Imprezy i wydarzenia w czerwcu w Muzeum Etnograficznym
- Jarmark żywności ekologicznej 3.06., sobota, godz. 10.00-14.00
Organizator: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN. Dziedziniec Muzeum.
- XXXVI Dziecięcy Przegląd Folkloru Wiejskiego „Ptasie Wesele” 3-4.05., sobota-niedziela, godz. 10.00-13.00
W programie występy dzieci z 30 toruńskich przedszkoli prezentujących zabawy dzieci wiejskich, tańce i piosenki ludowe. Impreza jest okazją dla całych rodzin do odkrywania ponadczasowej wartości wiejskiego folkloru dziecięcego. Impreza niebiletowana.
- Wernisaż wystawy „Dla żeglowania bezpiecznego. Święci patroni i sanktuaria wodniaków wiślanych”, 24.06, sobota, godz. 17.00,
„Dla żeglowania bezpiecznego. Święci patroni i sanktuaria wodniaków wiślanych” to wystawa związana z Rokiem Rzeki Wisły. Na ekspozycji zaprezentowany będzie temat religijności wodniaków – żeglarzy, sterników, flisaków, oryli i rybaków, czyli ludzi pracujących na rzece. Była to subkultura zawodowa szczególnie narażona na wiele niebezpieczeństw i „rychłą śmierć” przez utonięcie. Stąd też brała się wyjątkowa religijność wodniaków. Ekspozycja ukazywać będzie kult świętych patronów, ale też pracę „wodnych ludzi”. W tle ukażą się panoramy nadwiślańskich miast na szlaku Wisły, od miasta Strumień, po Gdańsk.
Scenariusz wystawy: Artur Trapszyc, komisarz wystawy: Dorota Kunicka, aranżacja plastyczna: Barbara Górka. Wystawa czynna do 15 października 2017 r.
- O świętych Janach, patronach wodniaków 29.06, czwartek, godz. 12.00
- spotkanie z cyklu Muzeum-panaceum dla osób z grupy wiekowej 55+. W programie zwiedzanie wystawy Dla żeglowania bezpiecznego. Święci patroni i sanktuaria wodniaków wiślanych otwartej z okazji Roku Wisły. Wystawę skomentuje jej autor dr Artur Trapszyc. Tradycyjne pieśni do świętych patronów spraw wodniackich zaprezentuje Marta Domachowska. Warto pamiętać o okularach do czytania. Bilet 3 zł.os.