Weekend w Toruniu
Ten weekend przybiera czarno-białe barwy zespołu Republika i rozbrzmiewa utworami Grzegorza Ciechowskiego, przeżywamy bowiem 11. edycję cyklu wydarzeń poświęconych temu znakomitemu artyście, który przez lata związany był z naszym miastem.
Codziennie do 22 grudnia 2024 r. na Toruńskim Jarmarku Bożonarodzeniowym czekają na Państwa liczne atrakcje: koncerty, animacje, konkursy itp. Szczegółowy harmonogram wydarzenia.
PIĄTEK, 13 GRUDNIA
godz. 11:00 Od deski do formy – warsztaty snycerskie, Muzeum Okręgowe – Ratusz Staromiejski, Rynek Staromiejski 1
Prowadzenie: dr Stanisław Kośmiński z UMK. Wstęp wolny.
godz. 14:00, Oprowadzania kuratorskie po Galerii Malarstwa i Rzeźby Polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku, Muzeum Okręgowe w Ratuszu Staromiejskim
Seria spotkań, podczas których omawiane są wybrane dzieła prezentowane w galerii Ratusza Staromiejskiego. Uczestnicy mają okazję zgłębić historię oraz kontekst artystyczny poszczególnych eksponatów, a także wymienić się spostrzeżeniami i refleksjami na ich temat. Wstęp w cenie biletu do muzeum.
godz. 16:00, Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka o oprowadzanie z przewodnikiem, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Oprowadzanie w ramach cyklu „Przewodnik na warcie”. Prowadzenie – Patrycja Wójcik. W cenie biletu na wystawę.
godz. 17:00, Oprawy gotyckie XIII–XVI wieku ze zbiorów toruńskich – wernisaż wystawy, Muzeum Okręgowe – Galeria Sztuki Gotyckiej w Ratuszu Staromiejskim, Rynek Staromiejski 1
Zaprezentowanych zostanie ok. 60 cymeliów introligatorstwa europejskiego, przechowywanych w toruńskich instytucjach: Bibliotece Uniwersyteckiej, Książnicy Kopernikańskiej, Archiwum Państwowym oraz Muzeum Diecezjalnym. Wstęp wolny.
godz. 17:00, Bożonarodzeniowy Bal Magii, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury – Młyn Kultury, Mediateka w Młynach, ul. Kościuszki 77
Przygotujcie różdżki, szczyptę świątecznej magii i zaklęcia na pierniczki. Zabierzemy Was do świata słynnego czarodzieja, gdzie wspólnie z dwójką jego przyjaciół i puchatą sową przeżyjecie świąteczną przygodę. W rytmie zaczarowanych kolęd nauczycie się tańca z duchami, weźmiecie udział w wyścigach na miotłach i w innych bożonarodzeniowych wyzwaniach i zabawach. Udział bezpłatny. Dla dzieci w wieku 5+. Zapisy: 510 296 303 oraz f-2@ksiaznica.torun.pl.
godz. 18:00, Zakończenie XXXVII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O liść konwalii” im. Zbigniewa Herberta i koncert Natalii Lubrano, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Podczas wydarzenia poznamy werdykt kapituły konkursu „O liść konwalii”. Tradycją poprzednich lat, nagrodzone oraz wyróżnione wiersze zostaną uroczyście odczytane przez aktorkę Teatru im. W. Horzycy Annę Magalską oraz aktora toruńskiego Teatru Muzycznego Damiana Droszcza. Wieczór uświetni sentymentalny koncert „Osiecka jazzowo” w wykonaniu wokalistki i autorki tekstów Natalii Lubrano. Wstęp wolny.
godz. 18:00, Premiera teledysku Anastazji z Mariupola i spotkanie z twórcami, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Wstęp wolny.
godz. 18:00, Enzo Berti „Murano – ponowne odkrycie” – wernisaż wystawy, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Wystawa prezentuje prace włoskiego projektanta Enzo Bertiego, wszechstronnego artysty, laureata wielu prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa. Berti poddał tysiącletnią sztukę wytopu i zdobienia słynnego szkła reinterpretacji, prezentując inny punkt widzenia i poddając refleksji dotychczasowe podejście do procesu produkcji artystycznej i tradycyjnych technik zdobniczych. Artysta dostrzega w twardym tworzywie przestrzeń dla ruchu, podejmując próbę wymknięcia się ograniczeniom materii i potraktowania szkła jako plastycznej tkaniny. Wstęp wolny.
