Naszym piórem: „I Forum Seniora Gazety Pomorskiej – relacja”
6 Marca 2018 r. odbyło się w Bydgoszczy I Forum Seniora Gazety Pomorskiej.
Program całego wydarzenia był bogaty i składał się z czterech paneli;
- Zdrowie
- Bezpieczeństwo
- Nowe Technologie
- Aktywność
Gospodarzem całego wydarzenia była Gazeta Pomorska a w jej imieniu imprezę prowadziła pani Alicja Podlewska.
Wszystkich uczestników przywitał Marszałek Województwa Piotr Całbecki. Wiceprezydent Mirosław Kozłowicz w imieniu Prezydenta miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego odczytał list do seniorów.
ZDROWIE
Panel Zdrowie został otwarty przez prof. dr hab. n. med. Aleksandra Araszkiewicza „Dbaj o swój mózg tak jak dbasz o swoje serca”. Prof. Aleksander Araszkiewicz to autor i współautor ok 300 publikacji. Zwrócił słuchaczom uwagę na problem depresji oraz koszty leczenia (w Europie to ok 113 mln. euro) oraz jak ważne jest aby odpowiednio żyć.
Pan Leszek Guga – trener TZMO opowiedział o projekcie „Wsparcie opiekunów nieformalnych – projekt Damy Radę”. Projekt „Damy Radę” został stworzony przez Fundację TZMO SA „Razem Zmieniamy Świat” i głównym jego celem jest wspieranie osób, które stanęły w obliczu opieki nad osobą bliską. Poradnik Damy Radę to kompleksowe kompendium wiedzy z zakresu opieki nad obłożnie chorym. Znajdziesz w nim odpowiedzi na pytania: jak przygotować się do opieki.
Przeczytasz także, jak postępować, żeby w tej trudnej sytuacji zadbać także o własne zdrowie oraz o jakich dokumentach powinieneś pamiętać, by skorzystać z przysługujących Ci świadczeń oraz uniknąć niepotrzebnych trudności w przypadku załatwiania spraw urzędowych.
Możesz go bezpłatnie zamówić w dziale poradnik.
Zapraszamy na stronę http://www.razemzmieniamyswiat.pl/
BEZPIECZEŃSTWO
Podkomisarz Adam Kumkowski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy przedstawił „Współczesne zagrożenia czyhające na seniora czyli oszustwa na legendę”.
Oszuści są bardzo kreatywni sposoby na: wnuczka, policjanta, zasłabnięcie, nakłanianie na założenia konta internetowego, przekazania danych osobowych itd. Istnieje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa monitorująca co gdzie się dzieje.
Pani Alicja Kozłowska – przedstawicielka Grupy Enea omówiła „Praktyki nieuczciwych sprzedawców”. Wyraźnie podkreśliła, ze pracownicy jej przedsiębiorstwa nie chodzą po domach. Trudno jest „odkręcić” umowę zwłaszcza, gdy minął 14 dniowy termin do złożenia reklamacji.
NOWE TECHNOLOGIE
„Nowe Technologie – nie taki internet straszny jak go malują”.
Sławomir Krajewski zwrócił uwagę na fake-news – to fałszywe wiadomości (celowe oszustwo). Omawiał zagrożenia przy zakupach internetowych i wiele innych. Namawiał do korzystania z platformy www.obywatel.gov.pl
Panie Małgorzata Ratajczak i Dorota Jankowska z Banku Spółdzielczego z Koronowa opowiedziały o „Bankowości dla seniorów”.
AKTYWNOŚĆ
„Aktywność w okresie późnej dorosłości a poczucie szczęścia”.
Prof. dr hab. Roman Ossowski – stwierdził że „Lęk i niepokój utrudniają życie z sensem” a „Wydolność fizyczna i psychiczna – to źródła życia i szczęścia”. Cały wykład Profesora został przyjęty z entuzjazmem.
Dyrektor Adam Szponka przedstawił „Politykę senioralną w Wojew. K-P”. Informacje będzie można znaleźć www.infosenior.rops.torun.pl
Konferencję ozdobił swym występem męski chór „Halka”.
Zdjęcia: Tadeusz Perlik