Kalendarz wydarzeń dla seniorów: kwiecień
WYSTAWY
5.04 (sobota) 12:30
Sztuka łatwego / trudnego wyboru.
Oprowadzenie kolekcjonerskie po wystawie…
Centrum Sztuki Współczesnej
Wstęp w cenie biletu na wystawę
Limit miejsc: 60 osób
Czas trwania: 1,5 godz.
Zapraszamy na Sztukę łatwego / trudnego wyboru. Oprowadzanie po wystawie „Nie pytaj o Polskę…” z Izabellą Gustowską i Katarzyną Szafrańską.
Każdy codziennie staje przed różnymi rozterkami i dylematami – artyst(k)a czy kolekcjoner(ka) też. Wyborom – raz łatwiejszym, innym razem bardzo trudnym – oraz różnym perspektywom przenikania się sztuki i życia poświęcone będzie oprowadzanie po wystawie „Nie pytaj o Polskę…”, które poprowadzą prof. Izabella Gustowska oraz Katarzyna Szafrańska.
Zapraszamy w niezwykłą podróży po jednej z najciekawszych i najbardziej szalonych prywatnych kolekcji sztuki w naszym kraju!
O wystawie:
„Nie pytaj o Polskę. Z kolekcji Katarzyny Szafrańskiej i Wojciecha Szafrańskiego” to opowieść o Polsce, polskim społeczeństwie i polskiej sytuacji historyczno-politycznej w XX i XXI wieku, o naszych narodowych słabościach, skłonnościach i tradycjach. W prezentowanych pracach poruszone zostają fascynujące wątki tematyczne, które – zazwyczaj krytycznie, a także i prześmiewczo – odnoszą się do patriotyzmu i katolicyzmu, tradycji i tzw. świętości narodowych, roli religii i Kościoła, polskiej pruderii i obyczajowego konserwatyzmu, bogactwa, kryzysów i biedy, seksizmu, nieustannego uwikłania w Historię i celebrowanie rocznic, lecz także wskazują na zabarwioną feministycznie emancypację kobiet, kwestie queerowe czy zadają pytania o horyzont wolności oraz rolę sztuki w kraju takim jak Polska.
7.04.2025 (poniedziałek) 18:00
Wernisaż wystawy „Przedśmiertne Portrety Mieszkańców Wojny Rosyjsko-Ukraińskiej” oraz spotkanie z Sebastianem Płocharskim
Galeria Artus
Wstęp wolny!
Po wernisażu odbędzie się spotkanie z autorem. Wystawa czynna od 8 kwietnia do 11 maja 2025 roku w Galerii Artus codziennie w godzinach od 13:00 do 19:00
W latach 2022-2025 Sebastian Płocharski kontynuuje swoją pracę jako dokumentalista i wolontariusz, nadal pracując w strefie frontowej we wschodniej Ukrainie. Jego najnowsza seria portretów przedstawia mieszkańców, których artysta osobiście próbował ewakuować z linii frontowej. Wszyscy oni odmówili, oddając swe życie wojennej ruletce.
Cykl „Przedśmiertne Portrety Mieszkańców Wojny Rosyjsko-Ukraińskiej” jest hołdem dla ludności cywilnej, która nadal żyje w strefach działań wojennych. Dla tych ludzi codzienna walka o przetrwanie oznacza brak dostępu do telefonii komórkowej, elektryczności, żywności i wody. Artysta nawiązał przyjaźnie z każdą z tych osób i stara się je regularnie odwiedzać. Wierzy, że w przyszłości będzie mógł odnaleźć i udokumentować losy każdej osoby, której wykonał portret, niezależnie od tego, czy mieszka na terytorium Ukrainy czy w obecnie okupowanych obszarach. Seria „Przedśmiertne Portrety Mieszkańców Wojny Rosyjsko-Ukraińskiej” stają się głosem tych, którzy nie mają głosu. Fotografie odzwierciedlają siłę ludzkiego ducha, odwagę i determinację ludności cywilnej, która wciąż tkwi w cieniu wojny. To nie tylko wystawa fotograficzna, to przypomnienie o naszej wspólnej ludzkiej odpowiedzialności za tych, którzy żyją w cieniu konfliktu.
Bohaterami cyklu są mieszkańcy miast okupowanych przez Rosję, takich jak: Siewierodonieck, Łysyczańsk, Soldera, Bachmut, Pokrowsk.
Obecnie w strefie przyfrontowej (do 10 km) we wschodniej Ukrainie nadal mieszkają setki tysięcy osób, głównie są to dojrzali i starsi ludzie. Nie chcą opuszczać swoich ziem i latami budowanych domów oraz gospodarstw. Trzeba nadal obdarzać ich specjalną opieką humanitarną.
WATCH DOCS to festiwal filmowy poświęcony budowaniu świadomości społecznej. Nazwa inicjatywy pochodzi od angielskich terminów „watchdogs” (instytucje, które patrzą władzy na ręce) i „watch docs” (oglądanie filmów dokumentalnych). Co roku, pod okiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w wielu miastach Polski odbywają się projekcje, warsztaty i spotkania z osobami działającymi w organizacjach pozarządowych.
FILM/TEATR
2.04 (środa) 18:00
Bogini Partenope – pokaz i dyskusja z cyklu „Kino egzystencjalne”
Kino centrum, Wały gen. Sikorskiego 13
Bilety w cenie 14 zł ulgowy / 16 zł normalny
Po seansie zapraszamy do udziału w rozmowie z ekspertem. Naszym gościem będzie dr hab. Marcin Jaranowski – psychoterapeuta psychodynamiczny i filozof.
Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=rUZQQZwhbRw
O cyklu: Kinem egzystencjalnym nazwiemy kino konfrontujące nas z myślą, że człowiek musi wybierać. A wybierając nosi ze sobą osobistą odpowiedzialność za skutki swoich małych i wielkich decyzji. Klimat egzystencjalny to także klimat napięcia pomiędzy jednostką a wspólnotą, osamotnienia, rozdarcia i niepewności.
O filmie: Najnowszy film zdobywcy Oscara Paolo Sorrentino („Wielkie piękno”, „Wszystkie odloty Cheyenne’a”, „Oni”, „Młodość”, „To była ręka Boga”, serial „Młody papież”).
Przyjście na świat małej Partenope jest jak narodziny bogini. Na pięknej wyspie Capri objawia się kobieta idealna, która swą niezwykłą urodą zniewala mężczyzn, jednocześnie wymykając się ich żądzom. Ambitna, ogromnie ciekawa świata, nade wszystko ceni sobie wolność i szukanie własnej drogi przez życie. Od spotkanych na niej mężczyzn, amerykańskiego pisarza, lubieżnego biskupa czy zakochanego w niej do szaleństwa przyjaciela z młodości, uczy się patrzeć na świat pod różnymi kątami. Zanurzona w tętniącym żywiole neapolitańskiej codzienności nigdy nie daje się zdefiniować i ujarzmić.
Link: https://fb.me/e/HxlZM9Ptm
5.04 (sobota) 18:00
Julia Ankiersztajn „Operacja na otwartym sercu” | Twórczy Ferment | monodram
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | 5. piętro | sala widowiskowa
Bilet normalny 10 zł
Od desperackiego pragnienia miłości, poprzez ból po rozstaniu, aż po odrodzenie. Monodram ,,Operacja na otwartym sercu’’ to opowiedziana w trzech aktach to historia wewnętrznej przemiany. Szczere wyznanie, rozbieranie własnych emocji, wspomnień i traum na czynniki pierwsze. To spektakl o sile kobiety, o ranach, które bolą, ale też uczą. To operacja na otwartym sercu – bolesna, ale konieczna, by mogło ono na nowo ożyć i odnaleźć szczęście.
Scenariusz spektaklu oparty jest na motywach twórczości Marii Ewy Żak (Mery Spolsky).
Twórczy Ferment to projekt, dzięki któremu młodzi artyści i artystki z województwa kujawsko-pomorskiego dostają wsparcie w organizacji swoich wydarzeń – koncertów, spektakli, wystaw, performansów, wieczorów literackich.
Twórczy Ferment powstał po to, by otwierać instytucje kultury na debiutujących artystów i artystki z regionu oraz by dać im szansę na pokazanie swojej sztuki szerszej publiczności.