godz. 19:00, Spotkanie z Marcinem Podlaskim + OpenMic, Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8
Marcin Podlaski zwrócił na siebie uwagę niekonwencjonalnym tomem „Trzysta cytryn do trzeciej potęgi tygrysa”. Na Festiwalu Miłosza zachwycił miłośników poezji książką „Czeznia”. Czytelnicy docenili jego awangardowe podejście do słowa, sznyt językoznawczy i niejednoznaczność utworów. Dowiemy się m.in. o czym jest czeznia, jak można ją odczytać, w którą stronę zmierza poezja współczesna i dlaczego w książce nie ma polskich znaków. Wstęp wolny.
godz. 19:00, Justyna Grzebieniowska: Malarstwo i Taniec – wernisaż wystawy, Restauracja G132, ul. Grudziądzka 132
„Malarstwo i taniec w mojej twórczości to dwie formy wyrażania emocji – są nierozłączne i przenikające się. Jak maluję myślę o tańcu, jak tańczę myślę o przeniesieniu ruchu na płótno” – tak swoją twórczość opisuje dr Justyna Grzebieniowska z Katedry Malarstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK.
godz. 19:00, „Don Juan” – premiera studencka z silent disco, Teatr im. Wilama Horzycy, pl. Teatralny 1
„Don Juan” Molièra to komedia, która w pięciu aktach studiuje odcienie hipokryzji i cynizmu. Twórcy spektaklu przyglądają się tym dwóm cechom w medialno-politycznej rzeczywistości. Rozpracowują pejzaż, w którym porusza się współczesne społeczeństwo, by opowiedzieć nowoczesnego „Don Juana”. W spektaklu w reżyserii Michała Kotańskiego zderzają się religia, obyczajowa rewolucja i polityka, a w centrum tej areny staje tytułowy bohater – uwspółcześniony, ale wciąż pozostający duchowym spadkobiercą oryginału. Po spektaklu tańczysz, bawisz się lub dzielisz wrażeniami ze sztuki na wspólnym silent disco. Aby otrzymać słuchawki, wystarczy przekazać na bramce bilet na „Don Juana”. Osoby, które nie będą posiadać biletu, mogą wypożyczyć słuchawki w cenie 35 zł na całą imprezę. Bilety dostępne w Biurze Obsługi Widza, kasie teatru oraz online.
godz. 19:00, Ciechowski Symfonicznie, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
Koncert pamięci Grzegorza Ciechowskiego, podczas którego zabrzmią wybrane, największe przeboje artysty, w symfonicznych aranżacjach, w wykonaniu uznanych gwiazd polskiej sceny muzyczne oraz Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod kierunkiem znakomitego Krzysztofa Herdzina. Bilety dostępne online.
godz. 20:00, Republikańskie Party z okazji Dni Grzegorza Ciechowskiego, Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1-3
Wieczór z muzyką jednej z najbardziej kultowych polskich kapel. W programie: karaoke z Republiką czy Galeria Toruńskiego Rocka, w której znajdziecie pamiątki związane również z Republiką oraz inne atrakcje i niespodzianki. Wstęp wolny.
godz. 20:00, Wojtek Szumański – koncert, Klub NRD, ul. Browarna 6
Charyzmatyczny frontman ma znakomity kontakt z publicznością, a akustyczne brzmienie zespołu potrafi porwać fanów do wspólnego śpiewania.
SOBOTA, 14 GRUDNIA
godz. 8:20, Wędrówki rodzinne z PTTK – Elzanowo, zbiórka na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego
Z toruńskiego dworca PKS uczestnicy wyprawy pieszo-krajoznawczej wyruszą o godz. 8:35 do Orzechowa. Trasa wyprawy będzie wiodła z Orzechowa, przez Srebrniki, Wielkie Rychnowo do Elzanowa. Długość całego przejścia wyniesie ok. 13 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Henryk Miłoszewski. Udział bezpłatny.
