Naszym piórem: „Graj skrzypku, graj… na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Skrzypcowym”
Graj skrzypku, graj… na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego w Toruniu.
Odbywający się co trzy lata Konkurs zainaugurowany został w 2007 r.
Pomysłodawcą tego wydarzenia muzycznego był Michał Staśkiewicz, wieloletni animator kultury, turystyki i sportu Urzędu Miasta Torunia, reżyser, publicysta, laureat Honorowego Medalu Thorunium.
Konkurs Skrzypcowy skierowany jest do młodych skrzypków z całego świata a w tym roku ma w Toruniu już piątą edycję.
Tego, kto nie zna Karola Lipińskiego informuję, że był to najsłynniejszy polski wirtuoz skrzypiec pierwszej połowy XIX wieku, kompozytor i pedagog, który urodził się w 1970 roku w Radzyniu Podlaskim. Gry na skrzypcach uczył się od piątego roku życia.
W 1799 roku jego rodzina przeniosła się do Lwowa, gdzie szybko zrobił karierę m.in. jako kompozytor, dyrygent i solista. W 1818 roku wystąpił kilkakrotnie z Niccolo Paganinim. Razem zagrali również podczas uroczystości koronacyjnych cara Mikołaja I w 1829 roku.
Pod koniec lat 30-tych, już jako artysta znany i ceniony w całej Europie, osiadł w Dreźnie. Po emeryturze przeniósł się na stałe do zakupionego w 1845 roku majątku w Ułowie pod Lwowem, gdzie założył szkołę muzyczną dla uzdolnionych dzieci chłopskich. Zmarł z powodu astmy w 1861 roku.
Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego zorganizowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna w dniach 1-13.X.2019 roku. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Mecenasem Głównym była Gmina Miasta Toruń a miejscem rywalizacji Sala Koncertowa CCK na Jordankach.
Do tegorocznego Konkursu Skrzypcowego zgłosiło się 80-ciu młodych skrzypków z całego świata. Zakwalifikowanych zostało 24 uczestników z 13 krajów rywalizujących ze sobą w trzech etapach, z których zostało wyłonionych sześciu finalistów.
W składzie jury znaleźli się: prof. Ilya Kaler – przewodniczący, prof. Konstanty Andrzej Kulka, prof. Boris Kuschnir, prof. Itzhak Rashkovsky, dr Jakub Jakowicz oraz dr Mariusz Smolij.
Konstanty Andrzej Kulka jest wybitnym artystą, wirtuozem i przez ostatnie dziesięciolecia najbardziej podziwianym na świecie polskim skrzypkiem. Fenomenalna wręcz wrażliwość muzyczna i wirtuozeria nieustannie zjednują mu uznanie krytyków i uwielbienie publiczności.
Przyznaję, że moje również. Miałam okazję wysłuchać jego gry w towarzystwie Andrzeja Gębskiego – skrzypce i Andrzeja Wróbla – wiolonczela na kameralnym koncercie inauguracyjnym w Sali Kameralnej CCK Jordanki. To, co usłyszałam było dla mego ucha ucztą z najwyższej, muzycznej półki!
Chapeau bas, Panie Profesorze!
Koncert finałowy, podczas którego wręczono nagrody główne oraz pozaregulaminowe, odbył się 13 października 2019 roku w CKK Jordanki.
Trzy równorzędne wyróżnienia o wartości 2000 euro otrzymały: Eimi Wakui (Japonia), Maya Levy (Belgia) oraz Mao Konishi (Japonia). Laureatką III nagrody – 10 000 euro została Yumiko Yumiba (Japonia), II nagroda – 15 000 euro trafiła do Roberta Laguniaka (Polska), zaś I nagrodę – 20 000 euro i statuetkę Astrolabium Mikołaja Kopernika odebrał Elias David Moncado (Niemcy). Prócz tego laureaci otrzymali jeszcze 26 pozakonkursowych nagród rzeczowych od wielu stowarzyszeń muzycznych, instytucji państwowych i osób prywatnych.
Po części oficjalnej na scenie pojawili się trzej najlepsi skrzypkowie, którzy zaprezentowali solowe kompozycje. Największe wzruszenie wzbudził we mnie Robert Laguniak grający poloneza Lipińskiego i wariacje nt: twórczości Wieniawskiego. Może dlatego, że tak jak większość widzów w Sali Koncertowej na Jordankach rozumiem i czuję muzykę polskich kompozytorów, więc to, co muzycznie zaproponował laureat II nagrody w Konkursie było mi bliższe niż zagraniczna twórczość.
Wieczór uświetnił jeszcze jeden skrzypek — Adam Siebers, który wspólnie z moją ulubioną Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Mariusza Smolija zagrał „Esej na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową”.
W mojej ocenie wielkie gratulacje należą się wszystkim uczestnikom Konkursu Skrzypcowego w Toruniu. Swoimi występami udowodnili, że są nie tylko utalentowani, ale wręcz niezwykle pracowici i to już od czwartego roku życia!!!
Życzę więc Wam, Drodzy Mistrzowie Skrzypiec szerokiej drogi do drzwi największych sal koncertowych świata i publiczności nieustannie zachwyconej Waszą grą.
Tak, jak ja…