To okazja do poznania się i wzajemnego inspirowania młodego środowiska artystycznego w województwie.
scenariusz: Julia Ankiersztajn
reżyseria: Małgorzata Chojnowska-Wiśniewska
Link: https://woak.pl/wydarzenie/julia-ankiersztajn-operacja-na-zlamanym-sercu-tworczy-ferment-monodram/
7.04 (poniedziałek) 16:30
Filmowe poniedziałki
Artus Cinema
Wstęp wolny! | Liczba miejsc ograniczona | Brak możliwości wcześniejszej rezerwacji
Czas trwania wydarzenia – 2 godziny | Film w oryginalnej wersji językowej z napisami w języku polskim
Filmowe poniedziałki to autorski cykl przeznaczony nie tylko dla kinomaniaków, ale i laików wśród widzów. Film, który pojawi się na ekranie, pozostaje tajemnicą aż do momentu, gdy usiądziecie w naszej kameralnej sali kinowej.
Kwiecień w Artus Cinema to miesiąc filmowych opowieści o małżeństwie – pełnych namiętności, wyzwań i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Zaprezentujemy Was historie o związkach na rozdrożu, miłości wystawionej na próbę czy nieprzewidywalnych drogach prowadzących do ołtarza.
Co tym razem obejrzymy? Częsty bywalec wesel, znany z miłosnych zawirowań, nie potrafi długo zatrzymać się przy jednej kobiecie. Gdy w końcu odrzuca tę, która mogła być wyjątkowa, zaczyna dostrzegać, jak wiele stracił. Kiedy uświadamia sobie swoje uczucia, okazuje się, że los ma wobec niej zupełnie inne plany.
Seans jak zwykle poprzedzi krótka prelekcja przedstawiająca historię powstawania filmu oraz kinowe ciekawostki z nim związane.
07.04.2025 (poniedziałek) 18:00
23.Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie | DZIEŃ 1
Dwór Artusa
Wstęp wolny! Zapraszamy!
18:00 – Sebastian Płocharski „Przedśmiertne portrety mieszkańców wojny rosyjsko-ukraińskiej” – wernisaż wystawy fotografii i spotkanie z autorem
19:00 – Skąd dokąd, reż. Maciej Hamela, Polska/Francja/Ukraina 2023, napisy polsko-angielskie, 84 minuty (dostępna audiodeskrypcja i napisy audio w darmowej aplikacji Kino Dostępne)
Prawdopodobnie najlepszy polski dokument o wojnie w Ukrainie, doceniony na najważniejszych światowych festiwalach, powstał trochę przypadkowo. 24 lutego 2022 roku Maciek Hamela kupił używanego vana, a parę dni później ruszył do Ukrainy, by pomagać ludziom uciekającym przed wojną. Przez niemal pół roku jeździł coraz dalej na wschód, wożąc uchodźców i rejestrując ich historie. Jego samochód staje się dla straumatyzowanych kobiet, dzieci i mężczyzn przedsionkiem normalności, schronieniem, w którym wreszcie można poczuć się bezpiecznie. Posłuchać opowieści współpasażerów i podzielić się własnymi przeżyciami. Bezpretensjonalny i wzruszający film, który jakby mimochodem i bez epatowania przemocą przekazuje prawdę o wojnie.
20:30 – Gdzie kończy się Rosja, reż. Oleksiy Radynski, Ukraina 2024, napisy polsko-angielskie, 25 minut
Materiały nakręcone przez ukraińskich filmowców podczas wypraw na Syberię jeszcze w czasach ZSRR posłużyły twórcom do stworzenia eseju o rosyjskim imperializmie. Obrazy odkryte już po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę dają świadectwo skali zniszczeń, jakie zawsze były konsekwencją kolonialnych ambicji Rosji. Niezależnie od tego, czy chodzi o wyzysk miejscowej populacji, czy o dewastację środowiska naturalnego.
WATCH DOCS to festiwal filmowy poświęcony budowaniu świadomości społecznej. Nazwa inicjatywy pochodzi od angielskich terminów „watchdogs” (instytucje, które patrzą władzy na ręce) i „watch docs” (oglądanie filmów dokumentalnych). Co roku, pod okiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w wielu miastach Polski odbywają się projekcje, warsztaty i spotkania z osobami działającymi w organizacjach pozarządowych.
8.04.2025 (wtorek) 18:00
- Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie | DZIEŃ 2
Dwór Artusa
Wstęp wolny! Zapraszamy!
18:00 – Oszukane, reż. Dorothy Allen-Pickard, Wielka Brytania 2023, film po angielsku z polskimi napisami, 18 minut
Dorothy Pickard prezentuje w swoim filmie szokujące historie uwiedzionych przez policyjnych tajniaków aktywistek ruchów na rzecz praw zwierząt. Agenci latami pozostawali z nimi w związkach, prowadząc podwójne życie. Oszukane kobiety odtwarzają sceny z przeszłości, by odzyskać poczucie sprawczości – i władzę nad własnym losem.
18:30 – Adidas. Stać cię na więcej, reż. Keil Orion Troisi, Igor Vamos, USA 2024, napisy polsko-angielskie, 21 minut
Yes Men – specjaliści od wrabiania korporacji – tym razem biorą na celownik Adidasa, któremu wytykają bezwzględne wykorzystywanie pracowników w Azji. Podszywając się pod giganta przy pomocy przemyślanej kampanii (i odjechanej kolekcji mody na Berlin Fashion Week), zmuszą go do oficjalnego odcięcia się od ich pomysłu. A to będzie przyznaniem się do stosowania nieetycznych praktyk.
19:00 – Moda na zmiany: jak biznes i konsumenci mogą tworzyć zrównoważoną przyszłość? | panel dyskusyjny
20:00 – Przechwycone, reż. Oksana Karpovych, Kanada/Francja/Ukraina 2024, napisy polsko-angielskie, 95 minut
Najgłośniejszy ukraiński dokument roku, który trzeba zobaczyć w kinie. Nagrodzony m.in. na Berlinale, Krakowskim Festiwalu Filmowym i WATCH DOCS. Mimo że nie pada w nim ani jeden strzał, nie widać rannych, czołgów ani eksplozji, jego twórcom udało się dotrzeć do istoty tego konfliktu. Długie perfekcyjnie kadrowane ujęcia pokazują księżycowe krajobrazy i wybebeszone wnętrza mieszkań, do których dotarł w 2022 roku „Ruski Mir”. Absurd i bestialstwo wojny odsłaniają sami okupanci: warstwę dźwiękową tworzą wyłącznie przechwycone przez ukraiński wywiad rozmowy rosyjskich żołnierzy, relacjonujących rodzinom swoje wojenne przeżycia. Odważny filmowy eksperyment, w którym dźwięk i obraz wzajemnie wzmacniają swój przekaz, bezlitośnie ujawnia stan rosyjskiego społeczeństwa przeżartego toksyczną propagandą. Takiego filmu o wojnie w Ukrainie jeszcze nie było.
WATCH DOCS to festiwal filmowy poświęcony budowaniu świadomości społecznej. Nazwa inicjatywy pochodzi od angielskich terminów „watchdogs” (instytucje, które patrzą władzy na ręce) i „watch docs” (oglądanie filmów dokumentalnych). Co roku, pod okiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w wielu miastach Polski odbywają się projekcje, warsztaty i spotkania z osobami działającymi w organizacjach pozarządowych.
9.04.2025 (środa) 18:00
- Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie | DZIEŃ 3
Dwór Artusa
Wstęp wolny! Zapraszamy!
18:00 – To uczucie, reż. Alex Baczyński-Jenkins, Polska 2024, napisy polsko-angielskie, 76 minut
Artysta i choreograf Alex Baczyński-Jenkins, pracując nad pierwszym pełnometrażowym filmem, przez kilka lat towarzyszył z kamerą grupie bliskich sobie ludzi. W filmie występują Aaa, Billy, Dawid, Filipka i Olo, którzy tworzą, protestują i wzajemnie się wspierają, stawiając czoła nieprzyjaznemu dla osób queerowych otoczeniu. „To uczucie” to dziennik ich codziennego życia. Występy, manifestacje, chwile zwyczajne i ulotne przeplatają się w nim z rozmowami o szczęściu, seksie i marzeniach. Reżyser raz dokumentuje, innym razem współtworzy sytuacje wypełnione intymnością, zabawą, buntem i erotyzmem. Znaleźć tu można zarówno debiuty na teatralnej scenie, jak i w filmie porno, a także tworzenie języka z nowych zaimków. W jednej ze scen modliszka niespodziewanie spada na głowę stojącej w ogrodzie Filipki. Osoby bohaterskie celebrują to spotkanie i tańczą z modliszką. Poczucie bezpieczeństwa ulatnia się jednak w zderzeniu z rzeczywistością, w której można zostać nazwanym „pedałem”, obrzuconym petardami i pobitym. „To uczucie” jest portretem grupy, dokumentem o transformacji, intymności i performansie, o queerowym życiu i odwadze spełnienia.