godz. 9:30-13:30, Pieczenie pierników – warsztaty, Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Przedzamcze 11/15
Smakowite warsztaty tworzenia pierników własnego pomysłu dla dzieci w wieku 7-14 lat. Dzieci zmierzą się z pracą w grupie podczas wspólnego przygotowania ciasta na pierniki przy dźwiękach muzyki. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.
godz. 9:30-13:30, Świąteczne stroiki – warsztaty, Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Przedzamcze 11/15
Warsztaty florystyczno-muzyczny dla dzieci w wieku 7-12 lat. Dzieci wykonają swój własny stroik świąteczny, bazując na naturalnych materiałach roślinnych. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.
godz. 10:00, Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Krwawy sąd. Toruńska sprawa z 1724 roku, Muzeum Historii Torunia, Dom Eskenów, ul. Łazienna 16
Oprowadzanie w cenie biletu wstępu do muzeum.
godz. 10:00-12:00, Jarmark Bożonarodzeniowy, Szkoła Podstawowa nr 28, ul. Przy Skarpie 13
Podczas corocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego w świątecznej atmosferze przy dźwiękach muzyki szkolnego chóru odbędzie się kiermasz rękodzieła, będzie też pyszne jedzonko, gorące napoje i spotkanie z Mikołajem.
godz. 10:00, Warsztaty fotografii analogowej, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Fotografia analogowa przeżywa renesans. Nostalgia za magicznymi kadrami zaklętymi w delikatną błonę filmu jest mocniejsza od cyfrowej doskonałości. Brak możliwości podglądu i moment odbierania wywołanych zdjęć tylko wzmaga ekscytację. Nie musisz mieć starej lustrzanki. Chwyć „małpkę”, mały, automatyczny aparat Kodaka, pasujący do każdej kieszeni. Wypróbuj nowy film Harman Phoenix 200 i daj się porwać na fotograficzny spacer po toruńskim Starym Mieście. Prowadzący: Mateusz Szorstki Matyasik. Uczestnicy będą mogli skorzystać ze sprzętu i filmów udostępnionych przez firmę Focus Nordic. Limit uczestników: 10 osób. Zapisy: mateusz.matyasik@csw.torun.pl. Koszt udziału: 75 zł dostępne w kasie CSW i online.
godz. 10:00, Krwawy Sąd. Toruńska sprawa z 1724 roku – zwiedzanie wystawy z kuratorem, Muzeum Historii Torunia, ul. Łazienna 16
Wystawa opowiada o trudnych wydarzeniach nazywanych w historii naszego miasta tumultem toruńskim. Kurator opowie o kontekście historycznym i protestanckim Toruniu, o samych zamieszkach z 1724 roku, ich konsekwencjach, krwawych w skutkach wyrokach oraz jakim echem wydarzenia odbiły się to w Europie.
godz. 10:00 i godz. 12:30, Strażak Sam na żywo: Przygoda na Biwaku, Aula UMK, ul. Gagarina 11
Wesołe piosenki, bogata scenografia, pełnowymiarowe postacie z kultowego serialu. Dla dzieci w wieku 1,5-6 lat. Dzieci do 2. roku życia mają wstęp bezpłatny i zajmują miejsce na kolanach opiekuna. Bilety do nabycia online.
godz. 10:00, IV Świąteczno-Mikołajkowy Turniej w ramach cyklu Grand Prix Torunia 2024/25, OPP Dom Harcerza – Dom Muz, ul. Poznańska 52
Rozgrywki szachowe. W turniejach mogą wziąć udział wszyscy, niezależnie od poziomu sportowego, również ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z szachami. Nie ma obowiązku przynależności klubowej i posiadania licencji. Obowiązują zapisy i wpisowe.
godz. 11:00-14:00, Malarskie Haftowanie. Nasz Wzornik Kujawski, Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Przedzamcze 11/15
Warsztaty dla dzieci w wieku powyżej 10 lat. Uczestnicy poznają tajniki haftu kujawskiego, który będzie inspiracją do własnych prac. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.
godz. 11:00, Pieśni adwentowe – spotkanie śpiewacze, Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Prowadzone przez Adama Struga spotkania śpiewacze mają charakter nieinwazyjny: prowadzący podaje motyw, a uczestnicy śpiewają. Przedmiotem niniejszego będą pieśni adwentowe, maryjne i hagiograficzne proweniencji kościelnej, szlacheckiej i gminnej. Zebrane przez prowadzącego warianty melodyczne pochodzą z wiosek drobnoszlacheckich i kurpiowskich dorzecza Narwi Środkowej. Wstęp wolny.
