Ćwiczymy pamięć
W czwartek 6 kwietnia w Kamienicy Inicjatyw w Toruniu Seniorzy mogli uczestniczyć w treningu pamięci pod hasłem „Ocalić wspomnienia od zapomnienia”. Warsztaty prowadziła trenerka rozwoju i pedagog Pani Małgorzata Urbańska z Centrum Rozwoju i Psychoedukacji Lepiej.
Profilaktyczny trening pamięci składa się z ćwiczenia uważności wzrokowej oraz wyobraźni, a także pogłębiania zdolności pamięciowych, na przykład poprzez stosowanie mnemotechnik, czyli sposobów ułatwiających zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji.
Według prognoz liczba zachorowań na choroby związane z zaburzeniem pamięci będzie drastycznie wzrastać. Jednym z czynników tej sytuacji jest oczywiście proces „starzenia się” społeczeństwa, jednak to nie jedyny powód.
Sytuacji nie poprawia fakt, że często niezauważany pierwszych objawów choroby, które zazwyczaj mogą być przepisywane zwykłemu roztargnieniu. Jednak jest to choroba o bardzo negatywnych skutkach, a obecna medycyna może jedynie spowalniać proces chorobowy i działać objawowo. Niestety w końcowej fazie choroby dochodzi do zupełnego braku orientacji, chory nie rozpoznaje nawet bliskich osób, niejako traci swoją tożsamość, wspomnienia. Może dojść do zupełnego zaniku komunikacji z chorym, dodatkowo pojawia się niepełnosprawność ruchowa, niezdolność do samodzielnego jedzenia, czy kontrolowania czynności fizjologicznych.
Warto zadbać o siebie – być aktywnym, uczyć się nowych rzeczy, zapewnić sobie dawkę stosownego ruchu i zdrowo odżywiać. Oczywiście najlepiej jest ćwiczyć regularnie pamięć pod okiem specjalisty, ale każdy wysiłek umysłowy, który sobie zadamy jest na wagę złota. Seniorzy powinni zwracać szczególną uwagę na swoją pamięć, ponieważ głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia demencji i chorób otępiennych jest wiek.
Dla wszystkich Seniorów, którzy cenią sobie wspomnienia i jak najdłużej chcą je zachować w pamięci Centrum Lepiej przygotowało niespodziankę- bezpłatną konsultację ze wstępną diagnozą zdolności pamięciowych i preferowanego sposobu uczenia się i zapamiętywania. Wystarczy zadzwonić i umówić się na bezpłatne spotkanie ze specjalistą.
Kontakt pod numerem telefonu 695-832-750 (p. Małgorzata Urbańska)
Tekst – Małgorzata Urbańska
Zdjęcia – Jacek Mroczek, fotoreporter