19:15 – Ku równości. Inność pomyślana na nowo | spotkanie z dr Michałem Bomastykiem
20:00 – Antidotum, reż. James Jones, Wielka Brytania 2024, napisy polsko-angielskie, 89 minut
Ten dokument ogląda się jak prawdziwy szpiegowski thriller. Jego protagoniści w imię przekonań rzucają wyzwanie psychopatycznemu władcy Kremla. To oni – dziennikarze śledczy – są tytułowym antidotum na jad rosyjskich służb specjalnych, które dosłownie i w przenośni zatruwają instytucje wolnego świata. Kluczową postacią filmu i naszym przewodnikiem po uniwersum szpiegów, prowokatorów i podwójnych agentów jest Christo Grozev – były główny specjalista od spraw rosyjskich w portalu śledczym Bellingcat, obecnie żyjący pod ochroną służb w USA. Twórcy dokumentu z detalami pokazują koordynowaną przez Grozeva akcję, dzięki której na Zachód trafia jeden z pracowników tajnego laboratorium chemicznego FSB. To tam powstawały substancje, przy pomocy których rosyjscy agenci zabijali za granicą przeciwników Putina. Trzymający do końca w napięciu film Jonesa uświadamia nam skalę działania moskiewskiego reżimu – ale jest przede wszystkim hołdem dla ludzi, którzy płacą wysoką cenę za trwanie przy swoich przekonaniach.
WATCH DOCS to festiwal filmowy poświęcony budowaniu świadomości społecznej. Nazwa inicjatywy pochodzi od angielskich terminów „watchdogs” (instytucje, które patrzą władzy na ręce) i „watch docs” (oglądanie filmów dokumentalnych). Co roku, pod okiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w wielu miastach Polski odbywają się projekcje, warsztaty i spotkania z osobami działającymi w organizacjach pozarządowych.
10.04 (czwartek) 18:00
W23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie | DZIEŃ 4
Dwór Artusa
Wstęp wolny! Zapraszamy!
18:00 – Rok z życia kraju, reż. Tomasz Wolski, Polska 2024, napisy angielskie, 85 minut (dostępna audiodeskrypcja i napisy audio w darmowej aplikacji Kino Dostępne)
oraz prelekcja – Rock z życia kraju – toruńska kontrkultura w stanie wojennym | Maurycy Męczekalski
Wydawałoby się, że o stanie wojennym wiemy już wszystko. A jednak Tomaszowi Wolskiemu ponownie udało się stworzyć film, który zaskakuje. Pamiętamy okulary Jaruzelskiego, telewizyjnych spikerów w mundurach, zdjęcie Niedenthala spod „Moskwy” – cały, już nieco zużyty przez lata zestaw obrazów zamkniętych w zakurzonej szufladzie z napisem „13 grudnia”. Ale „Rok z życia kraju” nie powtarza znanych ujęć. Zmontowany z nieopatrzonych materiałów, pozwala nam zajrzeć za kulisy ówczesnych wydarzeń. Tym bardziej, że wiele z tych materiałów zostało nakręconych przez milicję lub Służbę Bezpieczeństwa. Choć niektóre zdjęcia są naprawdę wstrząsające, dokument Wolskiegow zasadzie pozbawiony jest martyrologii: nie oglądamy pomnikowych postaci, tylko zadziwiająco realnych ludzi, którzy niezależnie od strony barykady, zazwyczaj chcą po prostu „jakoś” żyć. Nawet generał traci nieco swoją legendarną sztywność, kiedy patrzymy, jak powstawały kolejne duble jego słynnego przemówienia.
Prelekcję Rock z życia kraju – toruńska kontrkultura w stanie wojennym poprowadzi
Maurycy Męczekalski – wieloletni kierownik, potem dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa, którą miał okazję prowadzić przez 34 lata. Założyciel i lider bluesowego zespołu Tortilla utworzonego w 1986 roku. Współtwórca takich festiwali jak: Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA, Toruń Blues Meeting, Jazz Od Nowa Festival, Majowy Buum Poetycki.
20:00 – Rafał Kołacki | koncert nawiązujący do instalacji dźwiękowej SUMUD
20:30 – Palestyna, której nie było, reż. Yvann Yagchi, Szwajcaria 2024, napisy polsko-angielskie, 71 minut
Pomysł, żeby Palestyńczyk pokazał w dokumencie zamknięty świat żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu, wydaje się karkołomny. Miał jednak spore szanse powodzenia. Reżyser nawiązuje kontakt z przyjacielem sprzed lat – obecnie ortodoksyjnym osadnikiem, do którego wybiera się z kamerą w odwiedziny. Co wyniknie z tego spotkania? Yvann Yagchi zderza ze sobą przeciwstawne perspektywy i pokazuje, do jakiego stopnia historia jego narodu została wypaczona przez lata manipulacji. Pochodzący z rodziny przedwojennych intelektualistów reżyser pokazuje nam Palestynę sprzed 1948 roku – kraj zupełnie inny od naszych wyobrażeń. Łącząc archiwalia, rodowe pamiątki, animacje i efekty współczesnych poszukiwań, odsłania ślady dawnej świetności swojej rodziny – i kraju. Wbrew tytułowemu sloganowi, który – powtarzany przez lata – zakorzenił się w powszechnej świadomości nie tylko w Izraelu.
WATCH DOCS to festiwal filmowy poświęcony budowaniu świadomości społecznej. Nazwa inicjatywy pochodzi od angielskich terminów „watchdogs” (instytucje, które patrzą władzy na ręce) i „watch docs” (oglądanie filmów dokumentalnych). Co roku, pod okiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w wielu miastach Polski odbywają się projekcje, warsztaty i spotkania z osobami działającymi w organizacjach pozarządowych.
14.04 (poniedziałek) 16:30
Filmowe poniedziałki
Artus Cinema
Wstęp wolny | Liczba miejsc ograniczona | Brak możliwości wcześniejszej rezerwacji
Czas trwania wydarzenia – 2 godziny 20 minut | Film w oryginalnej wersji językowej z napisami w języku polskim
Filmowe poniedziałki to autorski cykl przeznaczony nie tylko dla kinomaniaków, ale i laików wśród widzów. Film, który pojawi się na ekranie, pozostaje tajemnicą aż do momentu, gdy usiądziecie w naszej kameralnej sali kinowej.
Kwiecień w Artus Cinema to miesiąc filmowych opowieści o małżeństwie – pełnych namiętności, wyzwań i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Zaprezentujemy Was historie o związkach na rozdrożu, miłości wystawionej na próbę czy nieprzewidywalnych drogach prowadzących do ołtarza.
Co tym razem obejrzymy? Narastające różnice prowadzą małżeństwo do trudnej decyzji o rozstaniu. Para próbuje zachować szacunek i dobre intencje, lecz wplątana w prawniczą machinę zaczyna gubić to, co kiedyś ich łączyło. Wspomnienia wspólnych lat przeplatają się z bolesnym procesem rozwodowym, ujawniając, jak cienka jest granica między kompromisem a utratą siebie.
Seans jak zwykle poprzedzi krótka prelekcja przedstawiająca historię powstawania filmu oraz kinowe ciekawostki z nim związane.
26.04 (sobota) 17:00
Tramwajowe heheszki | spektakl Teatru IMPRO-STARS
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | 5 piętro | Sala widowiskowa
Wstęp wolny!
Czas trwania: do 60 minut
Codzienność toczy się swoim rytmem, a oni – mieszkańcy miasta – podążają za swoimi sprawami. Tym razem przypadkowi pasażerowie spotkają się w tramwaju, tworząc barwną mozaikę charakterów i zachowań. Kogo spotkają? Jak potoczą się spontaniczne rozmowy i interakcje? Co wymknie się spod kontroli? To się dopiero okaże.
Tramwajowe heheszki to pierwszy spektakl, korzystający z metod improwizacji teatralnej, Teatru Impro-Stars. To autorska inicjatywa osób wywodzących się z grup Młodego Teatru oraz Teatru Wyobraźni Recykling Umysłu. Teatr tworzą osoby w wieku senioralnym, które na przekór stereotypom chcą razem robić teatr improwizowany.