godz. 12:00, Piękne północne krainy – spotkanie z podróżnikiem Rafałem Królem, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, ul. Franciszkańska 9/11
Podróżnik Rafał Król opowie, dokąd warto pojechać na północ i jak kreatywnie zwiedzać polarne krainy, podzieli się także swoim doświadczeniem z wielu ekstremalnych wypraw. Wstęp wolny.
godz. 12:00, godz. 13:15, Zwiedzanie Domu Mikołaja Kopernika, ul. Kopernika 15
Odkryjcie ten wyjątkowy budynek w towarzystwie doświadczonego przewodnika, który z pasją opowie o fascynującej historii życia i pracy Mikołaja Kopernika. To doskonała okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę o jednym z największych uczonych w historii, a także o toruńskich kamienicach mieszczańskich. Cena biletu wstępu z oprowadzaniem: normalny 41 zł, ulgowy 36 zł.
godz. 12:00,Wyprawa w głąb sztuki do wystawy Enzo Berti. Murano – ponowne odkrycie – warsztaty rodzinne, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
„Wyprawa w głąb sztuki” to pomysł na nieszablonowe zwiedzanie aktualnych wystaw. To swego rodzaju ekspedycja, podczas której w atrakcyjny, przystępny i każdorazowo dostosowany do wieku uczestników sposób, wprowadzamy w świat sztuki. Podczas spotkania dzieci (6–12 lat) i opiekunowie aktywnie uczestniczą w spotkaniu, realizując przygotowane przez Dział Edukacji inspirujące zadania. Prowadzenie: Dorota Sobolewska. Limit miejsc – 20 osób. Bilety: 15 zł dostępne w kasie CSW oraz online.
godz. 13:00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Enzo Berti. Murano – ponowne odkrycie, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Prowadzenie: Enzo Berti, Krzysztof Białowicz. Oprowadzanie w cenie biletu na wystawy.
godz. 13:00, Zwiedzanie Muzeum Historii Torunia z przewodnikiem, Dom Eskenów, ul. Łazienna 16
Wstęp w cenie biletu wstępu do muzeum.
godz. 16:00, Magic: the Gathering, Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8, hol na 1. piętrze
Niezależnie od stopnia zaawansowania w MtG, zapraszamy wszystkich, którzy chcą zgłębić tajniki tej kultowej karcianki wydawanej już od 1993 roku.
godz. 17:00-19:00, Smaki kiszonej kapusty, Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Podczas imprezy z cyklu „Spotkania ze smakami tradycji i regionów” odbędzie się promocja realizowanego przez muzeum projektu „Niematerialne dziedzictwo województwa kujawsko-pomorskiego. Kiszenie Kapusty metodą tradycyjną”. Uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć film „Kiszenie kapusty na Kujawach”, a w nim prezentację tego działania w wykonaniu zespołów „Ziemia Kujawska” i „Śmiłowiónki”. Możliwa będzie również degustacja potraw z kiszonej kapusty. Prowadzące: Hanna Łopatyńska, Grażyna Szelągowska. Bilety: 15 zł, ulgowy 10 zł do nabycia w kasie Muzeum lub online.
godz. 17:00, Przegląd etiud Pracowni Filmu i Fotografii, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Pracownia Filmu i Fotografii działa w nowym budynku CSW w Toruniu od początku 2024 roku. Jest to miejsce różnorodnych zajęć artystycznych dla pasjonatów opowiadania historii za pomocą kamery czy aparatu. W ramach prowadzonych w Pracowni warsztatów scenariuszowych uformowała się międzypokoleniowa grupa początkujących filmowców. Podczas towarzyszącego przeglądowi filmów spotkania z publicznością twórcy opowiedzą o doświadczeniach, jakie zdobyli w trakcie pracy nad swoimi etiudami. Wstęp wolny.
godz. 17:00, Weź pod rękę taniec i piosenkę, Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Przedzamcze 11/15
Koncert, na którym wystąpią Korporacja Taneczna Baby Jagi oraz młodzi aktorzy Teatru R. Bezimienni. Zaprezentowane zostaną układy taneczne oraz piosenki.
