Naszym piórem: Świat jako dzieło sztuki
Nawet się czasami nie domyślamy, iż pieśni tak obecne w naszym chrześcijańskim i nie tylko, obrządku są autorstwa Jana Kochanowskiego.Tak jest z przepięknym utworem „Czego chcesz od nas Panie za twe hojne dary”, za to, że świat jest dziełem sztuki.
Jesień jest porą roku, która zachwyca barwami: odcieniami złota, czerwieni, żółcią, przenikającymi się wzajemnie i czyniącymi ze świata obraz namalowany przez Mistrza.
Pisał już o tym Jan Kochanowski, bez którego język polski byłby uboższy, bowiem to Mistrz Jan wprowadził go na „skałę pięknej Kaliope, gdzie dotychczas nie było śladu polskiej stopy”, stał się jego „ojcem”, artystą, który wywiódł go na niezwykle wysoki poziom.
Doskonale zostało to wyeksponowane w podcaście Jacka Kotlarskiego opartego na materiale z płyty „Kuba Stankiewicz, Kochanowski- Pieśni śpiewa Jacek Kotlarski.”
Śpiewa fantastycznie, na jazzowo, wspierany prze fortepian, saksofon tenorowy i sopranowy, przez kontrabas, perkusję.
Jacek Kotlarski krótko charakteryzuje zawartą w pieśniach Kochanowskiego filozofię, zarówno stoicką, jak i epikurejską. Czyni to w sposób jasny, zrozumiały.
Prezentuje wybrane „Pieśni” Mistrza Jana w swojej aranżacji.
Okazuje się, że minęły wieki a pieśni ciągle są aktualne, niosą wartości uniwersalne, zmuszają do refleksji, wpisują się we współczesne ludzkie wybory.
Słowa padające w podcaście są ważne, ale ważniejsza jest ta część, kiedy słyszymy wokal i jazzową muzykę.
Polecam bardzo. Podcast niosący i wiedzę, i radość, przyjemność.