Obsada:
- Danuta Wiese,
- Barbara Kempska-Barche,
- Ewa Ziegler-Zydorowicz,
- Teresa Wiśniewska,
- Ewa Jurkiewicz,
- Andrzej Benetkiewicz,
- Cezary Więckowski,
- Bogdan Mazurkiewicz,
- Janusz Kwasowski.
Reżyseria i scenariusz: zespół
WARSZTATY
3.04 (czwartek) 17:00
Wielkanocne wianki na drzwi
Lentilka , ul. Konopackich 25
Wstęp: 120 zł
Zapisy pod numerem 534 331 613 lub bezpośrednio pisząc na Messengerze lub Instagramie do @cos_tworczego
Chcesz stworzyć wiosenną atmosferę w swoim domu?
Zapraszam na niezapomniane warsztaty wielkanocne, gdzie poznasz tajniki florystyczne i sztukę tworzenia kolorowych wianków na drzwi !
Na warsztacie ozdobimy białe wiklinowe wianki wypełniając je świeżymi baziami i bukszpanem, ozdobimy delikatnymi suszonymi kwiatami, urokliwymi zajączkami , kolorowymi wstążkami i oczywiście kolorowymi pisankami .
Przyłącz się do tej kreatywnej podróży, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnym stylem, a Twój wianek stanie się niepowtarzalną ozdobą Twojego domu na nadchodzące święta!
Zapewniamy kawę, herbatę i coś słodkiego!
Kiedy: 03.04.2025 (czwartek) godz. 17:00-18:30
Gdzie: Lentilka przy ul. Konopackich 25, Toruń
Prowadzenie: Natalia Zaleśkiewicz – „Coś Twórczego”
3.04 (czwartek) 18:00
Podstawy szydełkowania – zrób swój koszyk!
Centrum Sztuki Współczesnej (Sala audiowizualna w budynku B)
Bilety: 35 zł od osoby – dostępne w recepcji CSW lub online: https://cswtorun.bilety24.pl/wydarzenie/?id=126107(obowiązuje opłata serwisowa)
Limit miejsc: 15 osób
Zapraszamy na zajęcia wszystkie osoby, które chcą rozpocząć przygodę z szydełkowaniem (choć doświadczeni uczestnicy również są mile widziani!). W ramach warsztatów każdy będzie miał okazję stworzyć koszyk ze sznurka i elementów drewnianych. To wspaniała i prosta technika, która wciąga i uzależnia. Pozwól się porwać nowej pasji!
Prowadzenie: Magdalena Grabowska
10.04 (czwartek) 18:00
Chodź na (s)ploty! | warsztaty plecenia makramy naściennej
Filia Dom Muz | Podmurna 1/3
Bilety: 50zł / normalny
Na każdym spotkaniu płacimy za stanowisko (materiały na jedną kompozycję), przy stanowisku pracować mogą 2 osoby | Obowiązkowe zgłoszenie liczby osób na 3 dni przed wydarzeniem na adres e-mail: edukacja@artus.torun.pl | Szczegółowe informacje: edukacja@artus.torun.pl
Czas trwania warsztatów: około 2 godziny
Oprowadzanie Masz ochotę na pogaduchy połączone z dawką kreatywności? Chodź na (s)ploty! Tak nazwaliśmy warsztaty przygotowane z myślą o tych, którzy chcieliby w miłej atmosferze tworzyć projekty techniką makramy. Modne akcesoria i ozdoby ze sznurków zawojowały ostatnio sklepy, ale nic nie daje takiej satysfakcji, jak świadomość, że to nasze własnoręczne dzieło. Dodatkowo każdy projekt możemy dowolnie personalizować i dopasować do własnych upodobań i potrzeb.
Makrama to technika zaplatania znana już od czasów starożytnych, która w ostatnich latach zyskała ogromną popularność, nie tylko ze względu na efektowność kompozycji, ale i prostotę wykonania. Do stworzenia robótki nie potrzeba dodatkowych narzędzi, takich jak szydełko czy druty, a możliwości są wręcz nieograniczone! Niezależnie, czy zaczynasz od zera i chcesz poznać podstawowe sploty, czy już masz doświadczenie i pragniesz spędzić popołudnie, odprężając się pośród sznurków i poznając nowe wzory do wykonania, warsztaty będą do tego idealną okazją. Tworzenie makram to alternatywna forma rozrywki, która pomaga się odstresować i dać upust swojej kreatywności.
Na warsztatach stworzymy makramy naścienne*.
*zdjęcie poglądowe, finalny projekt może się różnić.
Zapewnimy wszystkie niezbędne materiały.
Do zobaczenia na splotach!
Zajęcia poprowadzi dla Was Anna Kacperska.
*Na każdym spotkaniu płacimy za stanowisko (materiały na jedną kompozycję), przy stanowisku może pracować od 1 do 2 osób, więc kupując jeden bilet możecie ze sobą zabrać mamę, sąsiadkę czy partnera lub partnerkę. Obowiązkowe zgłoszenie liczby osób na 3 dni przed warsztatami na adres e-mail: edukacja@artus.torun.pl
Link: https://artus.torun.pl/events/chodz-na-sploty-warsztaty-plecenia-makramy-nasciennej/
11.04 (piatek) 17:30
Jajko w sztuce – symbol i dekoracja | warsztaty wielkanocne
Dom Muz Podgórz ulica Poznańska 52
Bilety: 15zł / normalny
Czas trwania – około 1 godzina 30 minut | Wydarzenie międzypokoleniowe
Czy jajko może być dziełem sztuki? Oczywiście! Zapraszamy na kreatywne warsztaty, podczas których odkryjemy, jak ten symbol życia i odrodzenia pojawia się w malarstwie, architekturze i kulturach świata.
Na zajęciach uczestnicy będą mieli okazję stworzyć unikalne dekoracje z jajek wykorzystując do tego różnorodne techniki plastyczne.
Wykonane prace staną się świątecznymi dekoracjami naszych domów na Wielkanoc.
Zapewniamy wszystkie materiały.
Zajęcia poprowadzi dla Was Joanna Łagan – animatorka kultury.
Link: https://artus.torun.pl/events/jajko-w-sztuce/
SPOTKANIA
3.04 (czwartek) 18:30
DKJo! Trwałość pamięci – Salvador Dalí
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury Toruń, ul. Kościuszki 75-77 | 5. piętro | sala 407
Wstęp wolny!
Czas trwania wydarzenia: około 1 godziny i 30 minut
Podczas kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Jednego Obrazu (DKJo!) przyjrzymy się jednemu z najbardziej intrygujących dzieł XX-wiecznej sztuki surrealistycznej – „Trwałości pamięci” Salvadora Dalí.
To ikoniczne malarskie studium czasu i podświadomości wprowadza nas w świat onirycznych wizji hiszpańskiego artysty. Obraz, namalowany w 1931 roku, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł surrealizmu, fascynując odbiorców swoją tajemniczością i symboliczną głębią.
Podczas spotkania:
- Przyjrzymy się symbolice obrazu, analizując, co oznaczają charakterystyczne, „miękkie” zegary i jak Dalí przedstawia pojęcie czasu w oderwaniu od tradycyjnych norm i zasad.
- Zbadamy technikę malarską i kompozycję, zastanawiając się, jak artysta buduje oniryczną atmosferę za pomocą światła, kolorystyki i precyzyjnego detalu.
- Omówimy wpływ psychoanalizy Freuda na twórczość Dalíego, zwracając uwagę na motywy podświadomości, snu i irracjonalności w „Trwałości pamięci”.
- Porozmawiamy o kontekście historycznym powstania dzieła – jakie były inspiracje Dalíego i jak jego sztuka wpisuje się w ruch surrealistyczny.
- Zastanowimy się nad uniwersalnym przekazem obrazu – czy „Trwałość pamięci” to tylko wizja snu, czy głębsza refleksja nad ludzką percepcją czasu, przemijaniem i pamięcią?
Jak zawsze zaprosimy do wspólnej dyskusji, dzielenia się własnymi interpretacjami i refleksjami.
Spotkanie poprowadzi: historyk sztuki Łukasz Wudarski.
24.04 (czwartek) 18:30
Czwartek z filozofią | Erystyka po królewsku? – poradnik nierzetelnego mówcy wraz z filozoficznym komentarzem
Dwór Artusa- Sala Malinowa ( II Piętro)
Wstęp wolny !