godz. 18:00, „Don Juan”, Teatr im. Wilama Horzycy, pl. Teatralny 1
„Don Juan” Molièra to komedia, która w pięciu aktach studiuje odcienie hipokryzji i cynizmu. Twórcy spektaklu przyglądają się tym dwóm cechom w medialno-politycznej rzeczywistości. Rozpracowują pejzaż, w którym porusza się współczesne społeczeństwo, by opowiedzieć nowoczesnego „Don Juana”. W spektaklu w reżyserii Michała Kotańskiego zderzają się religia, obyczajowa rewolucja i polityka, a w centrum tej areny staje tytułowy bohater – uwspółcześniony, ale wciąż pozostający duchowym spadkobiercą oryginału. Bilety dostępne w Biurze Obsługi Widza, kasie teatru oraz online.
godz. 18:00, Ścinki – wernisaż wystawy, Klubokawiarnia Pers, ul. Mostowa 6
Wystawa grafiki i malarstwa prezentująca twórczość studentek Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu: Joanny Mazur z kierunku Malarstwo oraz Natalii Węgierskiej z kierunku Grafika. Obie artystki należą do koła artystycznego „Zarys” działającego na WSzP UMK. Wstęp wolny.
godz. 19:00, Szymon Majewski: Kto Panu to zrobił? – Stand-up, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Szymon Majewski w charakterystycznym dla siebie stylu przenosi widzów w świat swoich codziennych przegrzewek, nerwic i fascynacji. Dzieli się swoimi osobistymi przemyśleniami na tematy, które od lat go fascynują i drażnią. Tym razem opowie o swoich doświadczeniach z Netflixem, Edytą Górniak, a nawet nazwami leków. Usłyszymy historie o przygodach na statkach, zaczepkach na ulicy Brackiej oraz dlaczego Szymon Majewski zawsze przegrywał rankingi seksualne. Bilety dostępne online.
godz. 19:00, Fotografie Bogusława Pawłowskiego „Halucynacje 2002-2023” – wernisaż, Galeria 011, Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”, ul. Gagarina 37a
Wystawa fotograficzna prezentująca gwiazdy polskiej sceny muzycznej, które wystąpiły w czasie poprzednich edycji Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego, odbywającego się w klubie Od Nowa. Koncerty od 2002 roku fotografował dr hab. Bogusław Pawłowski, prof. UMK, pracownik Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK. Wstęp wolny.
godz. 19:00, Christmas Time! Concert, Arena Toruń, ul. Bema 73-89
Koncert świąteczny z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej oraz Royal Symphony Orchestra. Wystąpią: Beata Kozidrak, Justyna Steczkowska, Natalia Kukulska, Andrzej Piaseczny, Kuba Badach, Michał Szpak.
godz. 19:00, Śnieżny romans – koncert muzyki 20-lecia międzywojennego, Torunianka Cafe, ul. Franciszkańska 16
Z poruszającą muzyką i wciągającą opowieścią wystąpi Jakub Gawrysiak. W programie utwory największych kompozytorów lat 20. i 30. XX w. (m.in. Zygmunta Karasińskiego, Władysława Daniłowskiego, Artura Golda), tekściarzy (m.in. Juliana Tuwima, Andrzeja Własta, Zenona Friedwalda), pochodzące z repertuarów nieśmiertelnych głosów epoki (m.in. Mieczysława Fogga, Alberta Harrisa, Tadeusza Faliszewskiego). Bilety: 35 zł.
godz. 19:30, Ballady Rockowe przy świecach, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
Podróż przez wszystkie epoki rockowej muzyki – zaczynając od jej początków, takich jak Deep Purple, Led Zeppelin, Queen, Pink Floyd, kontynuując takimi zespołami, jak Metallica, Nirvana, Depeche Mode, Guns’n Roses, Bon Jovi, Aerosmith, RHCP, Rammstein, i kończąc nowoczesnymi przedstawicielami np. Linkin Park, Limp Bizkit, System of a Down i Maneskin. Ulubione utwory zabrzmią zupełnie na nowo, odkrywając nowe aspekty i odcienie ich percepcji. Bilety dostępne online.
