Naszym piórem: Spotkanie z dr. hab. Mirosławem Giętkowskim
W dniu 1 października 2020 r. miałem niewątpliwą przyjemność wysłuchania wykładu mjr rezerwy dra habilitowanego Mirosława Giętkowskiego. Wykład miał miejsce w siedzibie Kamienicy Inicjatyw przy ul. Podmurnej w Toruniu.
Przedmiotem wykładu były fortyfikacje Torunia od daty jego lokacji – 28 grudnia 1233 r. Założycielami miasta byli Krzyżacy w osobach – Wielkiego Mistrza Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego Herman von Salza i Herman Balk. Krzyżacy wybudowali swoją siedzibę w miejscu zwanym dziś Starym Toruniem. Po jakimś czasie zmienili miejsce pobytu, gdzie rozpoczęli budowę nowej siedziby – zamku. Miasto, które powstało też budowało mury obronne by skutecznie bronić się przed „nieproszonymi gośćmi”. Przemożny wpływ na rozwój budownictwa obronnego miał rozwój artylerii. Mury obronne budowano coraz wyższe i grubsze by skutecznie oprzeć się ostrzałowi artyleryjskiemu.
W roku 1815 Toruń znalazł się w granicach Prus. Nowi gospodarze zadbaliby miasto odpowiednio ufortyfikować. Nie bez znaczenia było położenie Torunia, bo stał się on miastem nadgranicznym.
W drugiej połowie XIX w. rozpoczęto budowę twierdzy fortowej, której budowa, rozbudowa i przeróbki trwały do roku 1914. O tym wszystkim opowiedział nam w czasie dwóch godzin. Jak na tak obszerny temat to poświęcił niewiele czasu.
A powiedział bardzo dużo!!
Mirosława Giętkowskiego poznałem kilkanaście lat temu. Był inicjatorem na rzecz poprawy wyglądu niektórych obiektów twierdzy Toruń. Między innymi uczestniczyłem w pracach, w takich obiektach jak: fort I, fort V, fort XII i fort XIII. Był też inicjatorem rekonstrukcji bitwy na pozycji obronnej Rytel, w rejonie Kęsowa, która miała miejsce we wrześniu 1939 r.
Mam nadzieję, że spotkanie z Mirosławem Giętkowskim w Kamienicy Inicjatyw nie było ostatnie.