„Poradnik skutecznego władcy” – tak dziś można nazwać wydaną publicznie niespełna pół milenium temu (bo w 1532 r.) publikację autorstwa Niccolo Machiavellego pt.: „Książę”. Autor wymienia w niej sposoby, za sprawą których władca może zdobywać i sprawować swą władzę nad umysłami innych (tłumu, możnych oraz wrogów) w nierzetelny ale zawsze skuteczny sposób. Niemal 300 lat później (bo ok. 1830 r.) spod pióra Artura Schopenhauera wychodzi inny poradnik, znany dziś pod nazwą „Erystyka – czyli sztuka prowadzenia sporów”. Autor omawia w nim techniki, które znane i stosowane były już w starożytnej Grecji, a które polegały na niekoniecznie rzetelnym ale skutecznym wygrywaniu każdej dyskusji za pomocą dialektyki erystycznej. Ponieważ upływ czasu w żaden sposób nie pozbawił znaczenia obu tekstów, pozwolę sobie na ich porównanie, by wskazać, czy i na ile możemy komentować dziś z filozoficznej perspektywy erystykę oraz jej dziedzictwo. Być może nawet powinniśmy?
Krzysztof Rojek – doktor filozofii, absolwent studiów filozoficznych. Zatrudniony na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie. Autor monografii: Wolność w kontekście determinizmu. Analiza porównawcza teorii N. Hartmanna i R. H. Kane’a, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2019. Zainteresowania naukowe: filozoficzne koncepcje wolności, problem wolnej woli w kontekście determinizmu oraz wartości, współczesne adaptacje sztuki przemawiania (retoryki) i sztuki prowadzenia sporów (erystyki). Zainteresowania pozanaukowe: musicale, ludologia.
KONCERT
02.04 (środa) 19:00
Artyści – Autystom | Miłosna Osiecka | recital Katarzyny Żak z zespołem
Dwór Artusa
Bilety
70zł / ulgowy
80zł / normalny
60 / 70zł / przedsprzedaż
Piosenki Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Katarzyny Żak!
Liryczny, romantyczny, nostalgiczny. Po prostu miłosny. Taki jest najnowszy koncert Katarzyny Żak zatytułowany „Miłosna Osiecka”.
Wybrałam utwory, które są mi najbliższe – wyznaje aktorka. I zaśpiewałam je w sposób osobisty, niemal intymny. Jakby to były moje historie.
Wydarzeniem na pewno są dwa nowe teksty Poetki, które aktorka dostała od Fundacji Okularnicy. Pierwszy to „Miłości potrzebna jest epika”, do którego nikt dotąd nie napisał muzyki. Zrobił to teraz muzyk i kompozytor Witold Cisło. Drugi to tekst piosenki „Sprzedam cię” dawno wydany w tomiku poetyckim Agnieszki Osieckiej, a teraz Hadrian Tabęcki ozdobił go pięknymi nutami. Przepiękne aranżacje wszystkich 14 utworów koncertu stworzył świetny akordeonista Bartłomiej Krauz.
W koncercie usłyszymy również m.in: „Małgośkę”, „Na całych jeziorach Ty”, „Szpetni czterdziestoletni”, „Okularnicy”, „Weselne dzieci”, „Siedzę w Mławie”, „Wariatkę”, „Balladę wagonową”.
Wydarzeniu będzie towarzyszyć licytacja obrazów, którą poprowadzi Jacek Beszczyński.
Całkowity dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony jest na budowę Domu – Ośrodka Wsparcia, w którym dzienną i całodobową pomoc uzyskają osoby w spektrum autyzmu, które nie są w stanie żyć samodzielnie. Znajdą tu troskliwą, dostosowaną do ich potrzeb indywidualną opiekę i terapię, a z czasem zamieszkają na stałe, kiedy ich rodziców już zabraknie…
Będzie to pierwsza tego typu placówka w województwie kujawsko-pomorskim i jedna z pierwszych w Polsce. Inicjatorem budowy jest Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym AUTYZM POLSKA.
Link: https://artus.torun.pl/events/artysci-autystom-milosna-osiecka-recital-katarzyny-zak-z-zespolem/
3.04 (czwartek) 19:30
Love songs przy świecach
Ckk Jordanki
Bilety: od 139 zł
- dostępne online:
Na koncercie „Love Songs przy Świecach” razem z ukochaną osobą będziecie mogli ponownie przenieść się do swoich najpiękniejszych wspomnień – pierwszych randek, ciepłych objęć i wspólnych chwil szczęścia.
W przytulnym blasku świec usłyszycie legendarne piosenki o miłości w unikalnych aranżacjach, dostępne wyłącznie na tym wydarzeniu. Będziecie mogli zaprosić swoją drugą połówkę do tańca przy znajomych melodiach i, jak Jack i Rose z „Titanica”, zapomnieć o całym świecie, zanurzając się w magii chwili. Kwartet smyczkowy, akustyczne brzmienie gitar i pianina, przenikający wokal oraz delikatne, lecz potężne aranżacje zapewnią Wam doznania, których nie da się zapomnieć. Każda piosenka to opowieść, w której miłość, pasja, czułość, inspiracja, a nawet smutek odnajdują swoje miejsce. Wyjątkową cechą koncertu będzie to, że artyści na scenie podzielą się swoimi historiami miłości, które zainspirują Was do nowych wyzwań.
Podczas koncertu usłyszycie utwory takich artystów jak:
Adele
Lady Gaga & Bradley Cooper
Whitney Houston
Celine Dion
Frank Sinatra
Ed Sheeran
Queen
Lionel Richie
Rihanna
Sam Smith
Beyoncé
Coldplay
The Weekend
Tom Odell
i innych.
Link: https://jordanki.torun.pl/event/love-songs-przy-swiecach/
4.04 (piątek) 19:00
RAVEL / BIZET / GERSHWIN
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wstęp
50 zł – N, 40 zł – U
Wykonawcy:
- Mariusz Klimsiak – fortepian
- Toruńska Orkiestra Symfoniczna
- Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
W programie m.in.
- G. Bizet – I i II Suita z opery Carmen (fragmenty)
- M. Ravel – Koncert fortepianowy G-dur
- G. Gershwin – Suita koncertowa Porgy & Bess
Wieczór 4 kwietnia upłynie pod znakiem znanych i porywających melodii ze świata muzyki klasycznej, które pozostaną z nami przez kolejne tygodnie. Toruńska Orkiestra Symfoniczna wykona fragmenty I i II Suity z opery Carmen Georges’a Bizeta, Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela i Suitę koncertową Porgy & Bess George’a Gershwina. Swoją grą na fortepianie zachwyci solista Mariusz Klimsiak, a za pulpitem dyrygenckim stanie Mirosław Jacek Błaszczyk.
Choć Carmen, zgodnie z założeniami Bizeta, odmieniła dotychczasowe spojrzenie na operę, nie od razu spotkała się z uznaniem. Ówczesna publiczność potraktowała ją wręcz ozięble. Niechęć budziły realistyczne postaci, zachowujące się niczym wyrwane żywcem z codzienności. Szczególne wzburzenie powodowała wyzwolona, wulgarna postać wdającej się w liczne romanse Carmen. Problematyczne było także połączenie komedii i tragedii – dzieło kończy się śmiercią głównej bohaterki, uderzonej nożem przez oszalałego z zazdrości kochanka. A przecież to właśnie odstępstwa od kanonu z czasem uczyniły Carmen jedną z najpopularniejszych oper na całym świecie. Dramatyczna historia w połączeniu z pełną życia muzyką i hiszpańską ekspresją zachwyca kolejne pokolenia słuchaczy. Najbardziej rozpoznawalnym fragmentem kompozycji jest śpiewana przez Carmen aria Habanera, znana również jako L’amour est un oiseau rebelle (Miłość jest wolnym ptakiem). Bohaterka wyznaje w niej, że nie ponosi odpowiedzialności za krzywdę wyrządzaną zakochanym w niej mężczyznom. Podczas pisania arii, Bizet inspirował się El Arreglito Sebastiána Iradiera, myśląc, że jest to hiszpańska melodia ludowa.
