Naszym piórem: Literackie pasje Kazi Brożek – polecane książki
Spotkanie „Literackie i filmowe pasje Kasi Brożek” w Kamienicy Inicjatyw.
18 styczeń 2018
Propozycje książek:
1. Trylogia kryminalna „ Millenium” Stiega Larssona:
„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”
Filmowa adaptacja „Dziewczyna z tatuażem”
„Dziewczyna, która igrała z ogniem”
„ Zamek z piasku, który runął”
W pierwszej kolejności omówiła serię „Millenium”szwedzkiego pisarza Stiega Larssona. Jest to najwyższej klasy thriller polityczny znanego dziennikarza szwedzkiego, który nie doczekał się światowego sukcesu swoich powieści; zmarł nagle na atak serca w 2004 roku, tuz przed ukazaniem się trylogii.
2. Dawida Lagercrantza pt. „Co nas nie zabije”.
Jest to kontynuacja (po śmierci autora) kontynuacja serii „Millenium”:
Podkreśliła, że to przykłady świetnego dziennikarstwa śledczego i że jeden z wątków prawdopodobnie znajdzie rozwiązanie w kolejnej książce tego autora.
3. Małgorzata Kalicińska
„Miłość nad rozlewiskiem”
„Powroty nad rozlewiskiem”
Wizyta w przepełnionym ciepłą i magią domu nad rozlewiskiem, który również dzięki serialowi w TV pokochało dziesiątki tysięcy Polaków.
Rozlewisko, magiczne i rzeczywiste miejsce na Mazurach. Trzeba tylko porzucić codzienność rutynowych działań i otworzyć się na tradycję i rodzinę i odkryć piękno przyrody.
„Zwyczajny facet”
Autorka udowadnia, że miłość może połączyć i uzdrowić pokaleczone osoby i być nadzieją na spełnione życie.
„Fikołki na trzepaku”
To literackie pocztówki z dzieciństwa.” Zatrzymane w kadrze” pamięci podwórko z blokowiska na Kępie w Warszawie, szkoła, wakacje i życie rodzinne. Patchwork ze wspomnień, z naszych najmłodszych lat, jakże innych niż dzisiejsze dzieciństwo naszych dzieci i wnuków.
4. Hendrik Groen
Kolejne dwie książki zdecydowanie wskazane do przeczytania przez osoby 60+ to pamiętniki Hendricka Greena „Małe eksperymenty ze szczęściem” oraz „Dopóki życie trwa” pełne humoru i dystansu do samego siebie i innych zamieszkujących dom spokojnej starości w Amsterdamie. Mimo wyższego statusu materialnego problemy osób starszych takie same jak w naszym kraju.
„Małe eksperymenty ze szczęściem”
Pełen wzlotów i upadków rok z życia mieszkańca domu spokojnej starości w Amsterdamie.
Dziennik napisany z dystansem i specyficznym poczuciem humoru.(autor – lat 83 i ¼)
„Dopóki życie trwa” – ciąg dalszy dziennika (autor – lat 85)
W trakcie spotkania uczestnicy zainteresowali się zwłaszcza tytułem „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” i porównaniem z filmową adaptacją „Dziewczyna z tatuażem” oraz kontynuacją pamiętnika 85 – latka „Dopóki życie trwa”.
W przerwach – śpiewanie piosenek przy akompaniamencie akordeonu.
Na zakończenie uczestnicy zostali zaproszeni na: Spotkanie z autorem tomiku opowiadań (13 lutego 2018) – Mariuszem Jakubiakiem