Naszym piórem: Inauguracja roku czytelniczego w Dyskusyjnym Klubie Książki
W dniu 09.09.2019 odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Grupa nasza spotyka się już od dwóch lat pod przewodnictwem p. Małgorzaty Rosińskiej. Miejscem naszych spotkań jest siedziba filii Książnicy Kopernikańskiej, mieszcząca się na ulicy Jęczmiennej 23. Uczestnikami comiesięcznych spotkań jest ok. 5-7 osób, które należą do tzw. „moli książkowych”, bo ich pasją jest czytanie książek. Na każdy miesiąc otrzymujemy jedną książkę i po jej przeczytaniu dzielimy się swoimi przemyśleniami i wrażeniami, dotyczącymi danej lektury. Spotkanie w dniu 09.09.2019 było spotkaniem inaugurującym nowy rok czytelniczy 2019-2020. Rozpoczęliśmy to spotkanie od omówienia naszej ostatniej lektury pt.:” Zatrzymaj się”, której autorką jest Margaret Mazzantini. Pozycję tę czytaliśmy już przed wakacjami, więc najpierw musieliśmy przypomnieć sobie jej treść. Bohaterem książki jest wybitny chirurg, którego córka uległa wypadkowi i przebywa w szpitalu w ciężkim stanie. W tym trudnym czasie ojciec dziewczyny przypomina sobie romans, jaki przeżył w roku przyjścia na świat swojej córki. Jest to historia człowieka rozczarowanego stabilnym, uporządkowanym życiem, historia, która dla jego kochanki kończy się tragicznie. Wszyscy członkowie grupy uznali, że książka była interesująca, pokazywała studium trudnej do opanowania namiętności i wszystkich jej konsekwencji.
W trakcie dalszego spotkania prowadząca Małgosia zadała nam pytanie, jaka książka zapadła nam szczególnie w pamięć i wywarła na nas szczególne wrażenie w ciągu tych ostatnich dwóch lat działania naszej grupy DKK. Jedna z członków grupy, Ania, odpowiedziała, że najbardziej poruszyła ją lektura książki Kristin Hannach „Słowik”, w której autorka przedstawia heroiczną walkę partyzantów z niemieckim okupantem we Francji w czasie II. wojny światowej. Natomiast Maciej stwierdził, że książkę pt.: „Kolekcja nietypowych zdarzeń”, której autorem jest znany aktor Tom Hanks można by zaliczyć do dzieł najmniej interesujących, prawie grafomańskich. Małgosia przeprowadziła z nami także mini wywiad, jakiego rodzaju książki nas najbardziej interesują. Byliśmy raczej co do tego zgodni,
a mianowicie najbardziej lubimy książki o tematyce obyczajowej, pokazujące problemy codziennego życia, książki, ukazujące życie zwykłych ludzi w czasie drugiej wojny światowej, natomiast kryminały i książki sensacyjne oraz podróżnicze chcielibyśmy czytać jedynie od czasu do czasu. Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy następną pozycję do przeczytania, mianowicie powieść polskiej współczesnej autorki Magdaleny Tulli, ponieważ chcemy poznawać szczególnie obecną polską literaturę i promować polskich autorów. Książka nosi tytuł „Szum”.
Już teraz jesteśmy ciekawi wrażeń, jakich dostarczy nam kolejna nasza lektura i cieszymy się na dyskusje, dotyczące tej pozycji, prowadzone w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Nasze następne spotkanie odbędzie się na początku października.
Anna Czaplińska