Rozpoczął się Festiwal Wisły
Flisacy i szyprowie są już w Toruniu, a na Wiśle można podziwiać łódki i statki przeróżnych kształtów i wielkości. 14-15 sierpnia 2018 r. w naszym mieście odbywa się II Festiwal Wisły.
– Barwny, ciekawy festiwal, pełen atrakcji artystycznych i sportowych oraz wydarzeń towarzyszących, a wszystko po to, by przypomnieć o znaczeniu i walorach rzeki Wisły – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Zapraszam wszystkich na Bulwar Filadelfijski, do udziału w dwudniowej imprezie poświęconej Królowej Polskich Rzek.
Mieszkańców i turystów nie trzeba było specjalnie zachęcać do wybrania się nad Wisłę, bo mimo przelotnej mżawki już od południa gromadzili się na bulwarze obserwując wpływające do Torunia kolorowe statki i łodzie. Warto przypomnieć, że pierwsza edycja imprezy w 2017 r. spotkała się z ogromnym zainteresowaniem – w trzech festiwalowych miastach zgromadziła 100 tysięcy widzów. Tegoroczny festiwal wystartował 11 sierpnia na Przystani Wodnej we Włocławku, dzień później zawitał do Nieszawy i Ciechocinka, w poniedziałek 13 sierpnia przeniósł się do Osieka nad Wisłą, a we wtorek i środę 14-15 sierpnia odbywa się w Toruniu.
Wraz z widzami na Bulwarze Filadelfijskim na wpływających do Torunia flisaków i szyprów czekał z toruńskimi upominkami i piernikami prezydent Michał Zaleski. W uroczystym powitaniu wzięli udział członkowie Komitetu Flisackiego:
- Jarosław Kałuża z Krakowa – organizator i szypr corocznego Królewskiego Flisu na Wiśle drewnianymi galarami wiślanymi na pamiątkę wolnej ryzy czyli spławu ludzi i towarów po Wiśle w XVI–XVIII wieku.
- Jacek Marczewski z Warszawy – fotograf i miłośnik tradycyjnej żeglugi wiślanej, pierwszą łódź zbudował w 2014 r., fotografował rzeczną pielgrzymkę z Gassów pod Warszawą do katedry w Płocku.
- Paweł Łyjak ze Stowarzyszenia Przyjaciół Solca Kujawskiego, organizującego Wielkie Królewskie Regaty Wiślane.
- Jacek Paris z Mysłowic – na co dzień Górniki w kopalni Staszic, wraz z żoną Moniką organizują długodystansowe spływy kajakowe, np. z Mysłowic do Gdańska czy Mysłowic do Paryża
Około godz. 14.30 na statku „Gloria Mechanica” prezydent Torunia wypłynął na rzekę, by wziąć udział w paradzie 40 jednostek pływających, od małych drewnianych łódek, pychówek, lejtaków, łodyg i nieszawek po okazałe szkuty, galary, baty i francuskie dubasy.
Chwilę później widzowie mogli śledzić popisy w chodzeniu na linie rozpiętej nad Wisłą. W programie festiwalu jest także zwiedzanie statków i rejsy po Wiśle dla publiczności, m.in. rejs specjalny statkiem pasażerskim SP−150 zatytułowany „Tajemnice toruńskiej Wandy”, połączony z prelekcją znawcy polskiej żeglugi śródlądowej Waldemara Danielewicza. Na bulwarze rozpoczęły się pokazy rzemiosła związanego z Wisłą (szkutnictwo, powroźnictwo, ciesielstwo okrętowe, rybactwo) oraz degustacje kulinarne w ramach konkursu „Nadwiślańskie Smaki”.
Nie zabraknie żeglarskiej i skocznej muzyki. Odbędą się bowiem Przegląd Piosenki Żeglarskiej „Szkuta” i Przegląd Kapel Weselnych. Z kolei podczas „Wyspy poetów” czytane będą fragmenty wiślanej prozy i poezji przez aktorów i poetów z Trójmiasta, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.
Tegoroczny festiwal jest szczególnie zadedykowany polskim Wikingom, którzy świętują swoje 50-lecie. Wszystko zaczęło się w 1968 roku, gdy polonistykę na UMK w Toruniu studiował Marek Szabliński, zwany do dziś „Jarmerykiem”. Zdjęcie dowodzonej przez niego wspaniałej łodzi wikińskiej „Świętosławy”, wykonane w 1971 r. pod mostem drogowym im. Piłsudskiego w Toruniu podczas historycznego rejsu Wisłą z Krakowa do Gdańska, to dziś relikwia polskich Wikingów. W trakcie toruńskich obchodów 50-lecia Floty Jarmeryka będzie można chwycić za wiosła wikińskiego drakkara i poznać zwyczaje wojowników. Będą bitwy na rzece, efektowne napady, a może nawet pożary.
W środę 15 sierpnia zapraszamy o godz. 9.00 do katedry św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu na mszę w intencji flisaków i szyprów wiślanych w kaplicy Bractwa Szyperskiego Św. Barbary. Przed południem na Wiśle rozpoczną się regaty żeglarskie w klasach: Omega i Puck (na wysokości zachodniej części Bulwaru Filadelfijskiego i Przystani Toruń). Tego dnia zaplanowana jest także II edycja akcji Toruńskich Morsów „Przepłyń Wisłę”, w ramach której każdy dobry pływak będzie mógł przepłynąć Wisłę pod okiem ratowników WOPR, pokazy filmów w Centrum Sztuki Współczesnej (ul. Wały gen. Sikorskiego 13) – o 12.00 filmu dokumentalnego „Blue Heart” i o 13.30 filmu dokumentalnego „Dam Nation”, zaś o godz. 16.00 pokaz połączony z degustacją „Jesiotr pieczony na ognisku” na Bulwarze Filadelfijskim.
Zwieńczeniem festiwalu będzie wieczorne widowisko światło-woda-dźwięk – 15 sierpnia około godziny 20.30, oczywiście na Wiśle.
Program Festiwalu Wisły w Toruniu
Głównym organizatorem Festiwalu Wisły jest Kujawsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna, a Toruń jednym z miast finansujących tę imprezę.
Źródło: torun.pl