DPS przy Rydygiera ma 15 lat!
Za nami święto patronalne Fundacji im. św. Brata Alberta oraz 15-lecie Domu Pomocy Społecznej im. ks. Edmunda Jastaka w Toruniu. Był czas na wspomnienia i życzenia.
Co roku w czerwcu Fundacja im. Brata Alberta obchodzi dni swojego patrona św. Brata Alberta – polskiego zakonnika, franciszkanina, założyciela zgromadzenia albertynów i albertynek, powstańca styczniowego, świętego kościoła katolickiego znanego bezinteresownej pomocy najbardziej potrzebującym. Dni Patrona Fundacji Brata Alberta to okazja do podziękowania wszystkim, którzy wspierają działalność Fundacji – władzom samorządowym, pracownikom, wolontariuszom i darczyńcom. W tym roku toruńskie obchody zbiegły się z 15-leciem Domu Pomocy Społecznej im. ks. Edmunda Jastaka przy ul. Rydygiera 23, który prowadzony przez Fundację im. Brata Alberta. DPS rozpoczął swoją działalność 4 stycznia 2010 r.
– Brat Albert jest mi szczególnie bliski. Kiedy jestem w Zakopanem z rodziną, zatrzymujemy się przy pustelni Świętego Brata Alberta, leżącej przy drodze na Kalatówki. To jest miejsce dla nas szczególne, miejsce wyciszenia, refleksji i przemyśleń. Można tam znaleźć ciekawe słowa, które wypowiadał Brat Albert – jeżeli wołają cię do biednego, to tak naprawdę wołają cię do Chrystusa. I myślę, że Państwo w sposób doskonały realizujecie tę misję, to przesłanie. Cieszymy się, że jako Gmina Miasta Toruń możemy z wami współpracować, możemy być waszym partnerem, i że realizujecie tak naprawdę to, co wżyciu najważniejsze. Pozwólcie, że z tego miejsca, w imieniu całej Rady Miasta Torunia raz jeszcze złożę za to serdeczne podziękowania, życząc państwu kolejnych jubileuszy. Niech się wiedzie, niech się rozwija, niech wszyscy, którzy potrzebują pomocy mogą korzystać ze wsparcia Fundacji Świętego Brata Alberta oraz z Domu Pomocy Społecznej. Dziękuję bardzo! Dobrego dnia i wszelkiej pomyślności – mówił Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz.
Zastępczyni Prezydenta Miasta Torunia Dagmara Zielińska dodawała: – Moje serce się raduje, jak państwa widzę, wasze uśmiechnięte twarze i to, że jesteście jedną, wielką wspólnotą. Że wspieracie się każdego dnia, że pracownicy nad państwem czuwają każdego dnia i starają się, żeby wasze codzienne funkcjonowanie czy w DPS, czy w środowiskowych domach pomocy, warsztatach terapii zajęciowej obfitowało w różnego rodzaju działalności, warsztaty, zajęcia. Cieszę się, że tak licznie państwa wspierają i sponsorzy, i różnego rodzaju instytucje, jest to dla nas ogromne wsparcie, bo – nie będziemy ukrywać – miasto Toruń współfinansuje państwa działania, ale każdy odruch serca jest na wagę złota.
Podczas uroczystego spotkanie nie zabrakło prezentów (zakupiono rzeczy pierwszej potrzeby takie jak: zestawy sztućców, żelazko, czajniki elektryczne, a także materiały przydatne do terapii) oraz listu gratulacyjnego od Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
Dodatkowo Gminę Miasta Toruń oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie uhonorowano statuetkami w podziękowaniu za 15 lat wsparcia i życzliwości.
W budynku przy ul. Rydygiera 23 wcześniej, w latach 2002-2010, funkcjonował Środowiskowy Dom Samopomocy, którego budowa została sfinansowana ze środków GMT, PFRON oraz prywatnych darowizn – m.in. zmarłego w 2000 r. ks. Edmunda Jastaka – duchownego i działacza społecznego. Od początku budynek był miejscem opieki dla niepełnosprawnych osób dorosłych – tak potrzebnym i oczekiwanym w Toruniu przez rodziców dzieci niepełnosprawnych martwiących się o ich przyszłość. Na tej samej posesji działa również Warsztat Terapii Zajęciowej „Bratanki”.
Celem DPS jest zapewnienie mieszkańcom całodobowej opieki oraz zaspokojenie niezbędnych potrzeb: bytowych, edukacyjnych, społecznych i religijnych na poziomie obowiązującego standardu.
Obecnie dyrektorką DPS jest obecnie Mariola Kobyłecka. Placówka od samego początku działa na zlecenie GMT i jest przez nią w znacznej części finansowana – w 2024 r. dotacja wyniosła 1,15 mln zł, w roku 2025 – 1,25 mln zł (z kosztu całkowitego ok.1,37 mln zł).
Mieszkańcy DPS mają do dyspozycji pokoje 1-,2- i 3-osobowe z odrębnymi węzłami sanitarnymi, pokoje dziennego pobytu, jadalnię, kuchenkę podręczną, salę rehabilitacyjną. W słoneczne dni mogą wypoczywać na terenie zieleni przy domu.
DPS jest przeznaczony dla 35 dorosłych osób – niepełnosprawnych intelektualnie, kobiet i mężczyzn, którym sytuacja życiowa, zdrowotna, psychospołeczna uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie w środowisku. Aktualnie na przyjęcie do placówki oczekuje 20 osób.
O mieszkańców dba wykwalifikowany personel, pielęgniarki, opiekunowie, fizjoterapeuta, instruktor terapii zajęciowej, psycholog, pracownik socjalny. Podopieczni objęci są opieką medyczną lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów z równych dziedzin.
DPS organizuje dla swoich podopiecznych szereg zajęć, także poza placówką, w tym wyjścia na imprezy kulturalno-rozrywkowe GMT. DPS współpracuje z innymi placówkami i organizacjami pozarządowymi, czego efektem jest integracja środowiska osób niepełnosprawnych.
fot. © UMT 2025, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0
Źródło: torun.pl