Naszym piórem: „Aktywność życiowa seniorów”
„ Nie można starości ani śmierci uniknąć. Podobnie jak jesień może być najlepszą i najpiękniejszą porą roku, tak i starość może być najlepszym i najpiękniejszym okresem życia, a to, co się w ciągu życia przeżyło, daje poczucie rzetelnego dzieła. Bywają jesienie słotne i bezowocne i starość jałowa, bolesna a nawet tragiczna.” /Aleksander Kępiński psychiatra/
Co należy robić aby było inaczej? Myślę, że właściwą odpowiedzią na to pytanie będzie – zacznij od tego, aby czas wolny, którego po przejściu na emeryturę wydaje się być więcej i który zyskuje zupełnie inny wymiar, był wykorzystany aktywnie, według własnego upodobania.
Pamiętaj, że pierwszy dzień emerytury jest początkiem nowego a nie początkiem końca. Wycofanie z życia zawodowego wymaga przystosowania się do zmieniających się warunków. Jedni nie mają z tym problemów gdyż zdają sobie sprawę z tego, że jest to normalna kolej rzeczy, inni natomiast mogą mieć z tym problem gdyż czują się niepotrzebni odrzuceni, wyeliminowani z życia codziennego.
Wielu z nas po przejściu na zasłużony odpoczynek nadal prowadzi, albo dopiero zaczyna prowadzić aktywny tryb życia, po przejściu na emeryturę mogą towarzyszyć zmienione kontakty interpersonalne, poczucie nieodwracalności i bezużyteczności, zagubienia.
Zacznijmy szukać nowych możliwości w życiu emeryta, najlepiej rozglądając się w środowisku lokalnym. Rozwijamy swoje dotychczasowe pasje pogłębiamy te, które mieliśmy przed przejściem na emeryturę.
Aby tak się nie stało:
A jak AMBITNE i ATRAKCYJNE plany
Planuj i realizuj marzenia i zamieniaj je na konkretne plany. Realizuj je konsekwentnie i z energią. Chwal się każdym osiągnięciem.
K jak kreatywność na dzień.
Nie ograniczaj siebie i nie pozwalaj na to innym. Nie poddawaj się stereotypom. Stawiaj przed ciągle nowe cele, wymyślaj nowe zajęcia, odnajduj nowe zainteresowania. Patrz na życie jak na pasmo stale pojawiających się możliwości i wyzwań. Zapomnij o słowie „rutyna”.
T jak TOWARZYSKIE, czyli życie towarzyskie, spotkania, kontakty.
Nie zamykaj się w czterech ścianach. Spotykaj się z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi.
Zaufaj innym i pozwól, by dochowali kolorytu Twojemu życiu. Otwórz się na ich pomysły i natchnij ich własnymi ideami.
Y jak YOGA medytacje, chwila dla siebie.
Znajdź w ciągu dnia moment, żeby się zatrzymać, pomedytować, pomodlić, zadumać. Pozwól swojemu umysłowi odpocząć. Rozluźnij ciało. Uspokój galopujące myśli. Zauważ piękno dookoła siebie. Dostrzeż dobro i miłość. Naładuj akumulatory.
W jak WNUKI, czyli pełnienie roli babci lub dziadka.
Niech czas spędzany z wnukami będzie powodem do radości. Baw się. Odkryj w sobie dziecko. Przypomnij sobie, jak to jest lepić babki z piasku i malować bez pędzla. Nie pozwól jednak na zredukowanie Cię do roli opiekuna na zawołanie. Niech opieka nad wnukami nie stanie się jedynie przykrym obowiązkiem.
N jak NOWOŚĆ i NOWINKI
Nie obawiaj się nowości, także tych technologicznych, komputerowych czy internetowych.
Znajdź cierpliwego nauczyciela i otwórz w swoim życiu nowe okno na świat.
O jak ODWAGA bycia sobą i wyrażenia własnych potrzeb.
Masz prawo mieć swoje zdanie. Możesz mieć inny pomysł na siebie, nie musisz podporządkowywać się na potrzeby innych. Naucz się zdrowego egoizmu, czyli dbaj o siebie, nie krzywdząc innych.
Ś jak ŚMIECH to zdrowie.
Naucz się dostrzegać zabawne sytuacje. Śmiej się często i szczerze. Także z siebie, swoich gaf czy pomyłek.
Ć jak CWICZENIA fizyczne, bo w zdrowym ciele zdrowy duch.
Znajdź taki rodzaj ruchu, który Tobie odpowiada i sprawia Ci przyjemność. Ruszaj się sam lub z przyjaciółmi doceń wagę spacerów. Naucz się oddychać pełną piersią-dosłownie.
W/w wymienione rady podaję za autorami publikacji UTW-Seniorzy w akcji realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.
Wiek emerytalny nie musi kojarzyć się ze złym zdrowiem fizycznym i psychicznym, jest to bardzo piękny etap w życiu człowieka, to czas odpoczynku, zadumy nad dotychczasowym życiem, możliwość poznania nowych ludzi, rozwijania własnych zainteresowań. Najskuteczniejszą bronią przeciw starzeniu się są różnorodne zainteresowania.
Jedna z słuchaczek TUTW powiedziała mi „ nigdy nie ukrywałam swoich lat, ale jak to się stało, że mam ich tyle? Pamiętam, że kiedy byłam dziewczynką ludzie po 60 byli autorytetami a ich dojrzałość uznawano za atut, stanowili oni podporę lokalnych społeczności. Kobiety chodziły w ciemnych ubraniach mężczyźni w kapeluszach bo inaczej nie wypadało.”
W obecnej dobie trudno wyobrazić sobie aby seniorzy nie mogli robić tego na co czekali wiele lat, nastąpił czas by rozwinąć skrzydła i zdobywać nowe doświadczenia, młodszym przekazać wiedzę z owocnie przeżytych lat, pełnych mądrości życiowej
Chcemy zrobić jeszcze coś ciekawego dla siebie samych, bliskich, znajomych, wystarczy tylko podjąć działanie a możliwości ich zrealizowania jest wiele. Należy pamiętać, że seniorzy są po młodzieży najaktywniejszą grupą zdobywającą nowe kwalifikacje, ich aktywność jest warunkiem prawidłowego rozwoju na dalsze srebrne lata.
PAMIĘTAJMY:
- Żyć szczęśliwie na stare lata, to żyć optymistycznie
- Śmiech wyzwala dobry nastrój i wspaniałe samopoczucie
- Humor i uśmiech zbliżają ludzi, pomagają im pokonywać złożone i trudne sytuacje
- Uczuciowe ciepło, radość i uśmiech są ważnymi czynnikami rozwoju
- Człowiekowi potrzebna jest radość, która „rozjaśnia” i dynamizuje życie
Na zakończenie dedykuję Państwu wiersz „Biegam po plaży” jednej z naszych słuchaczek Anny Świerczyńskiej, z sekcji poetyckiej TUTW, świadczący że senior potrafi być radosnym i postrzegać świat przez „różowe okulary.”
Biegam po plaży.
Ludzie się dziwią
– Siwa baba i biega.
Biegam po plaży
Z bezczelną miną.
Ludzie się śmieją
– Siwa i bezczelna.
Aprobują
Życzę Państwu długowieczności, bez przykrych konsekwencji starości.
Dziękuję