Nasze relacje: Msza za pokój
Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana (…) tyle razy pragnęłaś pokoju (…)
Ks. Karol Dąbrowski
19. 10. 2019r. Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki zaprosił na koncert poświęcony ofiarom totalitaryzmów. O godzinie 15 w Kościele WNMP w Toruniu zabrzmiała Missa pro pace Wojciecha Kilara w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Chóru Singakademie Frankfurt, solistów. Dyrygował Rudolf Tiers.
Dzieło, monumentalne, piękne, składało się z Kyrie, Glorii, Credo, Sanctus, Angus Dei, z której wydzielono Dona Nobis pacem. Usłyszeliśmy zatem muzyczną interpretację pięciu części mszy.
Kompozytor powiedział, że to w tym dziele „Człowiek został sam ze swym głosem”, który przymusił go medytacji, skupienia, przeżywania zarówno poważanej, patetycznej Kyrie, radosnej Glorii, wzniosłego Credo – wyznania wiary. Muzyka i śpiew to wołanie, by Świat został obdarzony pokojem, trwaniem. Człowiek samotny, niespokojny, lęka się wszystkiego, do czego zmierza rzeczywistość, do czego zmierza historia. Woła zatem „Dona nobis pacem”, słucha i przeżywa hymn, uspokaja się, rodzi się w nim nadzieja, refleksja, że oto uczestnicząc w koncercie „ubranym w gregoriańskie śpiewy zagubione w średniowiecznych klasztorach”, czuję dotyk absolutu, opieki, pokoju.
Msza to hołd złożony ofiarom totalitaryzmów, różnych totalitaryzmów. Ofiarą jednego z nich jest ks. Jerzy Popiełuszko. Zginął 19 października 1984r bestialsko zamordowany. Każdy totalitaryzm jest zbrodnią, ofiary pogrąża w bólu, cierpieniu albo zabiera im życie. W trakcie Missa pro pace serce pękało kilka razy, myśli krążyły wokół cierpienia, przemijania, człowieczeństwa. Skupienie towarzyszyło wszystkim, którzy tego dnia słuchali Mszy.