godz. 20:00, Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego, Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”, ul. Gagarina 37a
Od 2002 r. w Klubie Od Nowa – miejscu gdzie narodziła się Republika – odbywa się szczególny koncert poświęcony pamięci jej lidera Grzegorza Ciechowskiego. Najlepsi polscy artyści wykonują własne wersje utworów jego autorstwa. Nazwiska zaproszonych gości utrzymywane są w tajemnicy, a publiczność poznaje wykonawców dopiero w momencie, gdy wchodzą na scenę. W czasie koncertu wręczana jest Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Bilety dostępne online i w kasie ACKiS Od Nowa.
godz. 20:00, Koncert: Gooral, Klub NRD, ul. Browarna 6
Bilety dostępne online.
godz. 20:11, Trzy Maszty – koncert, Hippisówka, ul. Kopernika 20
Zespół Trzy Maszty to 4 barwne osoby złączone w jednym celu na scenie – Waszej dobrej zabawie! Za wyśpiewywaną merytorykę odpowiedzialny jest Krzysztof Grzebieniak, za solówki Mateusz Wójkowski, zaś wszystkiego dopełnia zgrana sekcja rytmiczna w osobach Karola Zawadzkiego (perkusja) i Marcina Walentynowicza (bas). Wstęp wolny.
NIEDZIELA, 15 GRUDNIA
godz. 10:00, Forteczno-muzealne spacery po Twierdzy Toruń – przedpole Fortu XI i obóz pracy Kluczyki, zbiórka: parking przed Biedronką, ul. Poznańska 180
Spacer śladami dawnego obozu pracy dla budowniczych lokomotywowni Toruń Kluczyki. Wstęp wolny.
godz. 11:00-12:30, Etnoigraszki: Pierwsza gwiazdka, Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Cykl rodzinnych imprez umuzykalniających. W przedświątecznym czasie zajmiemy się przygotowaniami do rodzinnego kolędowania oraz poznamy mieszkańców i gości bożonarodzeniowej szopki. Nie zabraknie zabaw ruchowych i spaceru na świeżym powietrzu. Prowadzenie: Marta Domachowska i Oliwia Gemza. Bilety: os. dorosła 15 zł, dziecko 10 zł, rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) 30 zł do nabycia w kasie Muzeum lub online.
godz. 11:00, Oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej „Dawny Toruń – Historia i Rzemiosło Artystyczne 1233–1793”, Muzeum Okręgowe, Ratusz Staromiejski, Rynek Staromiejski 1
Wystawa prezentuje liczne pamiątki cechowe oraz fragmenty wyposażenia domu mieszczańskiego. Z okresu średniowiecza pochodzą m.in. tłoki pieczętne Starego i Nowego Miasta Torunia oraz obiekty pozyskane w czasie wykopalisk archeologicznych. Spotkanie prowadzi dr Michał Kurkowski. Wstęp na wydarzenie zawiera się w cenie biletu na zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego.
godz. 11:00, Kujawiaki – warsztaty instrumentalne, Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Tematem spotkania będą najstarsze kujawiaki oraz inne kujawskie utwory taneczne z repertuaru Kapeli spod Kowala. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, w szczególności skrzypków, harmonistów i akordeonistów, basistów i bębnistów. Wymagana jest samodzielność w odgrywaniu melodii na instrumencie, niemniej początkujących muzykantów również zapraszamy do uczestnictwa, przysłuchiwania się, poznawania repertuaru i jego historii. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: nobrotow@gmail.com. Wstęp wolny.
godz. 12:00-14:00, Afrodance, Kulturalny hub Bydgoskiego Przedmieścia, ul. Bydgoska 50
Niezwykle energetyczne i pobudzające do życia zajęcia taneczne z tradycyjnego tańca afro z muzyką na żywo. Prosta choreografia, intuicyjne ruchy i muzyka, która porywa do tańca. Atmosferę podgrzewać będą muzycy grający dla nas na bębnach na żywo – tym razem toruńscy bębniarze Prepetepe. Zapisy: 661 765 609, afrodancehanna@gmail.com, koszt: 90 zł.