Drugą przywołaną tego wieczoru operą będzie Porgy & Bess George’a Gershwina. Jest to historia czarnoskórych mieszkańców osiedla Catfish Row w Stanach Zjednoczonych. Gershwin spędził lato 1934 roku w okolicach miasta Charleston w Karolinie Południowej, czyli miejsca akcji Porgy & Bess. Kompozytor chłonął tamtejszą kulturę czarnej społeczności, czerpiąc inspirację z jazzu, bluesa i gospel. Najpopularniejszym utworem z opery jest kołysanka Summertime. Pierwotnie inspirowana jazzem, napisana w tonacji molowej aria doczekała się licznych wykonań w różnych stylach – od disco przez R&B po reggae. Utwór śpiewały m.in. Billie Holiday i Janis Joplin.
Koncert fortepianowy G-dur Maurice’a Ravela będzie jedyną kompozycją tego wieczoru, która nie wywodzi się ze świata opery, chociaż napisana została z myślą o tym, by dawać radość i rozrywkę – jak mówił sam twórca, „muzyka koncertu może być wesoła i błyskotliwa, nie musi pretendować do głębi ani oglądać się za dramatycznymi efektami”. Takie właśnie jest jego dzieło – lekkie, żywiołowe i porywające. Inspiracją dla kompozytora były utwory Mozarta i Saint-Saënsa, a także jazz i baskijska muzyka ludowa. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, Ravel nie był w stanie zagrać podczas premiery 14 stycznia 1932 roku w Paryżu. Zastąpiła go pianistka Marguerite Long.
Wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną wystąpi prof. hab. Mariusz Klimsiak, prof. uczelni, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie aktualnie prowadzi klasę fortepianu. Jest laureatem III Konkursu Muzyki XX Wieku i III Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku. Gościnnie pojawi się także maestro Mirosław Jacek Błaszczyk, którego nasi słuchacze mogą pamiętać z koncertów „Pod dachami Paryża. Wieczór muzyki francuskiej”, „Wielkie opowieści”, a także IV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego TORUŃ 2016, podczas którego był jednym z członków jury oraz dyrygentem koncertów finałowych.
Link: https://www.tos.art.pl/wydarzenia/ravel-bizet-gershwin
10.04 (czwartek) 20:00
Koncert Sumud | Rafał Kołacki
Dwór Artusa
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Koncert nawiązuje do instalacji dźwiękowej Sumud, która jest dostępna przez cały czas trwania festiwalu oraz w przerwach między pokazami filmowymi Watch Docs
Sumud (صمود) to arabskie słowo oznaczające wytrwałość, niezłomność i opór. W kontekście walki o wolność Palestyny termin ten symbolizuje nie tylko polityczny i społeczny sprzeciw wobec okupacji, ale także codzienną walkę o zachowanie tożsamości, pamięci i prawa do istnienia. To opór, który nie przejawia się w agresji, lecz w samej obecności, w trwaniu mimo prób wymazania. Koncert SUMUD, będący integralną częścią instalacji dźwiękowej, eksploruje te pojęcia na poziomie akustycznym, materializując je w przestrzeni dźwięku. Rafał Kołacki zaprezentuje muzykę z gatunku lowercase – ekstremalnej formy ambientowego minimalizmu, w której niemal niesłyszalne dźwięki codzienności są wzmacniane do ekstremalnych poziomów. To subtelny, lecz intensywny akt wydobywania ukrytych warstw rzeczywistości, unaocznienia tego, co zazwyczaj pozostaje w tle. Podczas koncertu wykorzystane zostaną sample z nagrań terenowych wykonanych 13 stycznia 2025 roku w Berlinie – mieście, które samo w sobie jest świadkiem podziałów, migracji i walki o tożsamość. Wzmacniając te dźwięki, Kołacki buduje pejzaż soniczny, w którym cisza nie jest pustką, ale formą oporu, dźwięk nie jest jedynie medium, ale świadectwem.
Rafał Kołacki – muzyk, kurator projektów artystycznych, twórca instalacji dźwiękowych. Związany z następującymi zespołami: HATI, KUST, Molok Mun, Innercity Ensemble, Mammoth Ulthana i Łubin. Zagrał setki koncertów na całym świecie i wydał dziesiątki płyt. Prowadzi również działalność solową, pasjonując się w swojej twórczości sztuką field recordingu (w jej różnych wariantach), perkusyjną muzyką akustyczną oraz elektroniką z gatunku drone music. Swoją praktykę artystyczną określa jako sztuka wrażliwa.
WATCH DOCS to festiwal filmowy poświęcony budowaniu świadomości społecznej. Nazwa inicjatywy pochodzi od angielskich terminów „watchdogs” (instytucje, które patrzą władzy na ręce) i „watch docs” (oglądanie filmów dokumentalnych). Co roku, pod okiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w wielu miastach Polski odbywają się projekcje, warsztaty i spotkania z osobami działającymi w organizacjach pozarządowych.
11.04 (piątek) 19:00
Barokowe konstelacje #1 / Händel / Mesjasz – Wilhelmina Iwanowska in memoriam
Kościół św. Ducha w Toruniu
Wstęp wolny !
Wykonawcy:
- Dorota Szczepańska – sopran
- Joanna Motulewicz – mezzosopran
- Zbigniew Malak – tenor
- Mariusz Godlewski – baryton
- Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku
- Violetta Bielecka – Kierownik chóru
- Toruńska Orkiestra Symfoniczna
- Adam Banaszak – dyrygent
W programie:
- G. F. Händel – Mesjasz HWV 56
Koncert odbywa się z okazji Roku Ludzi Nauki z Kujaw i Pomorza oraz Roku Wilhelminy Iwanowskiej oraz z okazji 340. rocznicy urodzin G. F. Händla.
Czy zastanawialiście się kiedyś, co łączy muzykę poważną i gwiazdy?
Uczeni i artyści epoki baroku dostrzegali wiele powiązań. W tamtym czasie wciąż żywa była wywodząca się ze starożytności koncepcja „muzyki sfer”, według której ruchy ciał niebieskich tworzą muzykę odzwierciedlającą boski porządek wszechświata. Johannes Kepler, jeden z czołowych astronomów epoki, pisał o harmonii wszechświata w kontekście muzycznym, co rezonowało z dziełami takich twórców, jak Bach, Händel i Vivaldi, którzy w swoich kompozycjach ukazywali słuchaczom boski porządek.
Rok 2025 ogłoszono rokiem wybitnej, związanej z Toruniem astronomki Wilhelminy Iwanowskiej. By uczcić pamięć uczonej, Toruńska Orkiestra Symfoniczna przybliży melomanom dawne spojrzenie na muzykę i astronomię w nowym cyklu „Barokowe konstelacje”.
Pierwszy koncert odbędzie się w kościele pw. Ducha Świętego. W przestrzeni późnobarokowej świątyni zabrzmi najbardziej rozpoznawalne dzieło Georga Friedricha Händla – Mesjasz. Skomponowane w 1741 roku oratorium powstało zaledwie w kilka tygodni. Składa się z trzech części – proroctwa nadejścia Chrystusa, opisu jego życia, śmierci oraz zmartwychwstania i zapowiedzi zbawienia ludzkości. Najbardziej popularnym fragmentem utworu jest wieńczący drugą cześć chór Hallelujah, cechujący się potężnym brzmieniem i charakterystycznym motywem muzycznym.
Już podczas próby generalnej w Dublinie okrzyknięto Mesjasza arcydziełem. Pełne rozmachu i majestatu dzieło do dziś jest uznawane za symbol barokowej muzyki sakralnej. Ciągła sława oratorium niewątpliwie ucieszyłaby Händla, który poprzez swoją twórczość oddawał cześć boskiemu porządkowi, porównywanemu do porządku kosmosu.
Libretto przygotowane przez Charlesa Jennensa składa się z tekstów zaczerpniętych z Biblii Króla Jakuba i Modlitewnika Powszechnego. 11 kwietnia wykonają je soliści: Dorota Szczepańska, Joanna Motulewicz, Zbigniew Malak i Mariusz Godlewski.
13.04 (niedziela) 11:00-12:00 | 13.04 (niedziela) 12:30-13:30
Muzykoterapia dla seniorów
Sala Prób CKK Jordanki
Wstęp wolny ! Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki od 20 marca 2025 r. (liczba miejsc ograniczona)
Zajęcia mają na celu popularyzację metody muzykoterapii wśród seniorów, jako elementu stymulującego aktywność umysłową i fizyczną. Podczas zajęć wykorzystane będą: technika improwizacji ruchowej, techniki wizualizacyjne, relaksacyjne i inne. Będzie to jednocześnie okazja do integracji z innymi uczestnikami spotkań w miłej atmosferze.
