Nasze relacje: „Pasja Janki – czyli kwiaty sercem malowane”
Janina Voit, jest zaprzyjaźniona z Kamienicą Inicjatyw w Toruniu i zaprasza nas na otwarcie wystawy „Moja Pasja” prezentującą jej dorobek twórczy.
Artystycznie zredagowane zaproszenie informuje, że wernisaż odbędzie się dnia 28.11.2019 roku o godzinie 11.00 w Ośrodku Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych WBP – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.
Kim jest autorka wystawianych prac? „Torunianka, rysowniczka, autorka wierszy, opowiadań, artykułów, uczestniczka warsztatów pisarskich oraz konkursów poetyckich, aktorka. Na wystawie prezentowane są przede wszystkim prace plastyczne rysunek (pastelami olejnymi i ołówkiem), rzeźba oraz rękodzieło, a także twórczość pisarska”– czytamy w zaproszeniu.
W Galerii Ośrodka wita nas kierowniczka obiektu i przedstawia sylwetkę artystyczną Janiny, której przygoda z malarstwem zaczęła się już w szkole podstawowej.
Artystyczne zdobienie zeszytów (oryginalne szlaczki, bukieciki, itp.) zauważył nauczyciel plastyki. Swoje zdolności Janka rozwijała w MDK na Przedzamczu. Tam poznała metody malowania, rysowania oraz rzeźby – ołówek, węgiel, kredki, farby, rzeźba w mydle i drewnie, które z powodzeniem stosuje do dzisiaj.
Praca zawodowa w Toruniu jak i w Kudowie-Zdroju, dawała Janinie możliwości wykorzystania talentu i rozwijania uzdolnień twórczych. Jak sama twierdzi, malowanie jest dla niej nie tylko przyjemnością, lecz także lekarstwem, ucieczką od codziennych problemów.
***
Wystawa zatytułowana „Moja Pasja” prezentuje:
– obrazy kwiatów polnych i ogrodowych wykonane ołówkiem i pastelą olejną,
– stroiki bożonarodzeniowe, wykonane trzema metodami. Szczególnie oryginalne są te, zrobione na gałązkach brzozy,
– jajka wielkanocne różnej wielkości ze styropianu ozdobione kolorowym kordonkiem oraz bombki na stelażach zdobione aplikacjami. Muszę przyznać, że są to bajeczne i pracochłonne wzorki,
– wiersze – „Krajobraz”, „Marzenie”, „Wspomnienie”, „Rozmowa z Bogiem”.
Wiersz ” Moje Miasto” w 2018 roku był wystawiony w witrynie okiennej na Starówce z okazji Dni Torunia.
Całość wystawy subtelna, delikatna, lekka i zwiewna, oświetlona dyskretnym światłem. Malowana rożnymi odcieniami fioletu, różu, zieleni, żółci, czerwieni i niebieskiego.
Korzystając z tego, że autorka wystawy jest przez chwilę wolna od pytań proszę ją o krótki wywiad.
Czy twoje prace już były gdzieś wystawiane?
Od 1978 r, pracowałam w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej. W ramach zawodowych obowiązków przygotowywałam wystawy literatury tematycznej. pod konferencje, jakie się odbywały w Domu Partii na Krasińskiego z okazji rożnych państwowych świąt.
Wystawa książek musiała być odpowiednio zaaranżowana – dekoracje, nazwy, szablony liter itp. I to był I etap mojej pracy twórczej.
A gdzie był drugi?
W 1985 roku mieszkałam w Kudowie Zdroju. Byłam nauczycielką plastyki i techniki w Szkole Podstawowej nr 4. Tam zrobiłam pierwszą wystawę z prac moich uczniów. Tematem była – Moja Mama.
Dekorowałam także szkoły z okazji ważnych wydarzeń, np.: – nadanie imienia Stanisława Moniuszki szkole, w której pracowałam, rocznicy 25-lecia powstania Szkoły Podstawowej nr 2. itp.
Prywatnie malowałam dla rodziny i znajomych kartki okolicznościowe z dedykacją dla danej osoby.
Po powrocie do Torunia postanowiłam znaleźć miejsce na pokazanie moich dotychczasowych prac.
Udało się znaleźć takie miejsce?
Tak. Pierwsza ekspozycja była w 2015 roku w I Filii Książnicy Kopernikańskiej na ul. Jęczmiennej. Wystawa obejmowała prace powstałe do 2010 roku. Pokazałam obrazy wykonane ołówkiem oraz pastelą olejną i moje wiersze.
W 2016 roku – byłam uczestniczką Kursu Florystycznego w CKU na pl. Św. Katarzyny. Nasze wyroby były wystawione w budynku szkoły.
Wen wrześniu zeszłego i obecnego roku w ramach twórczości osób w wieku senioralnym, miałam jednodniowy pokaz na Dzień Seniora w Książnicy Kopernikańskiej na ul. Słowackiego, a dziś to, co widać w Galerii Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych w Toruniu.
Tu oprócz obrazów, których głównym motywem są kwiaty polne i ogrodowe są także wytwory rękodzieła artystycznego i rzeźby. Z duszą!
Wystawę będzie można oglądać do dnia 10 stycznia 2020 roku.
Uczestniczka warsztatów pisarskich, konkursów poetyckich. aktorka…
Coś jeszcze?
W 2016 roku zaczęłam przygodę z pisarstwem na warsztatach dziennikarsko-literackich, której wynikiem są opowiadania w gazecie „Kałamarz”, „Moja wolność” (gazeta i książka ma ten sam tytuł). W grudniu tego roku ukaże się publikacja z opowiadaniami pt. „Pokusa. Między pragnieniem a rozwagą”.
W 2018 roku zaczęłam aktorską przygodę z Teatrem Wilama Horzycy w Toruniu uczestnicząc w realizowanym projekcie – „Dziadek do orzechów. Nowe Historie”.
Jestem pod dużym wrażeniem tego, co zobaczyłam i usłyszałam… Przyznaję, autorka wystawy świetnie wykorzystuje wolny czas.
Dziękuję Jance za wywiad, gratuluję tego co już jest i życzę dalszych sukcesów w artystycznym tworzeniu. Utrzymania w nim tej osobliwej wewnętrznej urody – subtelnej, lekkiej, zwiewnej i oświetlonej dyskretnym światłem.
Urody takiej… jaką ma Janka…