godz. 12:00, godz. 13:15, Zwiedzanie Domu Mikołaja Kopernika, ul. Kopernika 15
Odkryjcie ten wyjątkowy budynek w towarzystwie doświadczonego przewodnika, który z pasją opowie o fascynującej historii życia i pracy Mikołaja Kopernika. To doskonała okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę o jednym z największych uczonych w historii, a także o toruńskich kamienicach mieszczańskich. Cena biletu wstępu z oprowadzaniem: normalny 41 zł, ulgowy 36 zł.
godz. 13:00, Oprowadzanie po wystawie Gorączka/Fever, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20, wejście od ul. Ducha Świętego 6
Podczas wydarzenia artystka zdradzi swoje inspiracje i opowie o idei prezentowanej ekspozycji. Wstęp wolny.
godz. 13:15, Pomalowane – warsztaty malarskie, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Warsztaty przeznaczone dla osób powyżej 18. roku życia. Limit miejsc – 15 osób. Prowadzenie: Monika Myszkowska. Bilety: 15 zł dostępne w recepcji CSW i online.
godz. 15:00-19:00, Anielskie spotkanie pod choinką, Toruń Plaza, ul. Broniewskiego
Świąteczne spotkanie z siatkarzami CUK Anioły Toruń oraz z klubową maskotką. Porozmawiaj z nimi o meczach, dowiedz się więcej o ich pasjach i zdobądź autografy. Czekają na Was Isbel Mesa Sandoval, Bartłomiej Dorosz, Mateusz Piotrowski i Sławomir Stolc. Zrób sobie pamiątkowe zdjęcie w świątecznym klimacie, ozdabiaj pierniki z siatkarzami i weź udział w konkursach.
godz. 15:12, Wiesny80 – wystawa urodzinowa Wiesława Smużnego – wernisaż, Galeria ZPAP, ul. Ducha Św. 8
W 80. rocznicę urodzin Wiesława Smużnego w ramach jubileuszowej wystawy zaprezentowane zostaną najważniejsze prace Profesora z lat 1972-2024 oraz susze uprawy symbolicznej. Wstęp wolny.
godz. 17:00, Swingowa niedziela, Torunianka Cafe, ul. Franciszkańska 16
Potańcówka w stylu Lindy Hop. Tempo utworów będzie przyjazne początkującym. Wstęp wolny.
godz. 18:00, „Don Juan”, Teatr im. Wilama Horzycy, pl. Teatralny 1
„Don Juan” Molièra to komedia, która w pięciu aktach studiuje odcienie hipokryzji i cynizmu. Twórcy spektaklu przyglądają się tym dwóm cechom w medialno-politycznej rzeczywistości. Rozpracowują pejzaż, w którym porusza się współczesne społeczeństwo, by opowiedzieć nowoczesnego „Don Juana”. W spektaklu w reżyserii Michała Kotańskiego zderzają się religia, obyczajowa rewolucja i polityka, a w centrum tej areny staje tytułowy bohater – uwspółcześniony, ale wciąż pozostający duchowym spadkobiercą oryginału. Bilety dostępne w Biurze Obsługi Widza, kasie teatru oraz online.
godz. 18:00 i godz. 20:30, Bridgerton – muzyka instrumentalna przy świecach, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
Koncert muzyki z popularnego serialu „Bridgertonowie” w wykonaniu pianisty Yehora Hrushyna i kwartetu smyczkowego Neoclassical. Koncert przy świetle setek świec, które tworzą niepowtarzalną, przytulną atmosferę. To wyjątkowe doświadczenie, które oczaruje każdego słuchacza i pozwoli mu w pełni zanurzyć się w magicznym świecie muzyki. Bilety dostępne online.
godz. 20:00, O.S.T.R., Lizard King, ul. Kopernika 3
Wrócimy do 2000 roku i zagramy 120 min. materiału z całej twórczości. Największe klasyki, najważniejsze utwory oraz najnowszy materiał z płyty XX. Bilety dostępne online, rezerwacje: lizardkingtorun@gmail.com.
Planując udział w wydarzeniach organizowanych na Starówce lub wokół niej, najlepiej wybrać się pieszo, rowerem lub komunikacją miejską. Jeśli jednak planujesz wybrać się samochodem, możesz skorzystać z dostępnych parkingów, których lokalizację znajdziesz, klikając w poniższy link: https://mzd.torun.pl/parkowanie-w-toruniu/
Fot. © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0
Źródło: torun.pl