Chrońmy pszczoły
Od 2018 r. 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Został on ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, z inicjatywy władz Słowenii.
Święto przypada na dzień urodzin Antona Janšy – XVIII-wiecznego pioniera nowoczesnego pszczelarstwa, pochodzącego właśnie ze Słowenii. W tym roku Światowy Dzień Pszczół przypada w wyjątkowym momencie w historii, w którym wiele krajów nadal boryka się z powszechnymi skutkami pandemii COVID-19. Celem obchodów Dnia Pszczół jest przypomnienie ludzkości, jak ważne dla bioróżnorodności planety są gatunki zapylające, w tym również pszczoły. Intencją obchodów jest uzmysłowienie, jak dużo im zawdzięczamy i jak mógłby wyglądać świat bez nich.
Według polskich badaczy w naszym kraju żyje około 470 gatunków pszczół i, niestety, aż połowa z nich jest zagrożona. Globalne ocieplenie, degradacja siedlisk, intensyfikacja rolnictwa, wypalanie łąk i nieużytków czy zanieczyszczenie środowiska, to przyczyny zmniejszającej się populacji pszczół na całym świecie. W procesie zapylania podlega nawet 90% roślin kwitnących i przeszło 75% roślin uprawianych na potrzeby spożywcze. Światowy Dzień Pszczół to doskonała okazja, by rozmawiać o znaczeniu pszczół dla naszego środowiska naturalnego. Dodatkowo w Polsce świętowany jest również Wielki Dzień Pszczół – ma on miejsce 8 sierpnia.
Wbrew pozorom w miastach pszczoły czują się coraz lepiej i dostarczają równie wartościowego produktu co na wsiach. Pasieka na dachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu istnieje od 2016 roku. To jedyna taka pasieka w mieście. Fachową opiekę nad pszczołami zapewnia Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu.
Co sami możemy zrobić dla pszczół?
Organizacja Narodów Zjednoczonych stworzyła listę aktywności, które pomagają pszczołom i sprzyjają ich ochronie. Oto niektóre z nich:
- sadzenie i sianie różnorodnych, lokalnych i sezonowych roślin kwitnących,
- kupowanie naturalnego miodu od lokalnych pszczelarzy,
- kupowanie produktów wytarzanych w sposób przyjazny środowisku,
- unikanie korzystania ze środków owadobójczych i pestycydów w naszych ogródkach,
- ochrona, w miarę możliwości, dzikich kolonii pszczół,
- zapewnianie pszczołom dostępu do wody – wystarczy miseczka z wodą zostawiona przed domem,
- promowanie wiedzy na temat pszczół i pszczelarstwa, w szkole i nie tylko.
Z okazji Światowego Dnia Pszczół zachęcamy do obejrzenia filmu związanego z aktywnością pszczół.
Z okazji czwartych obchodów tego Międzynarodowego Dnia Pszczół FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) organizuje 20 maja 2021 r. wirtualną imprezę pod hasłem „Pszczoły zaangażowane – buduj lepiej dla pszczół”. Kliknij, aby uzyskać więcej informacji więcej informacji
Fot. Adam Zakrzewski
Źródło: torun.pl