Cele zajęć:
- poprawa koncentracji
- trening wyobraźni
- trening koordynacji ruchowej
- rozwijanie własnej kreatywności
- rozwijanie umiejętności interpretacji muzyki
- rozwijanie interakcji z drugą osobą
- zdobycie umiejętności improwizacji ruchowej
Przygotowanie i prowadzenie: Maja Wlazły
13.04 (niedziela) 17:00
Późne Arcydzieła Fryderyka Chopina
Ckk Jordanki Sala Kameralna
Bilety od 110 zł
oraz stacjonarnie w:
- kasie biletowej w CKK Jordanki, Al. Solidarności 1-3, Toruń.
Kasa czynna w czwartki i piątki w godz.: 13:00-19:00.
Tel.: +48 56 642 43 79
Koncert muzyki fortepianowej dla wszystkich. Grzegorz Niemczuk wystąpi w Toruniu ze swoim autorskim projektem koncertu „muzyka i słowo”, w ramach europejskiej trasy koncertowej pt. „Późne Arcydzieła Fryderyka Chopina”. Program ten zabrzmi w 2025 w wielu Filharmoniach w Polsce oraz m.in. w wiedeńskim Konzerthaus, Tonhalle w Zurychu, Stadtcasino w Bazylei, Tokio Bunka Kaikan, Gewandhaus w Lipsku czy Liederhalle w Stuttgardzie.
Światowej sławy pianista, youtuber i influencer Grzegorz Niemczuk oprócz wykonywania muzyki również wprowadza słuchaczy w świat utworów – prostymi słowami opowiadając o nich przed zagraniem. Podczas koncertu zanika bariera: artysta-publiczność, a słuchacze mają okazję głębiej przeżyć i zrozumieć prezentowane utwory, poznając genezę ich powstania, wewnętrzną treść oraz budowę. Na tym koncercie Grzegorz Niemczuk przybliży najgłębszą, najbogatszą i najbardziej wzruszającą muzykę napisaną przez Fryderyka Chopina w ostatnich latach jego życia. W tej muzyce geniusz Chopina osiąga swój szczyt. Publiczność będzie miała okazję usłyszeć oraz głębiej zrozumieć kilka najgenialniejszych wielkich form kompozytora: Barkarolę Fis-dur op. 60, Balladę nr 4 f-moll op. 52 oraz Poloneza-Fantazję op. 61. Dodatkowo zabrzmią aż 4 romantyczne, wzruszające i wręcz metafizyczne Nokturny (op. 55 oraz op. 62), 3 eleganckie walce (op. 64, z walcem „minutowym”) oraz aż 5 mazurków, w tym dwa, będące ostatnimi utworami napisanymi przez Fryderyka. To nie będzie zwykły koncert fortepianowy – to będzie głębokie duchowe przeżycie najwspanialszych dzieł poety fortepianu – Fryderyka Chopina – zaprezentowanych przez jednego z jego najwybitniejszych wykonawców.
13.04 (niedziela) 18:00
Freygish Orchestra | koncert
Dwór Artusa
Bilety
40zł / normalny
Czas trwania koncertu – około 1 godziny 30 minut
Co łączy muzykę klezmerską, bałkańską, grecką i turecką? Wspólnym mianownikiem tych gatunków jest wykorzystywana w każdym z nich skala muzyczna, znana jako freygish. Już 13 kwietnia zgłębimy jej bogactwo i różnorodność za sprawą artystek i artystów z Freygish Orchestra!
Podczas koncertu Freygish Orchestry doświadczymy różnorodności kultur muzycznych. Przeniesiemy się na żydowskie wesele, gdzie rozbrzmiewały dźwięki pochodzące z Polski, Ukrainy, Rumunii i Mołdawii. Aranżacje utworów zostaną wzbogacone o improwizację i zaskakujące połączenia gatunkowe, tworząc muzykę pełną emocji – zarówno porywającą i żywiołową, jak i pełną nostalgii oraz wzruszenia.
Tym razem zespół wystąpi w składzie:
Amelia Kowaliszyn – skrzypce
Emilia Pilarz – flet i śpiew
Mariusz Barczak – trąbka
Mirek Bylicki – kontrabas i śpiew
Paweł Harłoziński – akordeon
Dawid Jankowski – klarnet
Mateusz Józefowicz – cajon, bendir i dawul
Hubert Jóźwiak – gitara elektryczna
Piotr Morzyński – cymbały i madolina
Ashwin Varma – darbuka i bendir
Szymon Żywica – skrzypce
Link: https://artus.torun.pl/events/freygish-orchestra-koncert-2025/
24.04 (czwartek) 19:00
Koncert Charytatywny
ARTYŚCI – AUTYSTOM
Ckk Jordanki Sala Koncertowa
Bilety:
140-190 zł
On-line:
Stacjonarnie:
- w kasie biletowej
w CKK Jordanki,
Al. Solidarności 1-3.
Kasa czynna w czwartki i piątki w godz. 13:00-19:00 oraz na godzinę przed koncertem.
Wyjątkowy koncert charytatywny w ramach cyklu Artyści – Autystom!
Już 24 kwietnia w pięknej sali CKK Jordanki usłyszymy artystów, którym bliskie są potrzeby osób dorosłych w zaawansowanym spektrum autyzmu.
WYSTĄPIĄ:
Asia Czajkowska, Ania Karwan i Tomasz Organek z zespołem pod kierownictwem Bartka Staszkiewicza.
W przerwie koncertu licytacja dzieł sztuki.
Całkowity dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony jest na budowę Domu – Ośrodka Wsparcia, w którym dzienną i całodobową pomoc uzyskają osoby w spektrum autyzmu, które nie są w stanie żyć samodzielnie.
Znajdą tu troskliwą, dostosowaną do ich potrzeb indywidualną opiekę i terapię, a z czasem zamieszkają na stałe, kiedy ich rodziców już zabraknie…
Będzie to pierwsza tego typu placówka w województwie kujawsko-pomorskim i jedna z pierwszych w Polsce.
Inicjatorem budowy i organizatorem koncertu jest AUTYZM POLSKA Fundacja Pomocy Osobom Autystycznym.
AUTYZM POLSKA FUNDACJA POMOCY OSOBOM AUTYSTYCZNYM buduje ośrodek wsparcia dla osób w spektrum autyzmu, tych niesamodzielnych często z niepełnosprawnością intelektualną, wymagających najwyższego poziomu wsparcia. Dla „niewidzialnych” przez bezduszny system państwa dorosłych dzieci.
AUTYZM to nie choroba, to stan, o różnych stopniach nasilenia zaburzeń zachowania, problemów z komunikacją, agresji i autoagresji, a RODZICE OSÓB W SPEKTRUM AUTYZMU UMIERAJĄ POWOLI Z WYCZERPANIA I BRAKU NADZIEI NA REALNĄ POMOC!
NIE POZWÓL, BY PO NASZEJ ŚMIERCI DZIECI TRAFIŁY DO SZPITALI PSYCHIATRYCZNYCH. TO NIE MIEJSCE DLA NICH.
By zrozumieć istotę problemu, warto wysłuchać reportażu Michała Słobodziana (kliknij).
Wyobraź sobie, że masz 30, 40, 50 i więcej lat. Twoja matka w wieku 50-80 lat, często schorowana, codziennie zajmuje się Tobą jak małym przedszkolakiem (kąpie, karmi, ubiera, uczy wszystkiego czego i Ty się uczyłeś w tym wieku), pilnuje, byś nie zrobił sobie krzywdy (autoagresja), niweluje napady złości, byś nie atakował innych, sama mierzy się z niekontrolowaną agresją skierowaną wobec niej.
Matka często jest bita przez własne autystyczne dziecko, które nad życie kocha, bo to jej dziecko i bezwarunkowa miłość wobec niego trzyma ją przy życiu. To współczesna niewolnica, która mierzy się z ostracyzmem, jest pozbawiona praw obywatelskich, wykluczona społecznie, pozostawiona sama sobie.
Co robimy?
Budujemy dzienny i całodobowy dom dla naszych dorosłych autystycznych, całkowicie niesamodzielnych dzieci, aby znalazły w nim bezpieczną przystań i właściwą opiekę, kiedy nas zabraknie.
Jeśli możesz, to pomóż lub poproś rodzinę, znajomych i przyjaciół o pomoc w naszym imieniu!
Pomimo, że projekt będzie finansowany z funduszy europejskich i PFRON (szacowany koszt, to około 18.000.000 złotych), musimy zgromadzić wkład własny na projekt architektoniczno-budowlany w kwocie 200 000 złotych.
