Naszym piórem: Wystawa malarska Henryki Piekarskiej w Dworze Artusa w Toruniu
W dniu 9 listopada 2021 r. w Dworze Artusa w Toruniu odbył się wernisaż wystawy malarki Pani Henryki Piekarskiej pt. „Toruń nieistniejący”.
To wspaniałe artystyczne wydarzenie było realizowane i finansowane w ramach przyznanego Stypendium Miasta Torunia w Dziedzinie Kultury.
Jest to autorski projekt opracowany przez stypendystkę, polegający na namalowaniu niektórych nieistniejących już obiektów architektonicznych na mapie Torunia.
Seria obrazów wynikająca z projektu, wzbogacona była o inne dzieła pochodzące z prywatnego zbioru autorki.
Otwarcie wystawy dokonał Dyrektor Dworu Artusa w Toruniu Pan Łukasz Wudarski.
Henryka Piekarska – urodzona na Warmii i Mazurach. Od dziesiątego roku życia wraz z rodziną zamieszkała we Włocławku, gdzie ukończyła Liceum Ziemi Kujawskiej. Uzyskała magisterium z ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim oraz tytuł doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w administracji państwowej, na uczelniach wyższych oraz na rzecz lokalnych środowisk. Z zamiłowania regionalistka, autorka licznych publikacji. Obecnie aktywnie angażuje się w działalność Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zwłaszcza w malarstwo, tańce w kręgu oraz jako współautorka publikacji Trzecia Młodość. Jest kierowniczką Grupy Plastycznej Kolorowe Impresjeprowadzonej przez profesor Marię Serwińską Guttfeld.
Pracuje jako wolontariuszka Fundacji Kamienica Inicjatyw oraz należy do kolegium redakcyjnego portalu internetowego My w Toruniu.
Jest laureatką III nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Marszałka Województwa
Kujawsko -Pomorskiego za obraz „Nad Wisłą” przedstawiający Zamek Krzyżacki w Toruniu.
Sztuka jest dopełnieniem natury – Leonardo da Vinci
Architektura toruńska należy do sztuki północnoeuropejskiej. Wartością dodaną, jest niezwykły autentyzm średniowiecznego układu urbanistycznego.
Należy podkreślić, że niektóre budowle pochodzące z późnej epoki nie przetrwały znaku czasu.
Malarka w swoich barwnych obrazach przedstawia nieistniejącą już architekturę sakralną, mieszczańską oraz użytku publicznego.
Ta nietuzinkowa wystawa pt. „Toruń nieistniejący” to niebywała spuścizna dla potomnych.
To ekspresyjne dzieła z zachowaną perspektywą, kolorystyką i światłocieniem.
Wyraźny dukt pędzla, kontur i dominacja plamy barwnej wpływają na odbiór dzieła przez widza.
Malarstwo Pani Henryki Piekarskiej, sposób podkreślenia formy architektonicznej to siła i moc, które przekazuje w swoich obrazach.
Aby przybliżyć postać malarki przytoczę jej słowa.
Przez całą Szkołę podstawową we Włocławku nie lubiłam przedmiotu rysunków. Prace domowe, po moich usilnych prośbach i wręcz lamentach, malowała mi uzdolniona artystycznie Mama.
W liceum i na studiach miałam rysunek techniczny; nawet go lubiłam. Do 2015 roku myślałam, że mój kontakt z malarstwem ogranicza się jedynie do ulubionych wizyt w muzeum i galeriach sztuki.
Aż nagle, niespodziewanie dla mnie samej, pojawił się wolny czas. Po kilkudziesięciu latach urzędniczej, naukowej i akademickiej pracy na Mazowszu (w Sierpcu, Płocku i Warszawie), nowa pasja – tym razem artystyczna – zapukała do moich toruńskich drzwi.
Jej efektem jest szalenie satysfakcjonujące i prestiżowe Stypendium Miasta Torunia w Dziedzinie Kultury. Dziękuję moim dzieciom: Agnieszce z Piotrem, Mariuszowi z Justyną i wnuczętami: Julii, Amelii, Laurze i Dominikowi, przyjaciołom, a także wszystkim, którzy mnie wspierają, edukują i pomagają w realizacji tego artystycznego projektu.
Podczas wernisażu atmosfera była wyjątkowo podniosła i radosna.
Malarka w niekonwencjonalny sposób opowiedziała, jak przygotowywała się do projektu, jak docierała do materiałów archiwalnych, muzealnych, a także w jaki sposób przeprowadzała merytoryczne konsultacje z ekspertami.
Po części oficjalnej Pani Henryka podziękowała wszystkim zaproszonym gościom za przybycie:
wśród nich byli: dzieci Agnieszka i Mariusz z rodzinami, rodzina, przyjaciele malarze z Torunia,
koleżeństwo z TUTW, Kamienicy Inicjatyw, zarząd TUTW z prezes Hanną Osińską, Anna Zielińska i Teresa Grochulska, Wojciech Starzyński – poeta i doradca prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Ewą z Warszawy, prezes Fundacji Skarbowości im. APII z Bydgoszczy Sławomir Dworski z małżonką Magdaleną, delegacja Andrzeja Nowakowskiego prezydenta Płocka, pracownicy Urzędu Skarbowego z Sierpca i z Płocka, Lidia Lach reprezentująca Krystynę Nowakowską Przewodniczącą Rady Senioralnej przy prezydencie miasta Torunia, przyjaciele z Włocławka, Sierpca, Trójmiasta
Na zakończenie Pan Dyrektor Łukasz Wudarski pogratulował artystce wspaniałych prac i życzył dalszych sukcesów artystycznych.
Reasumując przytoczę słowa – MAYA ANGELON
Życie nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.
Przysłowie chińskie mówi, że” Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów”.
Dlatego w imieniu malarki Pani Henryki zapraszam na wystawę do Domu Artusa, która reprezentowana będzie do 30 listopada 2021 r.