. Współpracowała przez długie lata z Klubem Poetyckim „Bartnicka 10” w Zakładzie Karnym we Włocławku. Stworzyła we współpracy z Urzędem Miasta Muzeum Straży Pożarnej w Brześciu Kujawskim i zarządzała nim przez parę lat. Była przewodniczącą Towarzystwa Kulturalnego w Brześciu Kujawskim. W ramach działalności w Towarzystwie Kulturalnym współorganizowała spotkania kulturalne, spektakle teatralne, wieczory poetyckie, wyjazdy integracyjno- edukacyjne.
REDAKTOR GRAFICZNY – Grzegorz Misiak
Studiował w Prywatnej Akademii Sztuk Pięknych Tadeusza Piotrowskiego w Olsztynie. Jest członkiem – założycielem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Od 1987 roku wykonuje zawód artysty.
W latach 1999 – 2005 W-ce Prezes SPAK. Brał udział w wielu wystawach i konkursach rysunku satyrycznego, kilkakrotnie nagradzany. Publikował swoje rysunki w gazetach m.in. – „Gazeta Pomorska”, „Nowości”, „Dziennik Pojezierza”. Kilka lat pracował w poligrafii jako specjalista DTP, również w wydawnictwie „DIX”. Od 1998 roku realizuje autorski projekt – GALERIA HUMORU I SATYRY „Na Drabinie”. Galeria zrealizowała wiele znaczących wystaw rysunku satyrycznego, a także ogólnopolskie konkursy – „Reklama w krzywym zwierciadle” (2 razy), „Telekomunikacja”, „Teatr”. W 2004 roku Galeria otrzymała
nagrodę „ERYK”, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie polskiej satyry, a także kilka lokalnych nagród (m. in. nagrodę Prezydenta Miasta). Od trzech lat Galeria działa w Internecie pod nową nazwą – GALERIA SATYRA & SURREALISM „Na Drabinie”. Galerię obserwuje teraz ponad 44.000 osób. Oprócz strony Galerii realizowana jest też
strona pt. – „ART to PEACE” poświęcona prezentacji twórczości plastycznej zaangażowanej w walkę o pokój na świecie. Członek redakcji kwartalnika artystyczno- literackiego „YPSILON”. Twórca tekstów poetyckich i fraszek.
Obecnie mieszka we Włocławku.
DZIAŁ: WIERSZE DEDYKOWANE – Ewa Nowakowska
Animatorka kultury, autorka trzech książek poetyckich.
Debiutowała w almanachu: „Ho, ho sto cztery i inne wiersze” pod red. Sergiusza Sterny- Wachowiaka (1996). Laureatka wielu konkursów poetyckich, współzałożycielka grupy poetyckiej Sprężyna działającej przy PSM L-W w Pile. Organizatorka i pomysłodawczyni różnorodnych imprez poetyckich.
Prowadziła liczne spotkania literackie, również w placówkach więziennych: Wronki, Kraków, Warszawa, Bydgoszcz; w placówkach Monaru, hospicjum, na ogólnopolskim festiwalu kultury alternatywnej SLOT- Art, w ośrodkach dla osób uzależnionych- Drohobycz- Ukraina. Wyróżniona i nagradzana przez starostę
pilskiego za działalność kulturalną oraz integrację środowiska przez działalność poetycko-muzyczną.
Nominowana do nagrody „Kryształowej Szpilki” w dziedzinie kultury Kobieta Roku Północnej Wielkopolski.
Zespół redakcyjny tworzy grupa pasjonatów, dzięki którym ukazuje się czasopismo Ypsilon. Można odnieść wrażenie, że swoją pasją inspirują i zarażają zarówno siebie wzajemnie, jak i swoich odbiorców. Regularne redagowanie i wydawanie gazety, to cel ludzi, którzy na co dzień mają inne zajęcia zawodowe. Na swoją pasję poświęcają własne środki finansowe i czas.
WARTOŚĆ UTWORU POLEGA NIE NA JEGO DOSKONAŁOŚCI, ALE NA EFEKTACH, JAKIE WYWOŁUJE
– Eduardo Mallea
Rozpoczynając spotkanie Pan Dariusz zaznaczył, że w grupie agAT jest zwyczaj przedstawiania „mapy mentalnej” gości, co stanowi przyczynek i wstęp do dyskusji”. Kontynuując podał trzy słowa, które nasunęły mu się po zapoznaniu z profilem gazety, oraz biogramami redaktorów.
Są to: profesjonalizm, tolerancja i kultura.
Redaktorzy zgodzili się z tymi słowami, prosząc jednocześnie o dodanie jeszcze słowa: miłość, oraz o zmianę kolejności, tak by profesjonalizm nie zajmował czołowego miejsca na liście.
Trzy słowa podane przez Panią redaktor Agnieszkę Modrzejewską to:
wrażliwość, niezależność, profesjonalizm. W takiej właśnie kolejności.