Proszę, nie bądź obojętny i przekaż darowiznę, bez uszczerbku dla swojego budżetu.
Małgorzata Mendelewska
Prezes Zarządu AUTYZM POLSKA FUNDACJA POMOCY OSOBOM AUTYSTYCZNYM
25.04 (piątek) 19:00
Symfonia talentów
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Wstęp:
50 zł – N, 40 zł – U
Koncert z udziałem uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego
Wystąpią:
- Uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu
- Toruńska Orkiestra Symfoniczna
- Wojciech Rodek – dyrygent
Solistami tego koncertu będą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego, a towarzyszyć im będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Młodzi artyści zmierzą się z najbardziej znanymi utworami muzyki klasycznej.
Link: https://www.tos.art.pl/wydarzenia/symfonia-talentow
INNE
1.04 (wtorek) – 4.04 (piątek)
Kiermasz w Bibliotece Na Podgórzu
Biblioteka na Podgórzu, ul. Poznańska 52
Bardzo dużo bardzo tanich książek! Ile? Prawie 3 tys. A ceny już od 2 złotych za egzemplarz.
Wśród tytułów, które trafią na kiermasz, na który zaprasza biblioteka przy ul. Poznańskiej 52, będą powieści obyczajowe, literatura piękna i popularnonaukowa, książki dla dzieci i młodzieży.
Wyprzedaż potrwa od 1 do 4 kwietnia i będzie prowadzona w godzinach otwarcia biblioteki: we wtorek i czwartek od 12.00 do 18.00, w środę od 11.00 do 15.00, w piątek od 8.30 do 16.00.
Więcej informacji: 56 651 36 85.
5.04 (sobota) 10:00
Spacery historyczne: pruskomurowa ORBIta
Bydgoskie Przedmieście – zbiórka o godz. 10.00, ul. Rybaki 47
„Odlot” na prusko-murową orbitę ma służyć poznawaniu zabytków konstrukcji szkieletowej: zachowanych i tych tylko (do)opowiadanych, których ślad pozostał w dokumentach, na zdjęciach, pocztówkach i we wspomnieniach.
SPACErowanie wykorzystuje wiedzę historyczną i zabytkoznawczą dla opowieści o miejscach i ludziach, w której ważne są relacje i emocje, istotne dla kształtowania poczucia związku z miejscem.
Chcemy uświadomić „stan posiadania” zabytków pruskomurowych i ukazać ich różnorodność: architektoniczną, właścicielską (cywilne – prywatne, firmowe i publiczne, wojskowe, sakralne) i funkcjonalną, poczynając od domów mieszkalnych, w tym m.in. służbowych, przez knajpy i kasyna, obiekty warsztatowe i magazynowe, po kaplice i kostnice, koszary i siedziby władz.
Prowadzenie: Katarzyna Kluczwajd (czas trwania spaceru około 2-3 godz.)
Spacery pruskomurowa ORBIta stanowią dopełnienie 20. konferencji cyklu Zabytki toruńskie młodszego pokolenia, która odbędzie się 10 maja 2025 w Książnicy Kopernikańskiej.
W planie: Katarzyna Kluczwajd, książ(ecz)ka Pruskomurowa ORBIta, z serii Toruń SPACErkiem.
Organizator spacerów: Książnica Kopernikańska w Toruniu.
6.04 (niedziela) 10:00-15:00
Kiermasz Wielkanocny
Muzeum Etnograficzne
Bilet: normalny – 6 zł, ulgowy – 4 zł, rodzinny – 12 zł do nabycia online (kliknij, aby kupić) i w kasie muzeum
W pierwszą kwietniową niedzielę trzy sale i amfiteatr Muzeum Etnograficznego zmienią się w wielką, wiosenną wystawę tradycyjnej sztuki i rękodzieła ludowego. Zapraszamy na Kiermasz Wielkanocny!
Nasze oczy cieszyć będą niezwykłe przedmioty: od rzeźb i obrazów, poprzez tkaniny, plecionkę i zdobnictwo, po ceramikę, które przywiozą do Torunia twórcy ludowi z całej Polski. Gości na pewno szczególnie przyciągać będą wyroby ściśle związane z okresem wielkanocnym. Podziwiać będzie można jajka zdobione różnorodnymi technikami: pisane woskiem pszczelim, wydrapywane, oklejane wycinanką, a także przybrane w koronki, frywolitki i malowane we współczesne artystyczne wzory. Na kiermaszu znajdziemy również szeroki wybór tradycyjnych palm: lubelskich – uplecionych z naturalnych ziół i traw, a także kurpiowskich i pałuckich – skomponowanych z misternie skręconych krepowych kwiatków. W amfiteatrze ustawią się sprzedawcy żywności ekologicznej. Świąteczne wędliny, pieczywo i słodkie wypieki, soki i konfitury, przyprawy, sery oraz miody – to tylko niektóre z licznych propozycji.
W trakcie kiermaszu, o godz. 11.00, 12.00 i 13.00, będzie można zwiedzić aranżacje świąteczne na terenie Parku Etnograficznego i posłuchać opowieści o dawnych zwyczajach oraz tradycjach okresu wielkanocnego.
12.04 (sobota) 10:00
Spacery historyczne: pruskomurowa ORBIta
Chełmińskie, Mokre – zbiórka o godz. 10.00, ul. Szosa Chełmińska 49/50
„Odlot” na prusko-murową orbitę ma służyć poznawaniu zabytków konstrukcji szkieletowej: zachowanych i tych tylko (do)opowiadanych, których ślad pozostał w dokumentach, na zdjęciach, pocztówkach i we wspomnieniach.
SPACErowanie wykorzystuje wiedzę historyczną i zabytkoznawczą dla opowieści o miejscach i ludziach, w której ważne są relacje i emocje, istotne dla kształtowania poczucia związku z miejscem.
Chcemy uświadomić „stan posiadania” zabytków pruskomurowych i ukazać ich różnorodność: architektoniczną, właścicielską (cywilne – prywatne, firmowe i publiczne, wojskowe, sakralne) i funkcjonalną, poczynając od domów mieszkalnych, w tym m.in. służbowych, przez knajpy i kasyna, obiekty warsztatowe i magazynowe, po kaplice i kostnice, koszary i siedziby władz.
Prowadzenie: Katarzyna Kluczwajd (czas trwania spaceru około 2-3 godz.)
Spacery pruskomurowa ORBIta stanowią dopełnienie 20. konferencji cyklu Zabytki toruńskie młodszego pokolenia, która odbędzie się 10 maja 2025 w Książnicy Kopernikańskiej.
W planie: Katarzyna Kluczwajd, książ(ecz)ka Pruskomurowa ORBIta, z serii Toruń SPACErkiem.
Organizator spacerów: Książnica Kopernikańska w Toruniu.
26.04 (sobota) 10:00
Spacery historyczne: pruskomurowa ORBIta
Jakubskie – zbiórka o godz. 10.00, ul. Antczaka, róg ul. Studziennej
„Odlot” na prusko-murową orbitę ma służyć poznawaniu zabytków konstrukcji szkieletowej: zachowanych i tych tylko (do)opowiadanych, których ślad pozostał w dokumentach, na zdjęciach, pocztówkach i we wspomnieniach.
SPACErowanie wykorzystuje wiedzę historyczną i zabytkoznawczą dla opowieści o miejscach i ludziach, w której ważne są relacje i emocje, istotne dla kształtowania poczucia związku z miejscem.
Chcemy uświadomić „stan posiadania” zabytków pruskomurowych i ukazać ich różnorodność: architektoniczną, właścicielską (cywilne – prywatne, firmowe i publiczne, wojskowe, sakralne) i funkcjonalną, poczynając od domów mieszkalnych, w tym m.in. służbowych, przez knajpy i kasyna, obiekty warsztatowe i magazynowe, po kaplice i kostnice, koszary i siedziby władz.
Prowadzenie: Katarzyna Kluczwajd (czas trwania spaceru około 2-3 godz.)
Spacery pruskomurowa ORBIta stanowią dopełnienie 20. konferencji cyklu Zabytki toruńskie młodszego pokolenia, która odbędzie się 10 maja 2025 w Książnicy Kopernikańskiej.
W planie: Katarzyna Kluczwajd, książ(ecz)ka Pruskomurowa ORBIta, z serii Toruń SPACErkiem.
Organizator spacerów: Książnica Kopernikańska w Toruniu.