Aby przybliżyć postaci redaktorów, prowadzący spotkanie odczytał ich: motta, credo, dewizy życiowe:
– Agnieszka Modrzejewska:
– Jesteś-my o czymś. Jesteś-my po coś. Jesteś-my dla Was.
– Jak najmniej mówić, jak najwięcej pisać.
– Beata Poczwardowska:
– Nic nie wygląda tak, jak nauczyliśmy się to widzieć. Nic nie jest takie, jakim nauczyliśmy się to postrzegać. Nic nie jest tym, czym jest w naszych oczach. Nic nie jest tym, czym się objawia w naszej perspektywie. Wszystko jest tym, czym jest. A czym jest
– Sylwester Kurowski:
– Uwielbiam angażować się w nowe, ciekawe projekty i patrzeć na nie z różnych perspektyw.
– Ewa Nowakowska
– Ypsilon ma przed sobą drzwi otwarte.
– Wiersze mogą być drogą do drugiego człowieka.
Na pytanie Pani MagdaLeny Urbańskiej: Skąd taki wybór tytułu/ nazwy pisma? I czy Ypsilon to nawiązanie do greckiej litery alfabetu, czy też może nawiązanie do Stachury (i jego wiersza Kropka nad ypsilonem), padła odpowiedz:
Wybór nazwy został dokonany w drodze konkursu i selekcji, chodziły nam po głowie jeszcze inne, ale ostatecznie wybór padł właśnie na Ypsilona. Nie myśleliśmy wtedy o konotacjach ze Stachurą.
Na kolejne pytanie Pani Magdy Urbańskiej: –W jaki sposób chcecie pozyskać czytelnika i na trwałe sobie zjednać? Pan Sylwester odpowiedział:
Poezja, proza to nasza pasja. Ypsilon to zespół, który się uzupełnia, mamy też redaktorów spoza Polski . Cały czas bawimy się, dążąc do doskonałości.
Beata Poczwardowska dodała: Każdy z nas wykonuje mrówczą pracę, ale to naczelna czyta i zatwierdza wszystkie teksty. To ona każdorazowo kieruje do Czytelników słowa wstępu i podsumowuje: „To Wy tworzycie, my tylko wybieramy teksty”.
Agnieszka Modrzejewska: Podwaliny pod przyszłych dorosłych czytelników budujemy też tworząc dział dziecięcy.
Danuta Czerwińska-Murawska: Staramy się pisać do osób mających kontakt z młodzieżą i z dziećmi, które tworzą, aby nie bali się nam przesyłać swojej twórczości. Jestem umówiona na spotkanie w miejscu, gdzie jest tzw. trudna młodzież. Tam są dzieci pokrzywdzone przez los, ale mające też talenty. Będziemy chcieli rozszerzać ten temat.
Chcemy wejść w kooperację z organizatorami konkursów poetyckich. W nagrodę publikować wyróżnioną poezję.
POEZJA ZACHOWUJE OD ZNISZCZENIA TCHNIENIE BOSKOŚCI W CZŁOWIEKU
Thomas Stearns Eliot
Wśród ekipy pracującej przy redagowaniu i wydawaniu pisma są doskonali poeci. Podczas spotkania przedstawili swoje wydane tomiki. Niektórzy z nich przeczytali także swoje wiersze.
Twórcy Kwartalnika literackiego chcą, aby ich pismo było apolityczne. To czasopismo globalne, internetowe i papierowe – tradycyjne acz nowatorskie. W gazecie, której czytelnicy są też spoza Polski, można znaleźć: wywiady z malarzami, rzeźbiarzami, poetami, prozaikami, aktorami, twórcami kina i teatru, a także wiele różnorodnej poezji, prozy, wspomnień, recenzji i felietonów. Redaktorzy pisma w niedalekiej przyszłości zamierzają podjąć się wydań debiutanckich i promowania tych twórców. Planują również zorganizować ogólnopolski konkurs poetycki, wydając pierwszy autorski tomik.
Ypsilon to czasopismo, którego redaktorzy chcą iść własną drogą.
Uważam, że tytuł czasopisma przyciąga uwagę, ciekawą jednoczłonową nazwą.
Dużym walorem jest bardzo przejrzysty układ pisma. Spis treści jest ułożony w kolejności stron tak, aby łatwo można odnaleźć to, co nas aktualnie interesuje. Jest to według mnie duży plus, który w znaczny sposób ułatwia korzystanie z gazety.
Zachęcam do czytania Kwartalnika, chociażby po to, aby zmusić się do filozoficznego zamyślenia. Myślę, że Ypsilon jest czasopismem dla ludzi w każdym przedziale wiekowym.
Był to refleksyjny, pełen emocji, utrzymany w niezwykle ciepłym klimacie wieczór, który na długo zostanie w pamięci.
POECI SĄ RADOŚCIĄ BOGÓW, WIESZ? PIEŚNI I POEMATY, KTÓRE SĄ Z TEJ SAMEJ SUBSTANCJI CO DUSZE, MOGĄ PRZECHODZIĆ DO ICH ŚWIATA PRAWIE BEZ PRZESZKÓD
Lois McMaster Bujold